5. května 2015

Ověření zveřejnění účetních závěrek v obchodním rejstříku

Problematické společnosti často nezveřejňují své účetní závěrky, ačkoliv jim to ukládá zákon. Nezveřejňují je zejména proto, aby zatajili informace o svém špatném hospodaření. Město se tak často řítí do značného problému a občas si to představitelé města dokonce dobře uvědomují. Jestliže společnost opakovaně nezveřejňuje své účetní závěrky, může se dopouštět správního deliktu, porušuje povinnost řádného hospodáře a rejstříkový soud může takovéto společnosti udělit pokutu či zahájit řízení s ní o zrušení této společnosti likvidací. Město by tedy mělo sledovat, zda jeho dlužníci zveřejňují v obchodním rejstříku své finanční výkazy, a pokud tomu tak není, mělo by požádat rejstříkový soud, aby sjednal u dané společnosti nápravu. Způsob podání podnětu rejstříkovému soudu jsme si ukázali v předcházejícím díle (http://www.nfpk.cz/vzorovy-podnet-k-rejstrikovemu-soudu). Podívejme se tedy konkrétně na jednotlivé případy:

 

1. Jirdos, s.r.o. (dlužník vůči akciové společnosti města Šumperk)

Společnost Jirdos, s.r.o. pravidelně zveřejňovala své účetní výkazy do roku 2006. Následně přestala své účetní výkazy nezveřejňovat. Proč takto náhle začala tato společnost porušovat zákon? Neměla v úmyslu utajit před městem své prohlubující se problémy? V další části dojdeme k závěru, že tato společnost tak učinila v momentě, kdy začala mít značné problémy se zadlužeností. Je samozřejmě vhodné okamžitě kontaktovat rejstříkový soud s žádosti o sjednání nápravy.

 

2. Proken, s.r.o. (dlužník vůči městu Králíky)

Společnost Proken, s.r.o. zveřejnila za 18 let své existence pouze jednou svoji účetní závěrku. Opět můžeme si položit otázku, proč se rozhodla zatajit informace o svém hospodaření.

 

3. Palestra, s.r.o. (dlužník vůči městu Vimperk)

Společnost Palestra, s.r.o. je na tom se zveřejňováním finančních výkazů o něco lépe, i když několik účetních závěrek ve sbírce listin obchodního rejstříku také chybí.

 

Zpět:

Jak včas vyhledat problematické firmy, které dluží městu peníze?

  1. Ověření zveřejnění účetních závěrek v obchodním rejstříku
  2. Hledání podezřelých údajů ve výpisech a účetních výkazech
  3. Výpočet ukazatelů zadluženosti
  4. Výpočet Altmanova indexu (index důvěryhodnosti)

Podobné články

19. srpna 2014

Jak na to?

Hledáte způsob, jak se zapojit do veřejného dění? Cítíte se být angažovaným občanem, nicméně nevíte, jak tuto angažovanost projevit? V této rubrice budeme zveřejňovat návody, které Vám pomohou snadněji se orientovat v dostupných nástrojích…

17. prosince 2013

Podání podnětu k rejstříkovému soudu v kauze nákupu budovy…

Základním zdrojem informací při analýze podezřelých kauz jsou veřejně dostupné zdroje. Jak si nicméně můžeme poradit v situaci, kdy zkoumaná společnost nezveřejnila v obchodním rejstříku důležité informace, které jí ukládá zákon?…

6. května 2015

Jak včas vyhledat problematické firmy, které dluží městu…

Není nouze o případy, kdy město není vedeno hospodárně a následně musí čelit obrovským dluhům. Pak může docházet k tomu, že scházejí zájemci, kteří by se zúčastnili dalších komunálních voleb a převzali tak otěže zadluženého města. V každém…

9. června 2015

Nedodržování principu 3E

Subjekty vynakládající veřejné prostředky jsou ze zákona povinné se řídit třemi základními principy: principem účelnosti, hospodárnosti a efektivity. Nesplnění této povinnosti ovšem není příliš vymahatelné, což lze ilustrovat například na…

15. května 2017

Jak jsem se stal svéprávným

Nový občanský zákoník umožňuje přiznání plné svéprávnosti nezletilému. Osobně jsem o svéprávnost požádal a soud mi vyhověl. V tomto textu se pokusím shrnout, co by měl případný další zájemce o svéprávnost vědět o tom, jak tento proces…

2. května 2014

Výpis z obchodního rejstříku

Z výpisu nejdříve zjistíme, jaký druh akcií má zkoumaná akciová společnost. Pokud tato společnost je vlastněna pouze jedním subjektem, tak tento subjekt musí být uveden v tomto výpisu[1]. Jako ukázku zde uvádím výpis společnosti „Lesy…