Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů

18. 10. 2014

Dnešní volby přivedly do Senátu celkem 19 podporovatelů zákonů Rekonstrukce státu.  17 z nich usedne v Senátu poprvé. Svůj dosavadní mandát také obhájili dva senátoři, kteří se k projektu připojili již v minulosti. Celkem 30 senátorů tak nyní oficiálně podporuje alespoň některá opatření proti korupci a klientelismu doporučovaná platformou Rekonstrukce státu.

Desítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda projekt Rekonstrukce státu podporují. Podpora senátorů je důležitá především u novely, která rozšiřuje působnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Protože se jedná o změnu Ústavy, nemohla by Sněmovna případné veto Senátu přehlasovat. Změnu přitom schválila jak minulá, tak současná Sněmovna. Současní senátoři se však staví ke schválení znovu negativně. Ve hře je přibližně bilion korun veřejných prostředků, které ročně proudí obecními a státními firmami a samosprávou, a které dosud nepodléhají možnostem nezávislému auditu.

Do předchozích počtů tak započítáváme i senátory, kteří vyjádřili podporu pouze rozšíření pravomocí NKÚ. Mnoho z nich se ale ochotně připojilo i k dalším zákonům. Podrobnosti najdete na stránce www.rekonstrukcestatu.cz/senat2014.

“Tyto volby ukázaly, že zájem občanů oslovovat svoje kandidáty neopadá. Neklesl ani zájem kandidátů vyjádřit postoj k rekonstrukčním zákonům. Ačkoliv jsou z různých politických stran, shodují se v přesvědčení, že opatření jsou potřebná. Významná je pro nás také podpora kandidátů, kteří mají sami s bojem proti zneužívání veřejných peněz zkušenosti,” uvádí Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

Již před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. 29 z těchto podporovatelů se probojovalo mezi 54 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola voleb. Před druhým kolem se podařilo získat podpisy dalších 6 kandidátů. V 10 obvodech projekt podpořili dokonce oba postupující kandidáti. Pouze ve dvou obvodech se nepodařilo získat podporu ani jednoho z kandidujících. Kromě těchto 19 nově zvolených senátorů vyjádřili své sympatie projektu také další kandidáti. Svou podporu však v některých případech podle svých slov z časových důvodů nestihli potvrdit podpisem. K projektu však bude možné se oficiálně připojit i po volbách.

Rekonstrukce státu tak zůstane se Senátory v kontaktu i po volbách. Tak jako v Poslanecké sněmovně se i zde zaměří na informování zákonodárců a monitoring hlasování o rekonstrukčních zákonech, jehož výsledky bude zveřejňovat na svém webu. Bude tak občany prakticky v reálném čase informovat o tom, jak nově zvolení senátoři dodržují své sliby.

Kontakt pro média

Nikola Hořeš: +420 775 270 214, nikola.horejs@frankbold.org

__________________

O Rekonstrukci státu

Protikorupční projekt Rekonstrukce státu byl zahájen v březnu 2013 s cílem prosadit 9 klíčových zákonů, které by razantním způsobem zmenšily prostor pro korupci a zabránily tak pokračujícímu systémovému klientelismu (state capture). Členy platformy jsou: Oživení, Transparency International, Frank Bold (dříve Ekologický právní servis), Fond Otakara Motejla, zIndex, Otevřená společnost, Brnění, Pražské fórum, Zaostřeno, Zelený kruh, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, Glopolis, Good governance, Naši politici.cz, Iuridicum Remedium, ProAlt, Kohovolit.eu a Praguewatch.

Seznam nově zvolených senátorů podporujících Rekonstrukci státu

Zdeňka

Hamousová

ANO 2011

č. 6 – Louny

Karel

Kratochvíle

ČSSD

č. 12 – Strakonice

Václav

Láska

KDUČSLSZ

č. 21 – Praha 5

Zuzana

Baudyšová

ANO 2011

č. 24 – Praha 9

Václav

Hampl

KDUČSLSZ

č. 27 – Praha 1

Jiří

Dienstbier

ČSSD

č. 30 – Kladno

Jiří

Vosecký

SLK

č. 36 - Česká Lípa  

Jiří

Hlavatý

ANO 2011

č. 39 – Trutnov

Emílie

Třísková

ČSSD

č. 42 – Kolín

Jaroslav

Malý

ČSSD

č. 45 – Hradec Králové

Miroslav

Antl

ČSSD

č. 48 – Rychnov nad Kněžnou

Pavel

Štohl

ČSSD

č. 54 – Znojmo

Zdeněk

Papoušek

KDU-ČSL

č. 60 - Brno-město

Jitka

Seitlová

KDUČSLSZ

č. 63 – Přerov

Alena

Šromová

KDU-ČSL

č. 66 - Olomouc

Jiří

Carbol

KDU-ČSL

č. 69 – Frýdek-Místek

Peter

Koliba

ANO 2011

č. 72 – Ostrava-město

Radek

Sušil

ČSSD

č. 75 – Karviná

František

Čuba

SPO

č. 78 – Zlín