Podnikatel zakládá nadaci na boj s uplácením

23. 11. 2010

Bojovat proti korupci svými vlastními penězi se rozhodl úspěšný byznysman Karel Janeček. Muž, který už přes svou nadaci podporuje vědu a výzkum, je ochoten investovat další miliony do rozjezdu druhého nadačního fondu.

Z něj mají být vypláceny odměny "statečným lidem", kteří se rozhodnou postavit proti korupčnímu prostředí v Česku. Janeček přitom doufá, že se k němu připojí i jiní úspěšní podnikatelé, kteří s korupcí nechtějí být spojováni.

"Je to něco, co mne napadlo už před nějakou dobou. Ale poslední události v Praze mne dokopaly k tomu, něco s tím udělat," řekl Janeček. Definitivní cíl a formu fondu plánuje oznámit do měsíce. Rozhodnutí pražských organizací ODS a ČSSD uzavřít proti vůli stranického vedení a proti očekávání mnoha svých voličů na pražském magistrátu koalici, tak může mít nečekaný dopad na podobu českého protikorupčního tažení.

Podle podnikatele a vysokoškolského učitele, který za úspěch na světových burzách vděčí svým znalostem matematiky i hazardu, je konečně proti korupci potřeba začít bojovat "nejenom řečmi, ale i konkrétními činy, penězi".

On sám se přitom dosud s korupcí nesetkal. "Jsem nezávislý na státních zakázkách. Mne nemůže nikdo uplatit a já nikdy nemohl mít motivaci kohokoliv uplácet, protože naše činnost je naprosto nezávislá na této zemi," poznamenal.

"Základní myšlenka je, že ten fond by dával odměny lidem, odvážným lidem, kteří by byli něco ochotni udělat. Například poskytli nějaké přímé důkazy, něco našli," řekl Janeček. Finanční odměna by pro ně mohla být pobídkou.

Janeček odmítá, že by navrhoval odměňovat donašeče. "Když se někdo nespolčí s korupčníkem a odmítne to, to je podle mne správná věc. Když vám někdo vykrádá byt, nebo někdo někoho vraždí, tak to taky oznámíte policii," zdůraznil. Jako příklad země, kde se s korupcí úspěšně vypořádali, uvedl Švýcarsko. "Pokud tam někdo nějakým způsobem škodí zemi, tak se lidé nebojí něco s tím aktivně udělat," poznamenal.

Ze začátku do nadace zřejmě vloží několik vlastních milionů. "Měl bych ale představu, že lidé, kteří skutečně chtějí něco udělat a chtějí nějakým způsobem deklarovat, že oni nejsou ti korupčníci, ačkoliv jsou úspěšní, tak by do toho měli případně přispět a vzít to za své," popsal Janeček plány nové nadace.