Bazén, jaký svět neviděl

5. 2. 2018

Nadační fond proti korupci obdržel podnět, který se týká probíhající soutěže na zhotovitele nového bazénu v Opavě s předpokládanou hodnotou 350.000.000,- Kč bez DPH, a upozorňuje na diskriminační podmínky, které nedůvodně zvýhodňují konkrétní stavební společnost. Jiným stavebním společnostem, které bazény v minulosti úspěšně postavili, ale v podání nabídky město Opava brání.

Dodavatel, který se chce o tuto zakázku ucházet, musí doložit, že již v minulosti zrealizoval několik až absurdně detailně vymezených staveb. Statutární město Opava chce, aby uchazeč doložil, že v rámci jediné referenční zakázky vykonal nespočetné množství technických detailů, jako například wellness zónu obsahující alespoň saunové kabiny, parní kabiny/lázně, ochlazovací sprchy o minimální ploše wellness zóny alespoň 50 m2, uzavřený tobogán minimální délky 100 m obsahující světelné efekty denního světla v rámci dráhy, určený pro použití vodních člunů (duší), kdy nástup je umístěn uvnitř bazénové haly, dráha je vedena kompletně mimo tuto halu (ve venkovním prostředí) a dojezd je zpět do bazénové haly řešen do speciální bezpečnostní dojezdové jednotky (nikoliv do bazénu), ale také technologii atrakce divoké řeky, vodního chrliče a masážní trysky. Uchazeč, který postavil bazén, který v sobě nezahrnoval co i jenom jednu z požadovaných marginálních vlastností (např. masážní trysky), nemůže podat nabídku.

Z důvodu podezření na diskriminační podmínky soutěže se Nadační fond proti korupci rozhodl podat podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na prošetření zákonnosti podmínek veřejné zakázky.

Zadavatelé často používají požadavky na reference, aby odradili nechtěné uchazeče. Pro uchazeče je nákladné bránit se, a proto se raději smíří s tím, že chce zadavatel někoho na jejich úkor zvýhodnit. V tomto případě jsou podmínky, které si stanovilo město Opava, tak zjevně diskriminační a nepřiměřené, že je nelze omluvit obavou před nabídkou nezkušené stavební společnosti“, okomentoval stávající situaci JUDr. Miroslav Cák, spolupracovník Nadačního fondu proti korupci.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné odhalování korupce ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci. 

Kontakt: JUDr. Miroslav Cák, spolupracovník Nadačního fondu proti korupci, e-mail: miroslav.cak@nfpk.cz, tel.: 734 784 668