Tiskové zprávy

Protikorupční akademie v rámci Festivalu svobody

4. 10. 2019
Nadační fond proti korupci včera absolvoval Protikorupční akademii na Střední škole automobilní a informatiky v Praze Hostivaři, poprvé v rámci Festivalu svobody, který připravily organizace Post Bellum o.p.s. (Paměť národa), spolek Díky, že můžem a Nerudný fest.cz.

Pozice NFPK k návrhu novely zákona o státním zastupitelství

2. 10. 2019
Nadační fond proti korupci podporuje připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k novele zákona o státním zastupitelství, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Nesystémové a zjevně účelové změny jeví podle názoru Fondu nápadnou snahu o ovládnutí instituce, která si v posledních letech vydobyla renomé skutečně nezávislé součásti výkonné moci.

Záznam panelové diskuse Teritorialitou exekutorů proti korupci

16. 9. 2019
Nadační fond proti korupci uspořádal panelovou diskusi s názvem Teritorialitou exekutorů proti korupci. Nyní přinášíme podrobnosti z panelové diskuse, včetně záznamu.

Teritorialitou exekutorů proti korupci

11. 9. 2019
Nadační fond proti korupci včera uspořádal panelovou diskusi s názvem Teritorialitou exekutorů proti korupci, která měla odborné i laické veřejnosti ozřejmit argumenty pro a proti zavedení teritoriality exekutorů v ČR. Pozvání přijali prezident Slovenské komory exekutorů JUDr. Ing. Miroslav Paller, prezident České exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. a propagátor zavedení teritoriality, exekutor JUDr. Ing. Petr Kučera. Stanovisko NFPK k této záležitosti přítomným ozřejmil právník expert fondu JUDr. Ondřej Závodský, Ph.D.

Zlobbovaný antilobbingový zákon

7. 8. 2019
V minulém týdnu schválila „protikorupční“ vláda návrh zákona o lobbování. Nadační fond proti korupci tento legislativní záměr dlouhodobě prosazuje. V rámci Komise k lobbingu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí (RVKBK) jsme do návrhu zákona navrhli vložit zásadní ustanovení o regulaci lobbingu v okolí prezidenta. Ke stejnému závěru následně došlo i Ministerstvo spravedlnosti i Legislativní rada vlády a následně ho schválila i RVKBK, složená z největších odborníků na tuto problematiku. Vláda ČR ovšem po intervenci neznámého lobbisty Hradu tento bod v tichosti vyřadila. Tato změna ve spojitosti s níže uvedenými nedostatky způsobí, že zákon jako celek nebude plnit svou funkci. Považujeme tento krok za narušení samotného smyslu RVKBK, proti čemuž se důrazně ohrazujeme, neboť považujeme toto odborné fórum stále za smysluplné.c

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel

26. 6. 2019
V rámci tiskové konference dnes Nadační fond proti korupci představil a pokřtil knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. Autorem je právník Fondu Ondřej Závodský. Publikace, jako již tradičně, nemá žádného kmotra, neboť boj proti jakýmkoliv kmotrům ve veřejném životě je samotným posláním NFPK.

Jak nepotopit Františka Mráčka

23. 5. 2019
Kauza Františka Mráčka, držitele Ceny za odvahu NFPK, dnes udělala velký krok kupředu. Obvodní soud pro Prahu 5 dnes rozhodl o oprávněnosti jeho žaloby proti Středočeskému kraji o náhradu platu za období, kdy byl neoprávněně propuštěn ze zaměstnání. I na tomto případě je vidět, že oznamovatelé korupce nemají lehký život a často čelí ústrkům a šikaně.

Kauza DPP nekončí, naopak stále pokračuje

17. 5. 2019
Jízdenková kauza pražského Dopravního podniku dnes dospěla k nepravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze. Ten dospěl k názoru, že žalovaný skutek nebyl trestným činem a obžalované zprostil viny. Státní zástupce se na místě odvolal. Nadační fond proti korupci věří, že odvolací soud dojde k přesvědčení, že se o trestný čin jedná a vezme v potaz i odposlechy, jejichž provedení prvoinstanční soud zamítl. Fond však pokračuje v rozkrývání problematických aktivit DPP, které dle našeho názoru přetrvávají i pod novým vedením. Dnes jsme zveřejnili mapu nových smluvních partnerů DPP, jako je obviněný Jansta, baron odpadů Kočka nebo právník Květoslav Hlína.

Výzva Vládě k navrácení důvěryhodnosti ÚOHS

12. 3. 2019
Vyzýváme Vládu, aby zvážila, zda zmíněné pochybnosti samy o sobě nezavdávají důvod pro navržení odvolání předsedy ÚOHS prezidentu republiky.

NFPK podporuje Josefa Baxu

6. 3. 2019
Nadační fond proti korupci se rozhodl podpořit Josefa Baxu, bývalého předsedu a dnes soudce Nejvyššího správního soudu, a to za fakt, že odmítl opakované snahy prezidenta republiky a jeho kancléře Vratislava Mynáře o ovlivňování rozhodování Nejvyššího správního soudu v konkrétních případech a nebál se veřejně o těchto snahách informovat a konkrétně je popsat. Jedná se o zcela mimořádné vyjádření podpory.