Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Vyplatí se oznamovat korupci?

26. 11. 2018 , Vladimír Sitta ml.
Povinnost oznámit přípravu nebo páchání trestného činu nebo skutečnost, že trestný čin byl spáchán, je zakotvena v § 367 a § 368 trestního zákoníku. Tato povinnost se týká konkrétních trestných činů vč. závažných majetkových a hospodářských trestných činů. Pokud tak v uvedených případech neučiníte, dopustíte se sami trestného činu nepřekažení trestného činu nebo neoznámení trestného činu. Není to tedy otázka ani chtění, ani vyplacení se. Je to povinnost. Je zřejmé, že touto povinností si člověk příliš nových přátel nenadělá. Jakou má takový oznamovatel ochranu v případě plnění svých povinností, už policejní server bohužel mnoho neuvádí. Korupce, zneužívání postavení nebo třeba rozkrádání veřejných prostředků se neoznamuje každý den a je přirozené, že mnozí buď nevědí jak, nebo mají (často oprávněné) obavy. Neoznámit je špatně (hrozba odnětí svobody až na 3 léta) a oznámit nemusí být vůbec dobře (odveta). Co tedy v takovém případě dělat?

S úsměvem jde všechno líp

19. 11. 2018 , Martin Šorm
Pro Nadační fond proti korupci pracuji již několik let. Práce je to zajímavá, podnětná a všestranná, ale přiznám se, trochu smutná. Čím to je? Je to dáno zaměřením této nadace, která se snaží pomáhat oznamovatelům korupce v jejich nerovném boji s mnohdy větrnými mlýny. Až velmi často se potkávám s lidmi, kteří mi vyprávějí svůj životní příběh, ale happyendu se nedočkám. Není to chyba vypravěče, on prostě ten příběh většinou nemá šťastný konec. Odvážlivci, kteří se stali svědky velké hospodářské korupce a nebáli se o tom mluvit, zažijí různé praktiky mocných a bohatých, jež nemají problém si zaplatit nejlepší právní služby ke své obhajobě či zařídit oponentovi nesmyslné kontroly některé ze státních organizací.

Případ Hornof

12. 11. 2018 , Karel Škácha
Minulý týden probleskla českými médii informace o mladém českém námořníkovi Jaroslavu Hornofovi, který možná dostane dvacet miliónů korun za ohlášku, že jeho šéf vypouští toxický odpad do oceánu. Typický whistleblower - svým činem poukázal na škody způsobené celé společnosti, nešlo mu o vlastní prospěch a měl a má z toho problémy. I když z našeho rozhovoru s ním vím, že pravda s odměnou je trochu jinde, nemůže mě nenapadnout paralela s celou řadou našich oznamovatelů. Říkám si, proč se neozval Václav Klaus menší a jemu podobní, kteří například Jakuba Čecha nazvali udavačem, Pavlíkem Morozovem, prostě práskačem. Kdyby ještě Jakub měl dostat nějaké peníze, asi by se musel bát vyjít na českou ulici.

Co to znamená whistleblower?

5. 11. 2018 , Jaroslav Hornof
V českém jazyce neexistuje jedno slovo pro překlad tohoto pojmu. A už vůbec ne překlad, který by byl vnímán pozitivně. (Pokud tedy nevezmeme v úvahu doslovný překlad tj. pískající větrák.) Když se podíváme na vývoj české moderní historie, není se čemu divit. Náš národ byl svírán nadvládou cizích velmocí nebo diktaturních režimů. Ten, kdo spolupracoval se státem či s jeho vedením, byl zbytkem národa považován za zrádce. Avšak v demokratickém uzpůsobení státu si musíme uvědomit, že stát jsme my všichni. A my bychom měli utvářet vládu a udávat směr naší společnosti. K tomu patří i schopnost postavit se proti věcem, se kterými nesouhlasíme.

Daj-li medaili

29. 10. 2018 , Linda Majerová
Tak jako každým rokem, i letos jsme měli příležitost sledovat předávání státních vyznamenání u příležitosti výročí založení republiky. I letos předávání rozproudilo živou diskusi. A to jak dříve deklarovanými jmény, tak i „systémem“ rozesílání pozvánek na slavnostní ceremoniál, resp. výběrem pozvaných. Mezi oceněnými byly osobnosti, které si vyznamenání bez výhrad zasloužily, jelikož sloužily vlasti či ji ve svém oboru reprezentovaly (nemyšleno jen sportovně). Mezi oceněnými ale byly i takové osobnosti, které sloužily jednotlivci a udělení ocenění takovýmto „osobnostem“ je více než diskutabilní. Obvykle se pak tyto „osobnosti“ nejvíce usmívají do objektivů. Osobností, které si ocenění zasluhují je stále víc než dost a je tedy stále „kam „sahat“. Je smutné, že se o činech spousty z nich většinou dozvídáme v okamžicích, kdy se blíží udělování vyznamenání a ony by teoreticky mohly být oceněny, ale nakonec nejsou. Leckdy ze zcela malicherných důvodů. A není nutné sahat do daleké minulosti.

