Zmařená investice státního podniku ČEZ

19. 6. 2012

Státní podnik ČEZ a.s. zmodernizuje za 25 miliard korun tepelnou elektrárnu Prunéřov. Smlouvy jsou uzavřeny.  Potíž je v tom, že v zemi chybí uhlí na provoz elektrárny. Podezřelá investice bude proto pro stát hodně ztrátová. Ti, kteří na to upozorňují, jsou umlčováni. NFPK má jasné důkazy.

Za podvodným jednáním může stát bývalý šéf ČEZu Martin Roman. Majoritní část zakázky na modernizaci elektrárny Prunéřov totiž v roce 2010 získaly společnosti Škoda Power a Vítkovice a.s., přičemž řada indicií nasvědčuje tomu, že Martin Roman byl vlastníkem Škody Power i poté, co se stal generálním ředitelem ČEZu.

NFPK má doklad o tom, že o podvodech věděl ředitel komunikace Severočeských dolů a.s. Vladimír Budinský (ČEZ je vlastníkem Severočeských dolů). Tím dokladem je Budinského e-mailový dopis adresovaný znalkyni v oboru geologie a hornictví Věře Ježkové. V něm Věru Ježkovou žádá, aby Severočeským dolům pomohla uvést úřady a veřejnost v omyl.

O umlčování dobře informovaných lidí zase svědčí nahrávka zachycující nátlak lobbisty Miloslava Kožnara na člověka, který se nechce smířit se škodami vznikajícími v této kauze státu. Lobbista v nahrávce například vyjadřuje obavu, že akcie ČEZu půjdou rychle dolů, pokud se veřejnost dozví pravdu, a bez obalu tvrdí, že „tuto zemi neřídí premiér, ale ČEZ“.

„Ať už ČEZ udělá cokoli, stát přijde o peníze v řádu miliard, možná desítek miliard korun,“ říká člen správní rady NFPK Karel Randák. Jednou ztrátovou variantou je omezení provozu nebo předčasné ukončení provozu některých elektráren, případně vypovězení smluv na dodávky uhlí z dolů vlastněných společností Severočeské doly jiným subjektům, například teplárnám. Jinou ztrátovou variantou je zajištění uhlí z jiných zdrojů (koupě uhlí od společnosti Czech Coal, respektive koupě celé společnosti, dovoz uhlí ze zahraničí, prolomení těžebních limitů). „Podle řady odborných studií zásoby uhlí stačí pro plánované tři bloky elektrárny pouze do roku 2029, nikoliv do období 2040 - 2045, což je doba plánované návratnosti investice,“ dodává Karel Randák.

Kontakt: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz