Tiskové zprávy

Veřejný zájem nade vše

2. 5. 2018
Jiří Komárek, bývalý ředitel ostravské expozitury Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, byl pravomocně zproštěn obžaloby za údajný trestný čin, kterého se měl dopustit v roce 2016 v reakci na nestandardní a utajovanou policejní reorganizaci. Tehdy v médiích označil policejního prezidenta Tomáše Tuhého za „osobu podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách“. Krajský odvolací soud zrušil rozsudek Okresního soudu Praha – západ, který Jiřího Komárka potrestal roční podmínku za zneužití pravomoci úřední osoby. Nadační fond proti korupci považuje Jiřího Komárka za statečnou osobu a z tohoto důvodu jeho případ od počátku sleduje a rozhodl se mu pomoci.

Obžaloba ve zlínské nemocniční kauze

19. 4. 2018
Nadační fond proti korupci podal v roce 2014 trestní oznámení o vysoce podezřelých zakázkách a zkreslování účetnictví v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V říjnu 2016 následovala policejní razie a tento týden podala státní zástupkyně k soudu obžalobu na tehdejší předsedkyni představenstva nemocnice – Danu Barnášovou, které tak hrozí až 8 let odnětí svobody za škodu velkého rozsahu.

NFPK objevil nový druh nelegálních přístrojů

6. 4. 2018
Ještě v roce 2014 byla Česká republika evropským Las Vegas a měla nejvíce heren v celé Evropě v propočtu na obyvatele. Následně se podařilo zkrotit provozovatele hazardu a počet „hracích přístrojů“ v celé České republice klesl na aktuálních více jak 29 tisíc. Včera navíc proběhla obří celní razie v nelegálních hernách, na které NFPK intenzivně dlouhodobě upozorňuje a Celní správě předává o nelegálních provozovatelích podklady. NFPK objevil rovněž nový typ nelegálních přístrojů, podrobně je otestoval a veškeré podklady včetně dokumentace doručil právě dnes Celní správě.

Libeňský most? Studie, projekty a diagnostiky za 90 milionů!

9. 2. 2018
Nadační fond proti korupci zveřejňuje rozepsaný seznam oficiálních výdajů Technické správy komunikací hl. m. Prahy (dále jen „TSK“) na údržbu a opravy Libeňského mostu v letech 2000 až 2015 včetně, jež celkově činily 8 milionů korun (viz Příloha 1). Vedle toho na průzkumné a diagnostické práce byly dle TSK vynaloženy skoro 4 miliony korun (polovina nákladů na údržbu). Dalších skoro 53 milionů TSK vydala v letech 2003 až 2015 v souvislosti s vypracováním projektové dokumentace a dokumentace k získání stavebního povolení na rekonstrukci (zbourání) mostu a výstavby nového (zde). A na jaře 2016 radní hl. města Prahy schválili přidělení dalších 40 milionů korun na studie a diagnostiky týkající se stavu Libeňského mostu (zde). Libeňský most i přes rostoucí množství papírů při tom „překvapivě“ dochátral až do havarijního stavu…

Konec sekretáře Pavla Severy?

8. 2. 2018
Pavel Severa byl krátce před vánočními svátky odvolán z funkce generálního sekretáře TOP 09. Stalo se tak v souvislosti s medializací Severova policejního prověřování jeho údajných machinací se směnkami v hodnotě přes deset milionů korun. Část plnění plynoucí z pochybných směnek zamýšlel Severa použít i na financování předvolební kampaně TOP 09 v roce 2017.

Bazén, jaký svět neviděl

5. 2. 2018
Nadační fond proti korupci obdržel podnět, který se týká probíhající soutěže na zhotovitele nového bazénu v Opavě s předpokládanou hodnotou 350.000.000,- Kč bez DPH, a upozorňuje na diskriminační podmínky, které nedůvodně zvýhodňují konkrétní stavební společnost. Jiným stavebním společnostem, které bazény v minulosti úspěšně postavili, ale v podání nabídky město Opava brání.

Minuty s registrem – Díl 2. Technická správa komunikací Praha

1. 2. 2018
V Praze se zřítila Trojská lávka a z hodiny na hodinu se uzavřel páteřní Libeňský most. Podle soudní znalkyně Miloslavy Pošvářové je samotný pád lávky jen špičkou ledovce, který ukázal na hlubší systémový problém. TSK dokonce ani nemá dostatečný přehled o stavbách, které spravuje, ani konkrétní plán oprav. Odpovědnost za současný stav pražské dopravy nese náměstek pro dopravu Petr Dolínek, k jehož odvolání nemůže mít primátorka Krnáčová více důvodů.

Registr smluv pod lupou: užitečný nástroj pro občany a strašák korupce

15. 1. 2018
Nadační fond proti korupci a protikorupční platforma Rekonstrukce státu spouští projekt analytických reportáží, které názorně představí praktické využití Registru smluv. V první reportáži se podařilo odhalit řadu podivností, které se týkají poslance Radima Fialy (SPD). Registr smluv je důležitý nástroj veřejné kontroly, krátká videa proto cílí i na to, aby se lidé podrobněji seznámili s tím, co všechno mohou díky registru zjistit.

Pětileté výročí zrůdné Klausovy–Nečasovy amnestie

4. 1. 2018
V souvislosti s výročím vyhlášení amnestie někdejšího prezidenta Václava Klause v lednu 2013 Nadační fond proti korupci připomíná některé dílčí charakteristické skutečnosti, které se týkají aplikace článku II amnestie. Právě touto částí byla zastavena řada mediálně známých kauz, sahajících do devadesátých let. Fond věří, že příběhy těch, kteří byli amnestií bolestně dotčeni, budou někým někdy v budoucnu detailně zpracovány do čtivé literární podoby. Tak, aby jméno Václava Klause a Petra Nečase bylo pro historii navždy spojeno právě s amnestií. Tedy s aktem, označeným v lednu roku 2013 právě zvoleným prezidentem Milošem Zemanem za zločin

Ceny za odvahu 2017

11. 12. 2017
Nadační fond proti korupci již po sedmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci, bez ohledu na osobní následky. V letošním roce se jejich laureáty stali Miloslava Pošvářová, Jakub Čech a obecně prospěšná společnost ROMEA. Fond mezi oceněné rozdělil částky 111 132 Kč, 30 492 Kč a 14 641 Kč.