Pozitivní příklady

„Moře snese všechno…“

8. 11. 2018
Najít v sobě odvahu vzepřít se uprostřed oceánu, na palubě obchodní lodi, nezákonným postupům, to chce celého chlapa. Takovou odvahu v sobě našel Jaroslav Hornof, který na palubě lodi pod německou vlajkou sloužil na pozici strojního technika. Když zjistil, že odpadní vody z podpalubí se běžně vypouští do oceánu, tak informoval svého nadřízeného o porušování nejen zásad ekologického chování ale i zákonných norem.

Odmítl prodat svůj mandát, odmítl trafiky a zachoval si čisté svědomí

16. 1. 2017
Předání úplatku se rozhodně nemusí odehrát pouze typickým podstrčením obálky s penězi. Uplácet lze rovněž funkcemi a různými výhodami. A právě s podezřením na korupci se policie začala zabývat jistým případem, který se odehrál v Mostě.

Boj se slunečními mlýny

3. 11. 2015
Jistě si vzpomenete na vládní podporu sluneční energie na začátku nového tisíciletí, která měla podpořit majitele chalup a venkovských domů k vytvoření malých soběstačných zdrojů elektrické energie ze slunečního záření s možností odkupu přebytečného výkonu do státní rozvodné sítě. Stát tehdy garantoval velmi lákavou výkupní cenu. Tak lákavou, že během tří let vyrostly na zelených loukách obrovské plantáže solárních panelů a investoři se předháněli ve výstavbě. V roce 2009 již vláda chtěla zbrzdit tento nežádoucí rozvoj gigantických fotovoltaických parků a tak vydala prohlášení o plánovaném snížení výkupní ceny elektrické energie. Vládní neschopností se však plánovaný útlum podařilo schválit až od 1. 1. 2011, což vedlo v letech 2009-2010 k obrovskému tlaku investorů na stavebníky a potažmo na samosprávu, aby tak urychleně získali stavební povolení a postavili sluneční elektrárnu před vypršením státní podpory.

Pokusil se uzdravit Dopravní podnik, vzápětí přišel o místo

12. 12. 2013
Pražský dopravní podnik (DPP) je i nadále rejdištěm pražských politiků. Odvážné osoby, které se snaží dát věci do pořádku a upozorňují na manipulace veřejných zakázek, dostávají výpovědi a navíc čelí nepříjemným nátlakům a ohrožení na zdraví. Toto je i případ Lukáše Wagenknechta, který pozici šéfa interního auditu zastával 6 měsíců.

Umožnil dopadení korupčníků přímo při převzetí úplatku

14. 11. 2013
Pan Martin Pecka je majitel společnosti Auta Motol. Dlouhá léta prodává auta, řeší drobné i větší problémy, potkává se s lidmi různého ražení. Při svém podnikání již musel řešit ledacos, ale zážitek starý již pět let se mu stále vrací v mysli.

Odmítl poskytnout úplatek 50 milionů a kvůli cti šel do rizika

10. 10. 2013
Čechokanaďan George Formandl zachoval nadhled a díky spolupráci s policií pomohl dopadnout korupčníka, který požadoval úplatek za změnu územního plánu hlavního města Prahy.

Odmítli poskytnout úplatek a pomohli dopadnout korupčníky

11. 6. 2013
Dne 10. 4. 2013 vešli do restaurace I Love Mama dva pracovníci úřadu práce a vyžádali si pracovní smlouvy všech zaměstnanců. V té době byla v restauraci Ludmila Kaštilová, která těmto inspektorům sdělila, že veškerou originální dokumentaci má k dispozici její manžel Tomáš Kaštil.

Odvážné učitelky z Gymnázia Christiana Dopplera v Praze

22. 12. 2011
Na porušení závazných pravidel a další nepravosti na Gymnáziu Christiana Dopplera v Praze upozornily vyučující Jarmila Samirová a Blanka Dryková. Ačkoliv jim Česká školní inspekce dala zapravdu, byly vystaveny nátlaku a šikaně. Nakonec přišly o zaměstnání.