Protikorupční zákony už podpořilo 51 kandidátů do Senátu; zájem politiků o tato opatření neupadá

22. 9. 2014

Tisková zpráva Rekonstrukce státu

Desítky občanů se v uplynulých dnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda tito podpoří protikorupční normy doporučované platformou Rekonstrukce státu. Jen během prvních dvou týdnů se k podpoře zavázalo už 51 senátních kandidátů. Připojili se taktéž kandidáti, kteří v minulosti pomohli odhalit známé klientelistické kauzy a plýtvání s veřejnými prostředky.

“Zájem občanů oslovovat svoje kandidáty neopadá. Neklesl ani zájem kandidátů vyjádřit postoj k rekonstrukčním zákonům. Ačkoliv jsou z různých politických stran, shodují se v přesvědčení, že opatření jsou potřebná. Významná je pro nás také podpora kandidátů, kteří mají sami s bojem proti zneužívání veřejných peněz zkušenosti”, říká Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Podporu vyjádřili například Martin Bursík (TOP 09), Václav Hampl (KDU-ČSL, SZ), Václav Láska (KDU-ČSL, Piráti, SZ) nebo Stanislav Štěch (ČSSD). V Brně se se připojili mimo jiné Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL) a Miroslava Pošvářová (SZ). Na severu Čech podporuje rekonstrukční zákony whistleblower Leo Steiner (KDU-ČSL), v Olomouckém kraji Antonín Prachař (ANO) a Jitka Seitlová (KDU-ČSL, Zelení). Aktuální seznam najdete na konci tiskové zprávy.

Podpora senátorů je důležitá především u novely, která rozšiřuje působnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Tuto změnu Ústavy už schválila dvakrát Sněmovna, ale současní senátoři se staví ke schválení znovu negativně.

Rekonstrukce státu na konci září zveřejní také shrnující hodnocení, jak politické strany naplňovaly svůj předvolební závazek k prosazení devíti protikorupčních zákonů. Hodnocení podpoří řada známých podnikatelů, kteří jsou nespokojeni s tím, jak strany svoje závazky odkládají. Platforma nevládních organizací sliby zhodnotí rok od minulé předvolební kampaně, kdy se kandidáti do Sněmovny i politické strany hromadně k projektu přihlašovali. Tento „průvodce protikorupčního voliče“ poputuje odhadem do více než milionu domácností v krajských městech. Více informací na webu Rekonstrukce státu.

Kandidáty do Senátu oslovili také dopisem známé osobnosti, například ekonomové Zdeněk Kudrna a Miroslav Zámečník, podnikatelé Zbyněk Frolík a Vratislav Kulhánek, ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Eva Svobodová nebo herečka Simona Babčáková. Vyzývají je, aby podpořili novelu Ústavy, která zajistí nezávislou kontrolu obcí a obecních firem.

 

Kontakt pro média

Nikola Hořejš

nikola.horejs@frankbold.org

+420 775 270 214

O Rekonstrukci státu

 

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.

Příloha - Dopis osobností kandidátům do Senátu

Seznam senátních kandidátů, kteří podpořili Rekonstrukci státu