Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Daj-li medaili

29. 10. 2018 , Linda Majerová
Tak jako každým rokem, i letos jsme měli příležitost sledovat předávání státních vyznamenání u příležitosti výročí založení republiky. I letos předávání rozproudilo živou diskusi. A to jak dříve deklarovanými jmény, tak i „systémem“ rozesílání pozvánek na slavnostní ceremoniál, resp. výběrem pozvaných. Mezi oceněnými byly osobnosti, které si vyznamenání bez výhrad zasloužily, jelikož sloužily vlasti či ji ve svém oboru reprezentovaly (nemyšleno jen sportovně). Mezi oceněnými ale byly i takové osobnosti, které sloužily jednotlivci a udělení ocenění takovýmto „osobnostem“ je více než diskutabilní. Obvykle se pak tyto „osobnosti“ nejvíce usmívají do objektivů. Osobností, které si ocenění zasluhují je stále víc než dost a je tedy stále „kam „sahat“. Je smutné, že se o činech spousty z nich většinou dozvídáme v okamžicích, kdy se blíží udělování vyznamenání a ony by teoreticky mohly být oceněny, ale nakonec nejsou. Leckdy ze zcela malicherných důvodů. A není nutné sahat do daleké minulosti.

Veřejný sektor se plazí jako želva

19. 10. 2018 , Libor Witassek
Nejen v Praze se nyní hledají příčiny pomalé výstavby čehokoliv. Nejde pouze o nedostatek stavebních kapacit, ale o celkové selhání systému. Nechávali jsme se různě chlácholit tím, jak nové zákony zabrání korupci. A nové zákony přišly, zákon o zadávání veřejných zakázek nakonec sešněroval všechno tak, že už některé instituce nejsou schopny nakoupit vůbec nic. Když už někdo na něco konečně vybere, podá se podnět na ÚOHS a další měsíce až roky zpoždění, o přetížení ÚOHSu zbytečnými podněty nemluvě. A na tyto špatné zákony se následně nasadily nové (samozřejmě drahé) IT systémy, jako je třeba NEN. Měli jsme špatný systém, nyní máme automatizovaný špatný systém. Jediné, co nám tento NEN říká, že se například na Ministerstvu pro místní rozvoj letos od 25.ledna 2018 neuzavřelo ani jedno výběrové řízení. Je s údivem, že i nadále toto ministerstvo nějak „funguje“, možná by stálo za úvahu to ministerstvo úplně zrušit, třeba by si toho nikdo ani nevšiml.

Blahopřání

16. 10. 2018 , Karel Randák
Bezprostředně poté, co se v České republice konaly komunální volby a také první kolo voleb senátních, málokdo věnoval pozornost události, která však za připomenutí jistě stojí. Vrchní soud v Praze zrušil verdikt prvoinstančního soudu a pravomocně zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího. Soudkyně Kateřina Jonáková rozhodla o jeho nevině a tím ukončila sedmileté martyrium člověka, který se, jako jeden z mála, dokázal postavit korupčnímu prostředí u nás. Každý, kdo má alespoň elementární smysl pro spravedlnost, musí cítit nemalou míru zadostiučinění. A nejen to. Zdá se, že po letech, kdy jednotlivec měl pramalou šanci dovolat se spravedlnosti proti korupčním chobotnicím systematicky budovaným dlouhá léta, by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Jistě by bylo předčasné tvrdit, že se tímto rozhodnutím Vrchního soudu Česká republika dostává do pozice země, ve které je objektivita orgánů činných v trestním řízení zaručena.

2 323 Rathových voličů

8. 10. 2018 , Karel Škácha
Proběhly volby a politici by měli skládat účty. Úspěšná byla pravice a liberálové, levice dostala na frak. Hledají se důvody prohry: novináři, neziskovky, slabí vůdci... O tom, že lidé reagovali na lži a zlodějiny z posledních let ani slovo. A program? Politici už otevřeně mluví o tom, že ten nikoho nezajímá. V ČSSD i KSČM ví, že od nich odešly nízkopříjmové skupiny, a to zejména k SPD a že je třeba je získat zpět. Nachází se v situaci jako nedávno ODS, kdy zůstalo jen pragmatické jádro, které na voliče ze zkušenosti pohlíží jako na trh s lidskými zdroji. A dokud to jde, je třeba brát. Plán záchrany je jednoduchý. Bude třeba nového lídra a oslovit zadlužené, v insolvenci, bez práce, jsou jich totiž mraky, však jsme je stvořili. Můžou si říct, že pokud odsouzeného zloděje Ratha zvolí 5% elektorátu, bude jich klidně trojnásobek.

Dostane cenu Babiš nebo Soukup?

2. 10. 2018 , Martin Huňady
Každoroční udílení hudebních cen Český slavík Mattoni letos nebude! S touto informací minulý týden přišla pořádající agentura Musica Bohemica. Je otázkou, zda bude udílení těchto cen někomu chybět. Dnes si již nikdo nevzpomene na ceny Týtý, které si daly také “pauzu” před dvěma lety. Udílení státních vyznamenání by potřebovalo také roční pauzu a určitý restart jako Slavík, ale zde se pauzy nedočkáme. Miloš Zeman si jistě nenechá ujít stoleté výročí založení Československé republiky, které bude jako každý rok spojeno s udílením státních vyznamenání. Zde hlava státu rozdá ceny svým známým a podporovatelům pod záštitou České republiky. Uvidíme, zda si cenu nakonec odnese Andrej Babiš za boj s korupcí nebo Jaromír Soukup za svoji „investigativní“ práci v médiích.

