Kdopak by se Šlachty bál

2. 6. 2016

Nadační fond proti korupci získal informace o plánovaném sloučení dvou policejních útvarů - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Tato organizační změna, plánovaného na počátek července, může být využita k odstranění nepohodlných lidí, např. ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty.

Protimafiánský útvar patří mezi nejvýkonnější složky Policie České republiky. Podařilo se mu rozkrýt významné kauzy, které sahaly či sahají do pater nejvyšší politiky a leckdy i do policejních řad či justice. Možná i z tohoto důvodu má, pod zástěrkou sloučení, dojít k eliminaci současného ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty, který je znám svou neústupností a nepoklonkováním politikům.

„Je naprosto nepřijatelné, aby byl jeden z nejvýkonnějších útvarů a obzvlášť ten, který je proslulý svým přístupem ´padni komu padni´, takto prakticky zrušen. V tomto státě bývá zvykem, že pokud něco funguje, tak to zrušíme, či v tomto případě sloučíme. Robert Šlachta je navíc podle mého názoru čestný člověk, který se z žádného politika neposadí na zadek. Pevně věřím, že k tomuto sloučení nakonec nedojde, jelikož by se jednalo o velký skok nazpět pro českou spravedlnost,“ okomentoval plány Ministerstva vnitra Radim Jančura, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci.

Situace připomíná „odstranění“ Karla Randáka z pozice šéfa civilní rozvědky z důvodu jejího údajného sloučení s kontrarozvědkou.

Nadační fond proti korupci je nezávislou iniciativou lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakty: Linda Majerová, ředitelka NFPK, tel.: 734 315 353, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz