Protikorupční akademie pro Festival svobody

1. 9. 2019

Letos v listopadu si budeme po celé republice připomínat, že už 30 let máme svobodu. V roce 1989 stáli studenti přímo ve středu dění. Jak budou toto výročí a hodnoty svobody a demokracie studenti reflektovat dnes? Více než 30 neziskových a dalších organizací působících ve vzdělávání se spojuje pod hlavičkou projektu Festival svobody na školách, aby na jednom místě a přehledně nabídly aktivity, které k výročí 30 let svobody připravily. Více informací a možnost přihlášení naleznete ZDE.

Projekt je určen středoškolským studentům a jejich učitelům po celé České republice a probíhá v období od září do listopadu 2019. 

Projekt Festival svobody na školách připravily organizace Post Bellum o.p.s. (Paměť národa), spolek Díky, že můžem a Nerudný fest.cz. Projekt podpořil Magistrát hlavního města Prahy a Nadace České spořitelny.

 
Protikorupční akademie pro Festival svobody

Korupce – seznámení a krátký historický exkurz. Týká se korupce nás všech? Lze proti ní vůbec bojovat a jak se případně může zapojit každý z nás? Jak práva máme a jaké informace a kde můžeme získat? Jak se bránit proti zvůli úřadů? Je možné se do veřejného dění zapojit, i když člověk není plnoletý? Jsou občansky aktivní ohrožení a jaké jsou jejich osobní zkušenosti? Odpovědi na tyto otázky bude znát každý absolvent workshopu.

 

Doba trvání workshopu: 4 vyučovací hodiny

Místo konání: ve vaší škole  

Cílová skupina: školní třída 1. – 4. ročníku SŠ, 15 – 30 studentů 

Pořádající instituce: Nadační fond proti korupci 

Cena workshopu: 0 Kč

 

Podrobnější informace k workshopu

  •  Co je korupce
  • Historický exkurs (od komunistické éry s heslem „kdo neokrádá stát, okrádá rodinu“, přes změnu režimu, „divoký východ“ k aktuální situace)
  • Kde se s korupcí můžeme potkat nejčastěji
  • Stojí za to oznámit korupci - příběh oznamovatele/ů v podání jich samotných (např. Jakub Čech, Ondřej Závodský)

Týmová práce studentů

  • Jak konkrétně se zapojit do boje proti korupci – občanská angažovanost
  • Jak získávat informace (registr smluv, Hlídač smluv, různé aplikace, 106/1999) a jak s nimi dále pracovat
  • Jak se nenechat odradit, resp. jak se bránit
  • Procvičení si podání žádosti o informace