Tiskové zprávy

NFPK zveřejňuje usnesení GIBS

30. 8. 2016
Nadační fond proti korupci dnes zveřejňuje usnesení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) týkající se prošetřování úniků informací o plánované policejní akci pobočky ÚOKFK Olomouc.

Senát schválil nezávislou kontrolu financování politických stran, zpřesněné volební zákony posílá do sněmovny

24. 8. 2016
Senátoři dnes schválili novelu zákona o sdružování v politických stranách. Ta přináší několik významných novinek pro fungování a hospodaření politických stran v ČR. Strany budou muset od začátku příštího roku povinně vést transparentní účty, jejich hospodaření bude kontrolovat nově zřízený nezávislý úřad, zákon zavádí i limity pro výše daru, které může strana přijmout od jednoho dárce. Novelu volebních zákonů, které upravují předvolební kampaně, senátoři doplnili o několik upřesňujících pozměňujících návrhů a s nimi je posílají do sněmovny, kde o nich budou hlasovat poslanci.

Šetří vláda na IT?

16. 8. 2016
V roce 2014 označil premiér Bohuslav Sobotka problematiku IT na ministerstvech za největší zděděné kostlivce nové vlády. Skrze informační systémy se snadno tunelují miliardy veřejných prostředků. Předchozí garnitury to dobře věděly. Nadační fond proti korupci srovnal současné náklady na IT v resortech oproti minulosti.

Utajovaná blesková reorganizace policie

10. 8. 2016
Nadační fond proti korupci na základě získaných poznatků vypracoval a dnes zveřejnil elaborát, který se podrobně věnuje bleskové reorganizaci Policie České republiky. Text je určen široké veřejnosti.

Vládní podpora byznysu s lidskými tkáněmi?

3. 8. 2016
Vláda předložila sněmovně novelu zákona o lidských tkáních a buňkách, která posiluje postavení soukromých firem na trhu s lidskými tkáněmi a buňkami. Novela stanoví podmínky dovozu tkání pro zdravotní výzkumné a léčebné účely ze zemí mimo Evropskou unii (např. z Číny). Nadační fond proti korupci vyslovuje obavu z možného zneužití novely nad její evropský rámec vzhledem k přítomnému klientelistickému a korupčnímu prostředí.

Prohlášení NFPK

30. 6. 2016
V současné době již, po podpisu ministra vnitra Milana Chovance, prakticky nic nebrání zmatečné reorganizaci Policie České republiky. Tato reorganizace nebyla diskutována s klíčovými aktéry. Neproběhla ani odborná debata za účasti vrchních státních zástupců, nejvyššího státního zástupce, ředitelů ÚOOZ a ÚOKFK, členů Výborů pro bezpečnost Poslanecké sněmovny atd. Rovněž ani na jednání Bezpečnostní rady státu, kterého se jako hosté zúčastnili i nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci, nebyla uvedená reorganizace podrobněji představena.

NFPK s Neovlivní.cz

29. 6. 2016
Nadační fond proti korupci (NFPK) se rozhodl podpořit obsahové projekty on-line deníku Neovlivní.cz. Finanční podpora ze strany NFPK se bude týkat hned čtyř projektů Neovlivní.cz, které jsou zaměřené na mapování vlivu v politice a byznyse.

Václav Klaus – stopy a odkaz pragmatika bez přívlastků

27. 6. 2016
Nadační fond proti korupci vydává další „prázdninové čtení k vodě“. Letos je publikace věnována Václavu Klausovi a pokrývá celou jeho kariéru, včetně kariéry předlistopadové. Čtenář se tak může dozvědět méně známé skutečnosti ze života Václava Klause, může si však také připomenout dění divokých let devadesátých na půdorysu názorů a deklarovaných postojů tehdejšího vysokého politického činovníka a premiéra. Podrobněji je také zmíněna Klausova-Nečasova amnestie z ledna 2013, která Klausovo působení „symbolicky“ uzavřela.

Stanovisko NFPK k posledním událostem na Policii ČR

10. 6. 2016
Reorganizace policejních útvarů, o které se v posledních dnech dozvěděla laická i odborná veřejnost, splňuje znaky účelového odstranění Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vede Robert Šlachta a který v návaznosti na tyto změny ve čtvrtek podal žádost o odchod do civilu. Na tomto procesu je podezřelá celá řada okolností.

Nominace přes všechny sliby zůstaly problémové

8. 6. 2016
Společný tým Centra nezávislé investigace (CNI) a Nadačního fondu proti korupci (NFPK) nově analyzoval 195 nominací do dozorčích rad státních firem, které provedla Sobotkova vláda v letech 2014-2016. Více než čtvrtinu nominací obsadili zástupci politických stran. Vládnímu výboru pro personální nominace (VVPN či Výbor) se především nepodařilo vyřešit případy nominací osob s problematickou minulostí.