S korupcí v Česku bojujeme od roku 2011. Podporujeme občany, kteří se odmítají s korupcí smířit a nebojí se krádež nazvat krádeží. Analyzujeme podněty, publikujeme, tvoříme legislativu a školíme v rámci Protikorupční akademie.
18. září 2018 | Akademie

Protikorupční akademie pro UN GC

Nadační fond proti korupci, ve spolupráci s Vysokou školou ekonomie a managementu, Asociací společenské odpovědnosti a národní sítí United Nations Global Compact, představil novou koncepci svého vzdělávacího projektu Protikorupční akademie.

Seminář s názvem Transparentní firmy a instituce byl určen zejména těm, kterým není lhostejné, v jaké prostředí žijeme a podnikáme.

Po úvodních slovech Lucie Mádlové, výkonné ředitelky A-CSR, Karla Škáchy, ředitele NFPK a Milana Žáka, rektora Vysoké školy ekonomie a managementu, která se do projektu začlenění protikorupční výchovy do náplně studia aktivně zapojila, se měli posluchači možnost seznámit se zajímavými řečníky, mezi nimiž nechyběli Jaroslav Spurný, přední investigativní novinář, Ondřej Závodský, oznamovatel oceněný Nadačním fondem proti korupci, Libor Winkler, řídící partner finanční skupiny RSJ a Karel Škácha, ředitel NFPK. Prostřednictvím jednotlivých příspěvků tak mohli účastníci semináře nahlédnout pod pokličku protikorupčních opatření v korporacích, projít si myšlenkové pochody ohlašovatele korupčního jednání nebo se seznámit s prací novináře odhalujícího korupční kauzy či se podívat na lobbing zblízka.

„Jsme rádi, že začínáme s Protikorupční akademií spolupracovat s vysokými školami. Jejich studenti patří mezi jádro naší cílové skupiny. Pomáháme je vést ke společenské odpovědnosti a zároveň jim přibližujeme nástroje, kterými se dá proti korupci aktivně bojovat,“ okomentoval dnešní seminář Karel Škácha, ředitel Nadačního fondu proti korupci.

„Proč vedeme studenty k zamyšlení nad korupcí? Odpověď je jednoduchá. Každá spontánní tržní transakce je dohodou mezi výrobcem a spotřebitelem, výhodnou pro oba. Zdaleka ne všechny směny však mají tržní charakter. Tam, kde je směna zprostředkovávána třetí stranou, mluvíme o netržním rozhodování. Zde je třetí strana vystavena pokušení. Pokušení korumpovat. A korupční chování je krádež,“ doplnil jeho slova rektor Milan Žák.

Na oba pak navázala Lucie Mádlová, výkonná ředitelka A-CSR: Korupce často probíhá potichu, přesto jsou její následky obrovské. Protikorupční opatření jsou důležitou součástí udržitelného byznysu, proto také patří k hlavní agendě OSN a k Cílům udržitelného rozvoje. Máme radost, že české organizace projevují o téma čím dál větší zájem.“

Partnery Protikorupční akademie jsou společnosti Alza.cz a Kofola ČeskoSlovesko. „Alza.cz podporuje řadu zajímavých projektů souvisejících s odpovědností vůči společnosti, v které žijeme a působíme. Vzdělávání považujeme za tu nejlepší investici, proto jsme se rozhodli podpořit i tento projekt NFPK,“ okomentovala podporu Protikorupční akademie Patricie Šedivá, tisková mluvčí společnosti Alza.cz. „Tato aktivita Nadačního fondu proti korupci v sobě snoubí vzdělanost a společenskou odpovědnost, to považujeme za ideální spojení, proto jsme partnery jak jejími, tak i Fondu celkově již řadu let“, doplnila za společnost Kofola ČeskoSlovensko Jaroslava Musilová, tisková mluvčí.

Nadační fond proti korupci je zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s vysokou mírou korupce ve státní správě. Naším cílem je mimo jiné podpora a odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Karel Škácha, ředitel NFPK, tel.. 602 681 513 e-mail: karel.skacha@nfpk.cz