Tiskové zprávy

Utajovaná blesková reorganizace policie

10. 8. 2016
Nadační fond proti korupci na základě získaných poznatků vypracoval a dnes zveřejnil elaborát, který se podrobně věnuje bleskové reorganizaci Policie České republiky. Text je určen široké veřejnosti.

Vládní podpora byznysu s lidskými tkáněmi?

3. 8. 2016
Vláda předložila sněmovně novelu zákona o lidských tkáních a buňkách, která posiluje postavení soukromých firem na trhu s lidskými tkáněmi a buňkami. Novela stanoví podmínky dovozu tkání pro zdravotní výzkumné a léčebné účely ze zemí mimo Evropskou unii (např. z Číny). Nadační fond proti korupci vyslovuje obavu z možného zneužití novely nad její evropský rámec vzhledem k přítomnému klientelistickému a korupčnímu prostředí.

Prohlášení NFPK

30. 6. 2016
V současné době již, po podpisu ministra vnitra Milana Chovance, prakticky nic nebrání zmatečné reorganizaci Policie České republiky. Tato reorganizace nebyla diskutována s klíčovými aktéry. Neproběhla ani odborná debata za účasti vrchních státních zástupců, nejvyššího státního zástupce, ředitelů ÚOOZ a ÚOKFK, členů Výborů pro bezpečnost Poslanecké sněmovny atd. Rovněž ani na jednání Bezpečnostní rady státu, kterého se jako hosté zúčastnili i nejvyšší státní zástupce a vrchní státní zástupci, nebyla uvedená reorganizace podrobněji představena.

NFPK s Neovlivní.cz

29. 6. 2016
Nadační fond proti korupci (NFPK) se rozhodl podpořit obsahové projekty on-line deníku Neovlivní.cz. Finanční podpora ze strany NFPK se bude týkat hned čtyř projektů Neovlivní.cz, které jsou zaměřené na mapování vlivu v politice a byznyse.

Václav Klaus – stopy a odkaz pragmatika bez přívlastků

27. 6. 2016
Nadační fond proti korupci vydává další „prázdninové čtení k vodě“. Letos je publikace věnována Václavu Klausovi a pokrývá celou jeho kariéru, včetně kariéry předlistopadové. Čtenář se tak může dozvědět méně známé skutečnosti ze života Václava Klause, může si však také připomenout dění divokých let devadesátých na půdorysu názorů a deklarovaných postojů tehdejšího vysokého politického činovníka a premiéra. Podrobněji je také zmíněna Klausova-Nečasova amnestie z ledna 2013, která Klausovo působení „symbolicky“ uzavřela.

Stanovisko NFPK k posledním událostem na Policii ČR

10. 6. 2016
Reorganizace policejních útvarů, o které se v posledních dnech dozvěděla laická i odborná veřejnost, splňuje znaky účelového odstranění Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vede Robert Šlachta a který v návaznosti na tyto změny ve čtvrtek podal žádost o odchod do civilu. Na tomto procesu je podezřelá celá řada okolností.

Nominace přes všechny sliby zůstaly problémové

8. 6. 2016
Společný tým Centra nezávislé investigace (CNI) a Nadačního fondu proti korupci (NFPK) nově analyzoval 195 nominací do dozorčích rad státních firem, které provedla Sobotkova vláda v letech 2014-2016. Více než čtvrtinu nominací obsadili zástupci politických stran. Vládnímu výboru pro personální nominace (VVPN či Výbor) se především nepodařilo vyřešit případy nominací osob s problematickou minulostí.

Kdopak by se Šlachty bál

2. 6. 2016
Nadační fond proti korupci získal informace o plánovaném sloučení dvou policejních útvarů - Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Tato organizační změna, plánovaného na počátek července, může být využita k odstranění nepohodlných lidí, např. ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty.

František Mráček vyhrál

1. 6. 2016
Městský soud v Praze dnes pravomocně rozhodl, že František Mráček, jemuž Nadační fond proti korupci udělil v roce 2014 Cenu za odvahu, byl z práce propuštěn nezákonně a přiznal mu náhradu soudního řízení a právo nastoupit zpět do práce.

O co jde ministru Brabcovi kolem elektroodpadů?

31. 5. 2016
Ministerstvo životního prostředí utužuje výsadní postavení několika soukromých firem pro nakládání s elektroodpady. Od roku 2005 plynou do jejich „kapes“ miliardy z recyklačních poplatků. Stát nad nimi nemá kontrolu, byť stanovil zákonnou povinnost jejich hrazení. Recyklací elektroodpadů lze získat další prostředky. Ministr životního prostředí ještě nedávno sliboval nápravu. Co stojí za tímto obratem?