Sněmovna schválila průhlednější přípravu zákonů

26. 9. 2014

Informace pro novináře - Rekonstrukce státu

26. 9. 2014

Novela jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů, dnes prošla třetím čtením. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl přeložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny, jako jeden ze zákonů projektu Rekonstrukce státu. Tato novela splňuje závazek Rekonstrukce státu, ke kterému se připojilo 158 poslanců.

Podle novely se bude zveřejňovat jmenovité hlasování poslanců o jednotlivých pozměňovacích návrzích ve výborech a prodlouží se lhůta mezi druhým a třetím čtením ze 72 hodin na 14 dní. Díky tomu nebude možné na poslední chvíli propašovávat do zákonů změny, které unikaly veřejné diskuzi. Obdobná novela byla navržena již v minulých volebních obdobích, ale nikdy na ní nebyla tak široká politická shoda.

„Jsme rádi, že poslanci schválili toto nutné minimum pro zlepšení současné rychlovýroby zákonů,“ říká Martin Fadrný, koordinátor expertů Rekonstrukce státu a právník organizace Frank Bold. „Dříve si nenechali poslanci omezit svoji libovůli ani o milimetr, první návrhy proti “přílepkům” měli přitom na stole již před osmi lety,dodává.

Rekonstrukce státu a její členové dlouhodobě upozorňovali na nebezpečné “přílepky” k zákonům, které rozhodují o miliardách veřejných prostředků nebo zcela mění zákon bez řádné analýzy a průvodní zprávy. Příkladem je problematická sKarta, která byla ukryta ve stostránkovém “přílepku” schváleném za pět dní. V březnu 2014 členové platformy uspořádali kulatý stůl, kde politici jednali o různých variantách zákona.

Novela, kterou ještě může odmítnout Senát, přinese:

  • Informaci, kdo navrhl pozměňovací návrhy i jak o nich jednotliví poslanci hlasovali. Poslanci už by se tak nemohli schovávat za kolektivní rozhodnutí výboru.
  • Znesnadnění prosazování překvapivých “přílepků”. Poslanci i veřejnost budou mít výrazně více času zjistit, co je obsahem pozměňovacích návrhů.
  • Ke všem pozměňovacím návrhům bude muset dát doporučení garanční výbor k příslušnému zákonu.

Ze zákona, který na výzvu Rekonstrukce státu znovu předložilo po volbách 47 poslanců ANO, TOP09 a KDU-ČSL, vypadly některé další návrhy, například požadavek na úplnou legislativní stopu zákona, důvodovou zprávu k pozměňovacím návrhům nebo otevření jednání výborů veřejnosti. „Byly to rozumné návrhy a je škoda, že spadly pod stůl,“ dodává k tomu Fadrný.

Jednací řád se v minulosti pokusily zlepšit různé návrhy:

  • Návrh senátorky Soni Paukrtové na změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny – senátní tisk č. 197 (schválen Sněmovnou, zamítnut Senátem), předložen už v roce 2006.
  • Návrh skupiny poslanců (Peake, Andrýsová, Gazdík, Langšádová) na změnu zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny - sněmovní tisk č. 1029.
  • V minulém období vznikl podvýbor pro změnu jednacího řádu Poslanecké sněmovny. Byl veden předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou a nedospěl k žádným výsledkům.

 

Více informací  k zákonu i příklady přílepků najdete zde:

http://www.rekonstrukcestatu.cz/cs/pruhledny-legislativni-proces

Popis procesu schvalování a kroky Rekonstrukce státu:

http://franc.blog.ihned.cz/c1-62657360-nenapadna-zmena-nebo-poradna-rana-lobbistum

 

Více informací Vám poskytne

Jiří Boudal

jiri.boudal@frankbold.org

+420 777 804 658

Martin Fadrný

martin.fadrny@frankbold.org

+420 775 154 079

________________

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Závazek zákony prosadit podpořilo před volbami písemně více než 160 současných poslanců, včetně předsedů hlavních politických stran. Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch. Činnost platformy finančně podporují desítky drobných dárců, firmy a nadace, jejichž seznam najdete na webových stránkách.

Rekonstrukci státu dlouhodobě podporuje Fond Otakara Motejla.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz, www.eeagrants.cz