19. dubna 2017 | Tiskové zprávy

Tajemství Českých drah

Nadační fond proti korupci (NFPK) podal správní žalobu na České dráhy v souvislosti s dvacetimilionovou zakázkou na Wi-Fi připojení k internetu ve vlakových soupravách railjet. České dráhy bezprecedentním způsobem odmítají poskytnout smlouvu o dílo, uzavřenou s vítězným uchazečem. Zakázka byla udělena v rozporu se zákonem, za což Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil Českým drahám stotisícovou pokutu.        

Fond obdržel závažné informace, ze kterých plyne podezření na možné až násobné předražení plnění zakázky týkající se dodávky a implementace Wi-Fi připojení do 7 sedmivozových souprav railjet Českých drah. Veřejná zakázka s názvem „Vybavení vlakových souprav railjet Wi-Fi technologií pro poskytování služby internetového připojení“ byla vypsána na jaře roku 2015 a den před Štědrým dnem téhož roku uzavřel Zadavatel – České dráhy – smlouvu o dílo s vítězným uchazečem – sdružením firem ČD-Telematika a.s. a Simac Technik ČR. Celková konečná hodnota zakázky činila skoro 20 milionů korun bez DPH. V květnu 2016 nabylo právní moci rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který udělil Zadavateli pokutu ve výši 100 000 Kč za spáchání správního deliktu. Toho se Zadavatel dopustil tím, že uchazeče – výše zmíněné sdružení – nevyloučil z účasti v zadávacím řízení, když tento uchazeč nesplnil požadovaný technický kvalifikační předpoklad v plném rozsahu. V tiskové zprávě Úřadu se k tomu mj. uvádělo: „Uvedený postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.“

V létě 2016 si Fond na základě zákona o svobodném přístupu k informacím od Českých drah vyžádal kopii uzavřené smlouvy o dílo. Fondu nebylo vyhověno s tím, že „otázky směřují k poskytnutí informací a dokumentů, které jsou obchodní tajemství a vznikly bez použití veřejných prostředků“. Odmítnutí Českých drah, pod nímž je podepsána JUDr. Daniela Kovalčíková, obsahovalo na devíti stranách absurdní obšírnou „exkurzi“ do právní vědy, a to včetně práva anglického, francouzského, italského a dokonce japonského… Rozhodli jsme se text odmítnutí zveřejnit (vizte přílohu). Po tomto odmítnutí následovalo bezvýsledné kolečko odvolání, potvrzení odmítnutí, opětovné odvolání, opětovné odmítnutí atd., které skončilo až v únoru 2017, kdy Fond podal správní žalobu proti odmítavému postupu Českých drah. Pro zajímavost uveďme, že České dráhy analogicky odmítly poskytnout i jen zadávací dokumentaci k předmětné veřejné zakázce.

České dráhy dlouhodobě spadají do sféry vlivu politiků. Z jejich zarputilé snahy vše utajovat jasně plyne, že mají co utajovat. Internet ve vlacích railjet je patrně tak přísně utajovaný, jako kdyby se jednalo o jadernou technologii…,“ okomentoval přístup Českých drah ředitel Fondu Karel Škácha.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Odpověď Českých drah na žádost podle zákona č. 106/1999

Kontakt: Martin Soukenka, analytik NFPK, email: martin.soukenka@nfpk.cz