… koza zůstala celá

24. 9. 2018 , Martin Šorm
Za dva týdny se otevřou volební urny a právě teď jsme svědky předvolební masáže ze všech stran. Ze všech politických stran, i ze všech světových. Omlouvám se všem mimopražským, ale tím že žiji v Praze, tak vnímám ty volební hlášky hlavně zde. Velké plochy prozrazují, že nový střihoun má telefon na již ostříleného matadora a tak spolu dokáží všechno. Na jiném místě se mohu radovat nad tím, že složenky budou výrazně levnější, nebo že někdo udělá Prahu ještě bohatší. Nevím, jak to chtějí kandidáti zařídit, asi se Praha ještě víc zadluží, nebo ještě více vezmeme regionům. A pošta zlevní poplatek za použití složenky o deset procent? Jedno však vím! Jsou to zase jen sliby vymyšlené partou expertů na předvolební tlachy, které mají zaujmout a získat voliče. O smysluplnosti či naplnitelnosti slibů jsme se již mohli přesvědčit mnohokrát.

Zákon o lobbingu

17. 9. 2018 , Karel Škácha
Zítra máme zajímavou akci v Centru pro současné umění DOX. Nazvali jsme ji Transparentní firmy a instituce. Vystoupí i investigativní novinář Jaroslav Spurný, exnáměstek ministra financí a whistleblower Ondřej Závodský a šéf skupiny RSJ Libor Winkler. Můj příspěvek bude o lobbingu českých zájmových skupin. Téma bude aktuální i díky tomu, že se v rámci Rady vlády pro boj s korupcí řeší dlouhodobá koncepce ČR jak bojovat proti zlojedům, včetně zákona o regulaci lobbingu, který je na stole už řadu let a ani Bůh - natož Babiš - neví, jak to zase dopadne. Ve čtvrtek jsme totiž měli schůzi a nemohli jsme se shodnout ani na tom, kdo je vlastně lobbista nebo kdo je lobbovaný. No kvůli bílení Strakovky jsme museli jednání přerušit, tak snad se to rozsekne příště…

Jaká je hodnota korupce?

10. 9. 2018 , Alexandre Reznikow
Dvě miliardy korun - téměř 80 milionů britských liber - byly ušetřeny státu díky aktivitám Nadačního Fondu Proti Korupci. To je (částečně) hodnota korupce v České republice. Tato informace vzbudila úžas mezi účastníky Mezinárodního sympozia o ekonomické kriminalitě v Cambridge. Již 36 let se scházejí světové špičky v boji proti korupci na mezinárodním sympoziu v gotických prostorách Jesus College. Poprvé se letos zúčastnila i česká delegace. Přestože bylo brzy ráno, přišlo poměrně dost lidí na přednášku s názvem: “A comprehensive approach to fighting corruption: a Czech example”. Cílem bylo představit netradiční formy boje proti korupci. Karel Janeček, generální ředitel Institute for Democracy 21, vysvětlil, proč volební systém D21 může snížit úroveň politické korupce.

Zápisky z cest

3. 9. 2018 , Karel Škácha
Tak nás pozvali na Jesus College, jednu z kolejí Cambridge University, na asi nejvýznamnější sympozium o kriminalitě na světě. Máme zde pohovořit o tom, jak jeden člověk může měnit hodnotový systém v celé zemi. Ale o tom více během týdne, Karel Janeček vystoupí až ve čtvrtek dopoledne.Dnes bylo slavnostní uvítání, večeře jak z Harryho Pottera, středověká jídelna zaplněná soudci, vyšetřovateli, kriminalisty, bojovníky s korupcí, experty na praní špinavých peněz, offshory, financování politických kampaní, odborné elity z celého světa. Diskuze ve striktně formálním prostředí probíhá zcela neformálně, dokonce si někdo i dovolil anglicky břitké fórky při přípitku starosty Londýna. No kdyby neměl večerní slavnostní oděv, bylo by to asi horší. Hlavně ale ‚God save the Queen‘.

Návrat básníka, co bral peníze od firem a nebylo mu to divné

27. 8. 2018 , Jakub Čech
V souvislosti s působením Andreje Babiše na české politické scéně se hojně mluví o tom, že kauzy, které Babišovi dnes procházejí, by ještě před lety takzvaní tradiční politici neustáli. Že se hranice společenské tolerance toho, co jsou lidé schopni u politiků akceptovat, posouvá, je přitom třeba u nás v Prostějově zjevné dlouhodobě. Když se nějaký politik dopustí něčeho neetického, řeknou: „no a co, přece neporušil zákon“. Když politik poruší zákon, řeknou: „však to je taková blbost, nějaký paragraf tam, o co jde? Vždyť je to bagatelní.“ Když už je politik z trestného činu obviněn, zpravidla jeho přívrženci začnou argumentovat presumpcí neviny. Až bude rozsudek, budeme čekat na pravomocný rozsudek. A poté rozhodnutí o dovolání. A jak navrhovala bývalá ministryně spravedlnosti Malá: „Nemohlo by to trestní stíhání premiéra Babiše pár let počkat?“