Glosy

Za text glosy cele odpovídá autor, nikoli Nadační fond proti korupci. Uvedené názory nemusí vyjadřovat stanovisko Nadačního fondu proti korupci.Blahopřání

16. 10. 2018 , Karel Randák
Bezprostředně poté, co se v České republice konaly komunální volby a také první kolo voleb senátních, málokdo věnoval pozornost události, která však za připomenutí jistě stojí. Vrchní soud v Praze zrušil verdikt prvoinstančního soudu a pravomocně zprostil obžaloby Vladimíra Sittu mladšího. Soudkyně Kateřina Jonáková rozhodla o jeho nevině a tím ukončila sedmileté martyrium člověka, který se, jako jeden z mála, dokázal postavit korupčnímu prostředí u nás. Každý, kdo má alespoň elementární smysl pro spravedlnost, musí cítit nemalou míru zadostiučinění. A nejen to. Zdá se, že po letech, kdy jednotlivec měl pramalou šanci dovolat se spravedlnosti proti korupčním chobotnicím systematicky budovaným dlouhá léta, by se mohlo začít blýskat na lepší časy. Jistě by bylo předčasné tvrdit, že se tímto rozhodnutím Vrchního soudu Česká republika dostává do pozice země, ve které je objektivita orgánů činných v trestním řízení zaručena.

2 323 Rathových voličů

8. 10. 2018 , Karel Škácha
Proběhly volby a politici by měli skládat účty. Úspěšná byla pravice a liberálové, levice dostala na frak. Hledají se důvody prohry: novináři, neziskovky, slabí vůdci... O tom, že lidé reagovali na lži a zlodějiny z posledních let ani slovo. A program? Politici už otevřeně mluví o tom, že ten nikoho nezajímá. V ČSSD i KSČM ví, že od nich odešly nízkopříjmové skupiny, a to zejména k SPD a že je třeba je získat zpět. Nachází se v situaci jako nedávno ODS, kdy zůstalo jen pragmatické jádro, které na voliče ze zkušenosti pohlíží jako na trh s lidskými zdroji. A dokud to jde, je třeba brát. Plán záchrany je jednoduchý. Bude třeba nového lídra a oslovit zadlužené, v insolvenci, bez práce, jsou jich totiž mraky, však jsme je stvořili. Můžou si říct, že pokud odsouzeného zloděje Ratha zvolí 5% elektorátu, bude jich klidně trojnásobek.

Dostane cenu Babiš nebo Soukup?

2. 10. 2018 , Martin Huňady
Každoroční udílení hudebních cen Český slavík Mattoni letos nebude! S touto informací minulý týden přišla pořádající agentura Musica Bohemica. Je otázkou, zda bude udílení těchto cen někomu chybět. Dnes si již nikdo nevzpomene na ceny Týtý, které si daly také “pauzu” před dvěma lety. Udílení státních vyznamenání by potřebovalo také roční pauzu a určitý restart jako Slavík, ale zde se pauzy nedočkáme. Miloš Zeman si jistě nenechá ujít stoleté výročí založení Československé republiky, které bude jako každý rok spojeno s udílením státních vyznamenání. Zde hlava státu rozdá ceny svým známým a podporovatelům pod záštitou České republiky. Uvidíme, zda si cenu nakonec odnese Andrej Babiš za boj s korupcí nebo Jaromír Soukup za svoji „investigativní“ práci v médiích.

… koza zůstala celá

24. 9. 2018 , Martin Šorm
Za dva týdny se otevřou volební urny a právě teď jsme svědky předvolební masáže ze všech stran. Ze všech politických stran, i ze všech světových. Omlouvám se všem mimopražským, ale tím že žiji v Praze, tak vnímám ty volební hlášky hlavně zde. Velké plochy prozrazují, že nový střihoun má telefon na již ostříleného matadora a tak spolu dokáží všechno. Na jiném místě se mohu radovat nad tím, že složenky budou výrazně levnější, nebo že někdo udělá Prahu ještě bohatší. Nevím, jak to chtějí kandidáti zařídit, asi se Praha ještě víc zadluží, nebo ještě více vezmeme regionům. A pošta zlevní poplatek za použití složenky o deset procent? Jedno však vím! Jsou to zase jen sliby vymyšlené partou expertů na předvolební tlachy, které mají zaujmout a získat voliče. O smysluplnosti či naplnitelnosti slibů jsme se již mohli přesvědčit mnohokrát.

Zákon o lobbingu

17. 9. 2018 , Karel Škácha
Zítra máme zajímavou akci v Centru pro současné umění DOX. Nazvali jsme ji Transparentní firmy a instituce. Vystoupí i investigativní novinář Jaroslav Spurný, exnáměstek ministra financí a whistleblower Ondřej Závodský a šéf skupiny RSJ Libor Winkler. Můj příspěvek bude o lobbingu českých zájmových skupin. Téma bude aktuální i díky tomu, že se v rámci Rady vlády pro boj s korupcí řeší dlouhodobá koncepce ČR jak bojovat proti zlojedům, včetně zákona o regulaci lobbingu, který je na stole už řadu let a ani Bůh - natož Babiš - neví, jak to zase dopadne. Ve čtvrtek jsme totiž měli schůzi a nemohli jsme se shodnout ani na tom, kdo je vlastně lobbista nebo kdo je lobbovaný. No kvůli bílení Strakovky jsme museli jednání přerušit, tak snad se to rozsekne příště…

Jaká je hodnota korupce?

10. 9. 2018 , Alexandre Reznikow
Dvě miliardy korun - téměř 80 milionů britských liber - byly ušetřeny státu díky aktivitám Nadačního Fondu Proti Korupci. To je (částečně) hodnota korupce v České republice. Tato informace vzbudila úžas mezi účastníky Mezinárodního sympozia o ekonomické kriminalitě v Cambridge. Již 36 let se scházejí světové špičky v boji proti korupci na mezinárodním sympoziu v gotických prostorách Jesus College. Poprvé se letos zúčastnila i česká delegace. Přestože bylo brzy ráno, přišlo poměrně dost lidí na přednášku s názvem: “A comprehensive approach to fighting corruption: a Czech example”. Cílem bylo představit netradiční formy boje proti korupci. Karel Janeček, generální ředitel Institute for Democracy 21, vysvětlil, proč volební systém D21 může snížit úroveň politické korupce.

Zápisky z cest

3. 9. 2018 , Karel Škácha
Tak nás pozvali na Jesus College, jednu z kolejí Cambridge University, na asi nejvýznamnější sympozium o kriminalitě na světě. Máme zde pohovořit o tom, jak jeden člověk může měnit hodnotový systém v celé zemi. Ale o tom více během týdne, Karel Janeček vystoupí až ve čtvrtek dopoledne.Dnes bylo slavnostní uvítání, večeře jak z Harryho Pottera, středověká jídelna zaplněná soudci, vyšetřovateli, kriminalisty, bojovníky s korupcí, experty na praní špinavých peněz, offshory, financování politických kampaní, odborné elity z celého světa. Diskuze ve striktně formálním prostředí probíhá zcela neformálně, dokonce si někdo i dovolil anglicky břitké fórky při přípitku starosty Londýna. No kdyby neměl večerní slavnostní oděv, bylo by to asi horší. Hlavně ale ‚God save the Queen‘.

Návrat básníka, co bral peníze od firem a nebylo mu to divné

27. 8. 2018 , Jakub Čech
V souvislosti s působením Andreje Babiše na české politické scéně se hojně mluví o tom, že kauzy, které Babišovi dnes procházejí, by ještě před lety takzvaní tradiční politici neustáli. Že se hranice společenské tolerance toho, co jsou lidé schopni u politiků akceptovat, posouvá, je přitom třeba u nás v Prostějově zjevné dlouhodobě. Když se nějaký politik dopustí něčeho neetického, řeknou: „no a co, přece neporušil zákon“. Když politik poruší zákon, řeknou: „však to je taková blbost, nějaký paragraf tam, o co jde? Vždyť je to bagatelní.“ Když už je politik z trestného činu obviněn, zpravidla jeho přívrženci začnou argumentovat presumpcí neviny. Až bude rozsudek, budeme čekat na pravomocný rozsudek. A poté rozhodnutí o dovolání. A jak navrhovala bývalá ministryně spravedlnosti Malá: „Nemohlo by to trestní stíhání premiéra Babiše pár let počkat?“

Dlouhá cesta

20. 8. 2018 , Linda Majerová
V letním období velká část světové populace vyráží do cizích krajů za poznáváním a objevováním něčeho nového. Samozřejmě pak porovnáváme. Nejinak tomu je i letos. Leckdy bývají střety kultur obrovské. Jižní státy mají již téměř klasický „maňana“ přístup, u těch severských můžeme naopak ocenit jejich racionalitu. A v těchto dnech člověk velmi přivítá i jejich geografickou polohu, kdy se za teplo považují teploty rozdílné až dvacet stupňů od našich. Co ale je, nebo alespoň pro mě bývá, odlišné, je jejich naprosto rozdílný přístup k životu. Říká se, jiný kraj, jiný mrav. My jsme letos poznávali jiné mravy na Islandu a to bylo jak rána do zdi. Jeden se nestačil divit, když se přes noc nechaly v zásuvce nabíjet mobily či tablety a ráno je tam člověk naleznete všechny do jednoho. Nemyslím samozřejmě na pokojích, ale ve společných sprchách v kempu. Nejdříve si člověk myslí, že je tam třeba náhodou zapomněli, ale vzhledem k četnosti této praxe to není sklerózou.

Den leváků

12. 8. 2018 , Karel Škácha
Na dnešek vyhlásil roku 1992 The Left-Hander's Club v Británii Den leváků. Cílem bylo poukázat na problematiku, která se týká cca 10 % populace. Probíhají různé soutěže o nejšikovnějšího leváka, otevírá se pivo pravou rukou, dávají se diplomy atd. Jde tedy o klasický projev menšiny v otevřené společnosti, a tak si díky jednoduché významové podobnosti slova levák říkám, jestli by nestálo za to, vyhlásit toho nejlepšího korupčníka v rámci prosincového dne boje proti korupci. Korupci monitorujeme už dlouho, stačilo by tedy jen vymyslet nějakou trefnou cenu. Pokud bychom hodnotili výši prokazatelně ukradených peněz, stále by vítězila tichá éra Václava Klause a jeho přátel z Harvardských fondů a dalších podobných H systémů.