Sametové posvícení

Letos proběhl už třetí ročník Sametového posvícení, satirického karnevalového průvodu k výročí 17. listopadu. Sametové posvícení je inspirováno tradičním basilejským karnevalem, který slouží již desítky let městu Basilej a jeho občanům k odvážné, a přesto neagresivní tematizaci politických a společenských témat uplynulého roku.

Podobný záměr mají i iniciátoři Sametového posvícení ze sdružení Fór_um. Sdílejí přesvědčení, že satira je vhodným nástrojem pěstování demokracie a chtějí ji rozvíjet a kultivovat i v českém veřejném prostoru. Přestože občanská společnost je v Čechách na vzestupu, iniciativám, hnutím a neziskovým organizacím chybí způsob, jak srozumitelně a přitažlivě mluvit o svých aktivitách. Podobně malý prostor k vyjádření pak mají i jednotlivci se zájmem o zapojení do občanského dění. Sametové posvícení otevírá nové a nepříliš probádané pole kreativního a recesistické jazyka.

Pokud chcete podpořit Sametové posvícení 2015, můžete ZDE.

 

Rajské zlojedské ostrovy

Projekt NFPK

Odvádíte daně, přispíváte do státního rozpočtu a netušíte, jak stát s těmito prostředky dále nakládá? Část peněz je rozkradena zlojedy, resp. jsou odkloněny do míst, kde na ně nikdo neuvidí a kde neplatí takřka žádná pravidla. V těchto případech je ten, kdo rozhoduje o veřejných zakázkách či dotacích zároveň jejich příjemcem.

Systém tunelování veřejných peněz znázorňují satirické masky, kde zlojed je v roli politika či úředníka, který rozhoduje o veřejné zakázce. Zároveň si však zlojed hoví na tropickém ostrově, na který tečou veřejné peníze. Svoji anonymitu si uchovává díky bílým koním, kteří často znemožňují jeho dohledání. Tomuto tunelování lze samozřejmě zabránit. Stačí si posvítit na zlojedy a přijmout protikorupční opatření, která připravil Nadační fond proti korupci.