Tiskové zprávy

Budou strakonické volby férové?

11. 12. 2019
V sobotu 14. prosince 2019 se ve Strakonicích z rozhodnutí soudu budou opakovat komunální volby do místního zastupitelstva. Jak vyplývá z usnesení Krajského soudu v Českých Budějovicích, rada města Strakonice oplývající pravomocemi, které jí dávaly možnost ovlivnit klíčové prostředky volební propagace, těchto oprávnění dlouhodobě a cíleně zneužívala, čímž dosáhla toho, že politické subjekty kandidující v komunálních volbách neměly možnost v souladu se zásadou volné, rovné a svobodné soutěže politických stran využít klíčové prostředky předvolební kampaně před volbami v říjnu 2018.

Ceny za odvahu NFPK již podeváté uděleny

9. 12. 2019
Stejně jako v minulých letech, i letos ocenil Nadační fond proti korupci u příležitosti Mezinárodního dne proti korupci osobnosti, které se nebály upozornit na korupci či možný klientelismus. Dnes se jejich držiteli staly Hana Naiclerová a spolky Za krásnou Olomouc z.s. a Vimpersko z.s. Fond oceněné odměnil částkami 44 944 Kč, 30 528 Kč a 20 736 Kč.

Nevládní organizace varují před deformací konceptu teritoriality exekutorů

5. 12. 2019
Níže podepsané nevládní organizace, jejichž posláním je boj proti korupci, důrazně varují před zamýšlenými deformacemi legislativního návrhu zavedení tzv. teritoriality exekutorů.

Protikorupční akademie v rámci Festivalu svobody

4. 10. 2019
Nadační fond proti korupci včera absolvoval Protikorupční akademii na Střední škole automobilní a informatiky v Praze Hostivaři, poprvé v rámci Festivalu svobody, který připravily organizace Post Bellum o.p.s. (Paměť národa), spolek Díky, že můžem a Nerudný fest.cz.

Pozice NFPK k návrhu novely zákona o státním zastupitelství

2. 10. 2019
Nadační fond proti korupci podporuje připomínky nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana k novele zákona o státním zastupitelství, kterou připravilo ministerstvo spravedlnosti. Nesystémové a zjevně účelové změny jeví podle názoru Fondu nápadnou snahu o ovládnutí instituce, která si v posledních letech vydobyla renomé skutečně nezávislé součásti výkonné moci.

Záznam panelové diskuse Teritorialitou exekutorů proti korupci

16. 9. 2019
Nadační fond proti korupci uspořádal panelovou diskusi s názvem Teritorialitou exekutorů proti korupci. Nyní přinášíme podrobnosti z panelové diskuse, včetně záznamu.

Teritorialitou exekutorů proti korupci

11. 9. 2019
Nadační fond proti korupci včera uspořádal panelovou diskusi s názvem Teritorialitou exekutorů proti korupci, která měla odborné i laické veřejnosti ozřejmit argumenty pro a proti zavedení teritoriality exekutorů v ČR. Pozvání přijali prezident Slovenské komory exekutorů JUDr. Ing. Miroslav Paller, prezident České exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. a propagátor zavedení teritoriality, exekutor JUDr. Ing. Petr Kučera. Stanovisko NFPK k této záležitosti přítomným ozřejmil právník expert fondu JUDr. Ondřej Závodský, Ph.D.

Zlobbovaný antilobbingový zákon

7. 8. 2019
V minulém týdnu schválila „protikorupční“ vláda návrh zákona o lobbování. Nadační fond proti korupci tento legislativní záměr dlouhodobě prosazuje. V rámci Komise k lobbingu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí (RVKBK) jsme do návrhu zákona navrhli vložit zásadní ustanovení o regulaci lobbingu v okolí prezidenta. Ke stejnému závěru následně došlo i Ministerstvo spravedlnosti i Legislativní rada vlády a následně ho schválila i RVKBK, složená z největších odborníků na tuto problematiku. Vláda ČR ovšem po intervenci neznámého lobbisty Hradu tento bod v tichosti vyřadila. Tato změna ve spojitosti s níže uvedenými nedostatky způsobí, že zákon jako celek nebude plnit svou funkci. Považujeme tento krok za narušení samotného smyslu RVKBK, proti čemuž se důrazně ohrazujeme, neboť považujeme toto odborné fórum stále za smysluplné.c

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel

26. 6. 2019
V rámci tiskové konference dnes Nadační fond proti korupci představil a pokřtil knihu Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátel. Autorem je právník Fondu Ondřej Závodský. Publikace, jako již tradičně, nemá žádného kmotra, neboť boj proti jakýmkoliv kmotrům ve veřejném životě je samotným posláním NFPK.

Jak nepotopit Františka Mráčka

23. 5. 2019
Kauza Františka Mráčka, držitele Ceny za odvahu NFPK, dnes udělala velký krok kupředu. Obvodní soud pro Prahu 5 dnes rozhodl o oprávněnosti jeho žaloby proti Středočeskému kraji o náhradu platu za období, kdy byl neoprávněně propuštěn ze zaměstnání. I na tomto případě je vidět, že oznamovatelé korupce nemají lehký život a často čelí ústrkům a šikaně.