Šest měsíců poté

27. 5. 2015

                                     

Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů.

Na portálu www.nasipolitici.cz bylo představeno více než 150 nových životopisných profilů nově zvolených představitelů významných měst. Návštěvníci webu se opět mohou seznámit s podrobnými strukturovanými informacemi o aktuálních primátorech a radních Prahy a krajských měst či starostech dvaadvaceti pražských radnic.

Data získaná při monitorování výměn politiků na radnicích nabízí také srovnání způsobu, jakým jsou klíčové české radnice řízeny. Velké rozdíly panují v informační otevřenosti jednotlivých měst. „Velmi často slýcháme před volbami od politiků sliby otevřít zákulisí radnic veřejnosti, realita je však jiná,“ upozorňuje analytik sdružení Naši politici Vojtěch Srnka.

Z analýzy například vyplývá, že široké veřejnosti snadno dostupné, tzv.“ rozklikávací“ rozpočty nabízí jen polovina krajských měst. I menší krajská města přitom hospodaří v řádech miliard korun. Podobně jsou na tom krajská centra i s ochotou zveřejňovat zápisy z jednání radních. Ochotná je k tomu pouze hl. m. Praha, České Budějovice, Ústí nad Labem, Liberec, Pardubice a Brno.

Některá města předběhla váhavý český stát a zřídila si vlastní registry smluv. „Nejčastěji se proti zveřejňování smluv argumentuje tak, že zatíží radnice a ohrozí konkurenceschopnost jejich společností. Radnice řady malých i velkých měst přitom smlouvy dávno uveřejňují,“ připomíná Srnka.

Nahlédnout do smluv umožňují čtyři krajská města, Praha a 7 jejích městských částí. Právě některé z pražských radnic uzavřely spolu s protějšky z Brna a s městem Ústí nad Labem koalici „Otevřená města“, která si pro zveřejňování smluv budují vlastní IT řešení, na kterém chtějí ušetřit i získat zajímavé analytické a kontrolní funkce.

Ze srovnání otevřenosti občanům vyšly nejlépe České Budějovice. Nabízí jak textovou formu zápisů z jednání Zastupitelstva, tak audio archiv a přímé video přenosy. Na webu jsou rovněž zápisy z jednání Rady a rozklikávací rozpočet, zveřejňovány jsou i městské smlouvy.

Data k jednotlivým městům a další výstupy z analýzy naleznete v této příloze. Další výstupy bude v následujících dnech zveřejňovat portál www.nasipolitici.cz ve spolupráci s Centrem nezávislé investigace (www.cninp.cz).

„Jsme rádi, že jsme podpořili zrovna tento projekt. Transparentnost hospodaření považujeme za jednu z hlavních priorit. Pevně věřím, že se současnému Parlamentu podaří schválit registr smluv v podobě, jakou prosazuje Rekonstrukce státu,“ doplnil Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

Kontakt: Michal Voda, Naši Politici o.s., tel.: 777 022 577, e-mail: voda@nasipolitici.cz