Tiskové zprávy

Odtemnění bylo definitivně schváleno

24. 11. 2015
Hlasy 110 poslanců byl v úterý 24. 11. krátce před půl šestou odpoledne schválen poslanecký návrh zákona o registru smluv. Velké #odtemnění státu přichází...

Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka

23. 11. 2015
V rámci projektu podpořeného Nadačním fondem proti korupci zjistilo Centrum nezávislé investigace (CNI), že odsouzený Alexandr Novák si krátce po návratu z vězení koupil s přáteli dva hotely. Nezaplatil za ně přitom ani korunu. V nemovitostech si totiž vyzvedl miliony, které si před svým odchodem do výkonu trestu „schoval“ u svého známého.

Zabraňme likvidaci funkčního registru smluv!

23. 11. 2015
Registr smluv je jednoduchý a vysoce efektivní protikorupční nástroj, jehož prosazení je některými politiky již 4 roky úspěšně blokováno. Když už se zdálo, že konečně se podařilo prosadit funkční registr smluv, Senát změnil původní návrh zákona do zcela nepoužitelné podoby a vyšel vstříc snahám o to, aby bylo obtížné vidět, jak hospodaří stát a samospráva. Nyní se rozhodne, zdali bude přijat senátní paskvil, původní poslanecký funkční model registru či případně budou zamítnuté obě tyto varianty. Z tohoto důvodu neúnavně gradují snahy nevládních organizací sdružených v Rekonstrukci státu o obranu původního konceptu registru, který v podobné podobě již efektivně funguje na Slovensku.

Jak senát vytvořil z registru smluv paskvil: Najdi 5 rozdílů

19. 11. 2015
Přečtěte si, co provedly senátní úpravy zákonu o registru smluv. V čem se horní komorou navrhovaná verze liší a proč to nemůže fungovat. Přijímat návrhy, co se jako protikorupční zákony jen jmenují, jednoduše nestačí.

Senát pohřbil zveřejňování smluv státu. Raději chce nové úředníky a barevné peníze

4. 11. 2015
Návrh zákona o registru smluv, který měl umožnit snadnou kontrolu veřejných peněz, v minulých dnech tvrdě narazil na odpor Senátu. I když o tomto předpisu, který se vejde na jednu stranu, jednaly během tří let dvě vlády a dvě Sněmovny, senátní “ústavní pojistky” dokázaly postavit smysl zákona na hlavu. To, co ze zákona zbylo, připomíná prázdnou skořápku.

Konec tajemných dárců politických stran na obzoru?

3. 11. 2015
Téměř přesně dva roky po sněmovních volbách v říjnu 2013 Poslanecká sněmovna v úterý 20. října v prvním čtení schválila vládní návrhy novelizací zákona o politických stranách a volebního zákona.

Připravujeme data o prosazování zákonů dva roky od voleb

15. 10. 2015
Platforma Rekonstrukce státu připravuje informační balíček o tom, jak se dařilo prosazovat osm “rekonstrukčních” zákonů v oblasti transparentnosti, dobrého vládnutí a protikorupčních opaření. Jeho součástí budou data o hlasování ve výborech i na plénu Sněmovny a Senátu, kroky ministrů k prosazení či zbrždění zákonů, příběhy nejprojednávanějších zákonů a hodnocení oslovených expertů.

Potřebujeme státní hmotné rezervy komplexní?

14. 10. 2015
Česká republika jako jedna z mála zemí Evropy disponuje komplexními státními hmotnými rezervami strategických surovin, potravinových komodit, potravin a dalších věcí. Zatímco udržování zásob ropy a některých ropných produktů je vyžadováno evropskou legislativou, udržování zásob potravinových komodit a potravin je zcela dobrovolné, plně v kompetenci jednotlivých evropských států. V podmínkách České republiky má nakládání se státními hmotnými rezervami tradičně značný korupční potenciál, a to především s ohledem na mnohamiliardové finanční objemy, jež jsou s tím každoročně spojeny.

Stíhanému znalci pozastaveno znalecké oprávnění

8. 10. 2015
V souvislosti s trestním stíháním prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc., známého také z Drábkovy a Šiškovy kauzy informačních systémů na úřadech práce, bylo znalci Smejkalovi pozastaveno právo výkonu činnosti znalce.

Založil anonymní firmu, která se zapojila do podivných restitučních obchodů. Pak pomohl expremiérovi k bytu

25. 9. 2015
Expremiér Mirek Topolánek letos v březnu koupil byt v Praze Dejvicích o rozloze přesahující 400 metrů čtverečních. Prodávajícím byl vlivný advokát Jan Šťovíček, který má spolu se svým bratrem Petrem Šťovíčkem blízko ke konečným majitelům některých nestandardně zrestituovaných pozemků vydávaných Státním pozemkovým úřadem. Tomu přitom Petr Šťovíček do začátku roku 2014 šéfoval, zatímco Jan Šťovíček dělal poradce na ministerstvu zemědělství, které SPÚ zřizuje. Advokát Šťovíček prodal byt Mirku Topolánkovi neobvyklým způsobem umožňujícím utajit cenu prodeje. Bývalý premiér odmítá okolnosti koupě luxusního bytu komentovat.