Již osm statečných

9. 12. 2013

Třetím rokem uděluje Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu občanům, kteří se nebojí upozornit na korupci. A to bez ohledu na osobní následky. Letošními nositeli se stali bývalý magistrátní úředník Jiří Chytil a Vladimír Sitta mladší, který se podílel na rozkrytí kauzy pražského Dopravního podniku.

Příběh Jiřího Chytila je příběhem osobní statečnosti s hořkým pokračováním. Někdejší úředník pražského magistrátu pomáhal v kauze Opencard coby utajený svědek v letech 2009 a 2010 vyšetřovatelům rozplétat nitky kolem politického pozadí problematické zakázky firmě Haguess. Po změně vyšetřovatelů ovšem dohoda padla a Chytil byl spolu s dalšími čtyřmi úředníky obžalován.

Případ Vladimíra Sitty mladšího je úzce spjat s kauzou pražského Dopravního podniku. Sitta se společně se svým otcem odmítli podílet na tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy a přišli o svoji rodinnou firmu. Vladimír Sitta ml. již od července 2009 upozorňoval na nekalosti v společnosti Neograph, založenou jeho otcem a dědem. Policie ovšem nepodnikla výraznější kroky a Sitta byl po zveřejnění kauzy odstraněn z vedení druhým spolumajitelem.

„Oba ocenění jsou klasickým příkladem oznamovatelů, jejichž podporu si Fond vytyčil jako jeden ze svých hlavních cílů. Upozornili na krádeže ve „státních“ podnicích. Ať se již jedná o pražský Dopravní podnik nebo pražský Magistrát. Celkový objem peněz, které skončily v kapsách zlodějů, je pro většinu z nás naprosto nepředstavitelný. Oba dnes ocenění se naopak stali terčem fyzických i psychických útoků. Proto považujeme za nezbytné, takovéto lidi podpořit, aby i ostatní lidé postupně získávali odvahu čelit korupci a věděli, že mají zastání,“ okomentoval udělení Cen za odvahu člen správní rady Fondu, Stanislav Bernard.

Ceny za odvahu v minulosti získali Libor Michálek (kauza korupce ve Státním fondu životního prostředí), Ondřej Závodský (podezřelé smlouvy v Zařízení služeb ministerstva vnitra), Renata Horáková (korupce na znojemské radnici), Jakub Klouzal (předražování zakázek v oblasti informačních technologií na MZV), Věra Ježková (pravděpodobně zmařená investice polostátního podniku ČEZ), Martin Konečný (nestandardní prezidentské milosti Václava Klause).

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Linda Majerová, projektová manažerka NFPK, tel.: 734 315 353, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz, www.nfpk.cz