Umožnil dopadení korupčníků přímo při převzetí úplatku

14. 11. 2013

Pan Martin Pecka je majitel společnosti Auta Motol. Dlouhá léta prodává auta, řeší drobné i větší problémy, potkává se s lidmi různého ražení. Při svém podnikání již musel řešit ledacos, ale zážitek starý již pět let se mu stále vrací v mysli.

Začalo to jednoduše. V roce 2008 se pan Pecka rozhodl rozšířit prodejní plochu autosalonu na svém pozemku. V minulosti již mnohokrát stavěl, tak věděl, že bude zapotřebí získat desítky razítek a povolení.  Ale tentokrát se řízení protahovalo na posudku od Pražské vodohospodářské společnosti (PVS). Začali chodit radílkové, poradci, nosiči problémů, paraziti. „Je jedno, jak je budete nazývat, prostě vám oznámí, že projekt neprojde a z výrazu ve tváři pochopíte, co mají na mysli …,“ říká pan Pecka.

Jedním z nich byl i jistý pan Vondra, který po podání dokumentace na PVS cestou generálního projektanta vzkázal, že ví o problému s posudkem a „on jej umí vyřešit“. Na následné schůzce Vondra prohlásil, že „chlapci na to mají sazebník a že berou 10% z rozpočtu za kladné stanovisko“. V tomto případě tedy 5 mil Kč do kapsy úředníkovi společnosti PVS!

A uměle vytvořený problém? Údajné znečišťování Motolského potoka na pozemku pana Pecky, a tudíž souhlasné stanovisko ke stavebnímu povolení získá ve chvíli, kdy odkloní tok potoka mimo dotyčný pozemek nebo zaplatí požadovaný úplatek. A tak pan Pecka nechal změřit ekologickou zátěž potoka, nechal vypracovat za 300 tis. Kč studii o přeložení toku potoka na Plzeňskou třídu a na oficiální schůzce za účasti dalších odborníků ji předal panu odpovědnému Krupičkovi ze společnosti PVS. Ten věděl, že jeho požadavek změny toku potoka je hloupost a byl si natolik jistý, že za účasti svých kolegů předloženou dokumentaci ani neotevřel a jen konstatoval, že se „nemá o čem bavit“.

A měl pravdu, neboť na vyjednání podmínek znovu poslal za panem Peckou svého kamaráda Vondru, který deklaroval, že PVS, resp. úředník Krupička, udělí stavbě zelenou, když pan Pecka zaplatí. To již pan Pecka věděl, že se o připravený scénář podělí s policií, přesto se mu podařilo snížit požadovanou sumu na 1 600 000,- Kč.

Majiteli autosalonu bylo již delší dobu jasné, kam to směřuje, ale až od pana Vondry se zjistil, jak si to představují. „Vondra s Krupičkou se již těšili na lehce získané nemalé peníze, zatímco já jsem kontaktoval protikorupční policii. Byl jsem mile překvapen profesionalitou přístupu. Přesně věděli co je třeba, zatímco se chystala policejní technika a peníze v hotovosti, tak já se připravoval na několik rušných dní s policisty připravenými pružně reagovat na podmínky korupčníků “ říká pan Pecka.

A tak pan Vondra vyměnil s panem Peckou souhlasný posudek PVS od úředníka Krupičky za balíček policejních bankovek, což bylo zaznamenáno na policejní videokameru. Oba výtečníky policie zatkla při odpočítávání finanční částky připadající panu Krupičkovi.  Dnes si již oba odpykávají čtyřletý trest za přijetí úplatku.

„Nejsem žádný kovboj, ale dnes bych to udělal stejně a bez obav,“ říká pan Pecka a dodává: „Získal jsem zkušenost, že korupčníkům nelze ustupovat a nechávat jim prostor. Zaplatil bych jednou a přišli by jich zástupy! Díky profesionálům v policejních řadách dnes věřím, že poctivost se vyplácí.“

Odkazy

Kontakt: Martin Šorm, analytik NFPK, martin.sorm@nfpk.cz, tel.: 734 257 861