Jsme v šoku. Někteří členové koalice hájí korupční jednání

11. 10. 2011

Zatím jedinou vládní stranou, která prosazuje účinná protikorupční opatření do novely zákona o veřejných zakázkách, je TOP 09. Věci veřejné ani ODS nepodpořily návrh ukládající, aby vítěz zakázky důsledně odhalil svou majetkovou strukturu včetně subdodavatelů. To je výsledek jednání sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, které se uskutečnilo minulý týden v pátek. Hlasovat budou členové výboru ve čtvrtek 13. října. Právě toto hlasování ukáže, zda vládní, ale i opoziční strany berou vážně své protikorupční programy.

„Zvláště zarážející je, že s protikorupčním návrhem z nepochopitelných důvodů nesouhlasí Ministerstvo pro místní rozvoj, vedené ministrem Kamilem Jankovským z Věcí veřejných,“ říká Hana Marvanová, členka sdružení Veřejnost proti korupci. Postoj ministra jde zcela zásadně proti programu jeho strany, který obsahuje i tyto věty: „Uvědomujeme si, že podivné zadávání veřejných zakázek pod taktovkou neprůhledných výběrových řízení, střety osobních a veřejných zájmů a různé formy klientelismu jsou velkým nebezpečím dnešní společnosti a odmítáme se s tímto stavem smířit. Vyvineme proto veškeré úsilí ke snížení korupce. Boj s ní je klíčovou částí programu Věcí veřejných.“

„Pokud by některá ze stran protikorupčně se prezentující vládní koalice shodila ze stolu návrhy, které jdou konečně po krku korupci ve veřejných zakázkách, byl by to výsměch jejím voličům,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Návrh novely zákona o veřejných zakázkách, který požaduje po firmách, aby se „svlékly donaha“, podala iniciativa Konec korupci!, společný projekt Nadačního fondu proti korupci a občanského sdružení Veřejnost proti korupci. Pouze „svlečení donaha“, tedy důsledné rozkrytí vlastnické struktury firem včetně subdodavatelů, může ukázat, kdo je konečným příjemcem peněz z veřejné zakázky.

Kontakty: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz