Konec sekretáře Pavla Severy?

8. 2. 2018

Pavel Severa byl krátce před vánočními svátky odvolán z funkce generálního sekretáře TOP 09. Stalo se tak v souvislosti s medializací Severova policejního prověřování jeho údajných machinací se směnkami v hodnotě přes deset milionů korun. Část plnění plynoucí z pochybných směnek zamýšlel Severa použít i na financování předvolební kampaně TOP 09 v roce 2017.               

O vývoji v kauze Severových směnek, v níž policie Severu prověřuje kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů, Fond informoval tiskovou zprávou v říjnu minulého roku (zde) a současně o tom informovala i média (zde nebo zde).

Severa působil od roku 1992 do roku 2010 jako poslanec (s roční přestávkou mezi létem roku 2002 a 2003) za KDU-ČSL, ze které v roce 2009 přešel do tehdy nově založené TOP 09. Zastával přitom řadu významných politických nebo poslaneckých funkcí. Od počátku své poslanecké kariéry se zaměřil na silové resorty (obrana, policie, tajné služby) a byl mj. místopředsedou branného a bezpečnostního výboru, resp. výboru pro bezpečnost a členem výboru pro obranu. Byl také členem komise pro kontrolu tajných služeb. Vůně vojenské techniky ho patrně spojila i s tehdejším vysokým činovníkem na ministerstvu obrany a funkcionářem KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem v divokých devadesátých letech. Jejich cesty se již nerozdělily. Severa byl krátce také náměstkem ministra obrany pro vyzbrojování ve vládě ČSSD a náměstkem ministra obrany se měl opět stát po založení TOP 09 ve vládě, v níž byl Miroslav Kalousek ministrem financí. V roce 2010 se v médiích objevily tajně pořízené nahrávky někdejšího stranického kolegy Severy a Kalouska a dlouholetého činovníka na ministerstvu obrany Jaroslava Kopřivy. Kopřiva v nich kohosi ujišťoval, že Severa měl „dotáhnout do konce“ stamilionovou zakázku na nákup minometů bez výběrového řízení ve prospěch předem domluvené firmy (zde). Mělo k tomu dojít poté, co by se Severa stal náměstkem ministra obrany. Tehdejší ministr financí Kalousek se následně Severy ostře zastal (viz článek MF Dnes ze dne 3. 9. 2010 s názvem Kvůli aféře se do sebe pustili Kalousek s Vondrou). Když nevyšlo Severovo angažmá na ministerstvu obrany, stal se v roce 2010 generálním sekretářem TOP 09.

Severa měl po medializaci problémů se směnkami stálou důvěru ze strany bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska, když ten v listopadu 2017 prohlásil, že „soukromoprávní spory členů strany mě nezajímají. Takovou věc může rozhodnout jen soud. Nikdo jiný.“ (zde). Nové vedení TOP 09 však rozhodlo o tom, že medializace Severovy kauzy poškozuje jméno TOP 09 a na konci prosince 2017 jej z funkce odvolalo.

Pavel Severa patří již od devadesátých let k pravé ruce Miroslava Kalouska. Jistě toho spolu mnoho prožili. Taková spojenectví zpravidla znamenají, že s vůdcem končí i jeho věrný pomocník. Pokud se ovšem oba jen nenechali skrýt za oponu, odkud se vše snadněji řídí,“ okomentoval Severovo odvolání z funkce analytik Fondu Martin Soukenka.

          

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

 

Kontakt: Martin Soukenka, analytik NFPK, e-mail: martin.soukenka@nfpk.cz