Šest let pro Vladimíra Šišku u kauzy MPSV

30. 9. 2016

Městský soud v Praze dnes odsoudil bývalého náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku na šest let v kauze zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology Solutions z roku 2011. Podle obžaloby způsobil Šiška škodu 282 milionů, kterou mu soud rovněž nařídil zaplatit. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel odboru Ministerstva vnitra Miroslav Duda, dostal tříletý podmíněný trest na tři roky a po dobu pětileté zkušební doby má splácet Ministerstvu vnitra částku 1,1 milionu. Jedná se o částku, kterou ministerstvo zaplatilo na pokutách. Rozsudek není pravomocný.

V roce 2012 podal Nadační fond proti korupci ve zmíněné kauze informačních systémů služeb zaměstnanosti a nepojistných sociálních dávek trestní oznámení na ministra Jaromíra Drábka, jeho náměstka Vladimíra Šišku a neznámého pachatele kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších skutků. Nový systém výplaty dávek měl nahradit původní informační systém, který byl vyvíjen a upravován ke spokojenosti úředníků a složek státu po dobu 18 let. Nový systém, vyvíjený jen několik měsíců, byl však nasazen do ostrého provozu bez předchozího řádného odzkoušení a jeho nefunkčnost vyvolala kolaps na úřadech práce. Ani v průběhu dvou let se nepodařilo nový systém řádně zprovoznit. Mimoto, na základě uzavřené prováděcí smlouvy a jejích dodatků mohly být pětileté provozní náklady na tento systém přibližně 2 miliardy korun, což je více, než kolik činily provozní náklady původního systému za dobu 18 let. MPSV platilo dodavateli nového systému za provozní služby přes 50 milionů korun měsíčně. Bylo podloženě odhadnuto, že za dva roky (ne)fungování nového systému vznikla státu škoda kolem 1 miliardy korun.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Linda Majerová, ředitelka NFPK, e-mail: linda.majerova@nfpk.cz, tel.: 734 315 353