Veřejný sektor se plazí jako želva

19. 10. 2018 , Libor Witassek
Nejen v Praze se nyní hledají příčiny pomalé výstavby čehokoliv. Nejde pouze o nedostatek stavebních kapacit, ale o celkové selhání systému. Nechávali jsme se různě chlácholit tím, jak nové zákony zabrání korupci. A nové zákony přišly, zákon o zadávání veřejných zakázek nakonec sešněroval všechno tak, že už některé instituce nejsou schopny nakoupit vůbec nic. Když už někdo na něco konečně vybere, podá se podnět na ÚOHS a další měsíce až roky zpoždění, o přetížení ÚOHSu zbytečnými podněty nemluvě. A na tyto špatné zákony se následně nasadily nové (samozřejmě drahé) IT systémy, jako je třeba NEN. Měli jsme špatný systém, nyní máme automatizovaný špatný systém. Jediné, co nám tento NEN říká, že se například na Ministerstvu pro místní rozvoj letos od 25.ledna 2018 neuzavřelo ani jedno výběrové řízení. Je s údivem, že i nadále toto ministerstvo nějak „funguje“, možná by stálo za úvahu to ministerstvo úplně zrušit, třeba by si toho nikdo ani nevšiml.

Blahopřání

16. 10. 2018 , Karel Randák
Bezprostředně poté, co se v České republice konaly komunální volby a také první kolo voleb senátních, málokdo věnoval pozornost události, která však za připomenutí jistě stojí. Vrchní soud v Praze zrušil verdikt prvoinstančního soudu a pravomocně zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího. Soudkyně Kateřina Jonáková rozhodla o jeho nevině a tím ukončila sedmileté martyrium člověka, který se, jako jeden z mála, dokázal postavit korupčnímu prostředí u nás. Každý, kdo má alespoň elementární smysl pro spravedlnost, musí cítit nemalou míru zadostiučinění. A nejen to. Zdá se, že po letech, kdy jednotlivec měl pramalou šanci dovolat se spravedlnosti proti korupčním chobotnicím systematicky budovaným dlouhá léta, by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Jistě by bylo předčasné tvrdit, že se tímto rozhodnutím Vrchního soudu Česká republika dostává do pozice země, ve které je objektivita orgánů činných v trestním řízení zaručena.

2 323 Rathových voličů

8. 10. 2018 , Karel Škácha
Proběhly volby a politici by měli skládat účty. Úspěšná byla pravice a liberálové, levice dostala na frak. Hledají se důvody prohry: novináři, neziskovky, slabí vůdci... O tom, že lidé reagovali na lži a zlodějiny z posledních let ani slovo. A program? Politici už otevřeně mluví o tom, že ten nikoho nezajímá. V ČSSD i KSČM ví, že od nich odešly nízkopříjmové skupiny, a to zejména k SPD a že je třeba je získat zpět. Nachází se v situaci jako nedávno ODS, kdy zůstalo jen pragmatické jádro, které na voliče ze zkušenosti pohlíží jako na trh s lidskými zdroji. A dokud to jde, je třeba brát. Plán záchrany je jednoduchý. Bude třeba nového lídra a oslovit zadlužené, v insolvenci, bez práce, jsou jich totiž mraky, však jsme je stvořili. Můžou si říct, že pokud odsouzeného zloděje Ratha zvolí 5% elektorátu, bude jich klidně trojnásobek.

Dostane cenu Babiš nebo Soukup?

2. 10. 2018 , Martin Huňady
Každoroční udílení hudebních cen Český slavík Mattoni letos nebude! S touto informací minulý týden přišla pořádající agentura Musica Bohemica. Je otázkou, zda bude udílení těchto cen někomu chybět. Dnes si již nikdo nevzpomene na ceny Týtý, které si daly také “pauzu” před dvěma lety. Udílení státních vyznamenání by potřebovalo také roční pauzu a určitý restart jako Slavík, ale zde se pauzy nedočkáme. Miloš Zeman si jistě nenechá ujít stoleté výročí založení Československé republiky, které bude jako každý rok spojeno s udílením státních vyznamenání. Zde hlava státu rozdá ceny svým známým a podporovatelům pod záštitou České republiky. Uvidíme, zda si cenu nakonec odnese Andrej Babiš za boj s korupcí nebo Jaromír Soukup za svoji „investigativní“ práci v médiích.

… koza zůstala celá

24. 9. 2018 , Martin Šorm
Za dva týdny se otevřou volební urny a právě teď jsme svědky předvolební masáže ze všech stran. Ze všech politických stran, i ze všech světových. Omlouvám se všem mimopražským, ale tím že žiji v Praze, tak vnímám ty volební hlášky hlavně zde. Velké plochy prozrazují, že nový střihoun má telefon na již ostříleného matadora a tak spolu dokáží všechno. Na jiném místě se mohu radovat nad tím, že složenky budou výrazně levnější, nebo že někdo udělá Prahu ještě bohatší. Nevím, jak to chtějí kandidáti zařídit, asi se Praha ještě víc zadluží, nebo ještě více vezmeme regionům. A pošta zlevní poplatek za použití složenky o deset procent? Jedno však vím! Jsou to zase jen sliby vymyšlené partou expertů na předvolební tlachy, které mají zaujmout a získat voliče. O smysluplnosti či naplnitelnosti slibů jsme se již mohli přesvědčit mnohokrát.