Tiskové zprávy

Jak senát vytvořil z registru smluv paskvil: Najdi 5 rozdílů

19. 11. 2015
Přečtěte si, co provedly senátní úpravy zákonu o registru smluv. V čem se horní komorou navrhovaná verze liší a proč to nemůže fungovat. Přijímat návrhy, co se jako protikorupční zákony jen jmenují, jednoduše nestačí.

Senát pohřbil zveřejňování smluv státu. Raději chce nové úředníky a barevné peníze

4. 11. 2015
Návrh zákona o registru smluv, který měl umožnit snadnou kontrolu veřejných peněz, v minulých dnech tvrdě narazil na odpor Senátu. I když o tomto předpisu, který se vejde na jednu stranu, jednaly během tří let dvě vlády a dvě Sněmovny, senátní “ústavní pojistky” dokázaly postavit smysl zákona na hlavu. To, co ze zákona zbylo, připomíná prázdnou skořápku.

Konec tajemných dárců politických stran na obzoru?

3. 11. 2015
Téměř přesně dva roky po sněmovních volbách v říjnu 2013 Poslanecká sněmovna v úterý 20. října v prvním čtení schválila vládní návrhy novelizací zákona o politických stranách a volebního zákona.

Připravujeme data o prosazování zákonů dva roky od voleb

15. 10. 2015
Platforma Rekonstrukce státu připravuje informační balíček o tom, jak se dařilo prosazovat osm “rekonstrukčních” zákonů v oblasti transparentnosti, dobrého vládnutí a protikorupčních opaření. Jeho součástí budou data o hlasování ve výborech i na plénu Sněmovny a Senátu, kroky ministrů k prosazení či zbrždění zákonů, příběhy nejprojednávanějších zákonů a hodnocení oslovených expertů.

Potřebujeme státní hmotné rezervy komplexní?

14. 10. 2015
Česká republika jako jedna z mála zemí Evropy disponuje komplexními státními hmotnými rezervami strategických surovin, potravinových komodit, potravin a dalších věcí. Zatímco udržování zásob ropy a některých ropných produktů je vyžadováno evropskou legislativou, udržování zásob potravinových komodit a potravin je zcela dobrovolné, plně v kompetenci jednotlivých evropských států. V podmínkách České republiky má nakládání se státními hmotnými rezervami tradičně značný korupční potenciál, a to především s ohledem na mnohamiliardové finanční objemy, jež jsou s tím každoročně spojeny.

Stíhanému znalci pozastaveno znalecké oprávnění

8. 10. 2015
V souvislosti s trestním stíháním prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc., známého také z Drábkovy a Šiškovy kauzy informačních systémů na úřadech práce, bylo znalci Smejkalovi pozastaveno právo výkonu činnosti znalce.

Založil anonymní firmu, která se zapojila do podivných restitučních obchodů. Pak pomohl expremiérovi k bytu

25. 9. 2015
Expremiér Mirek Topolánek letos v březnu koupil byt v Praze Dejvicích o rozloze přesahující 400 metrů čtverečních. Prodávajícím byl vlivný advokát Jan Šťovíček, který má spolu se svým bratrem Petrem Šťovíčkem blízko ke konečným majitelům některých nestandardně zrestituovaných pozemků vydávaných Státním pozemkovým úřadem. Tomu přitom Petr Šťovíček do začátku roku 2014 šéfoval, zatímco Jan Šťovíček dělal poradce na ministerstvu zemědělství, které SPÚ zřizuje. Advokát Šťovíček prodal byt Mirku Topolánkovi neobvyklým způsobem umožňujícím utajit cenu prodeje. Bývalý premiér odmítá okolnosti koupě luxusního bytu komentovat.

Navrácení polikliniky v Praze 6 zpět pod městskou část

15. 9. 2015
V listopadu minulého roku upozornil Nadační fond proti korupci na podivnosti kolem 30letého pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Skandálně nevýhodnou nájemní smlouvu se společností Comitia Medical (letos přejmenované na Poliklinika Marjánka) uzavřel v roce 2010 za Městskou část Praha 6 její tehdejší starosta Mgr. Tomáš Chalupa. Fond odvodil, že na základě uzavřené smlouvy se Městská část připravila o 185 až 300 milionů korun ve prospěch soukromé společnosti. Nové vedení Městské části nyní hodlá smlouvu vypovědět a umožnit tak Městské části polikliniku dále svépomocí provozovat a rozvíjet.

Sněmovna rozhodne o největším zprůhlednění státu

15. 9. 2015
Poslanecká sněmovna může již ve středu schvalovat ve třetím čtení zákon o registru smluv. Jeho cílem je zveřejňování smluv státu a obcí o nakládání s veřejným majetkem. Tyto smlouvy, které v současnosti jsou přístupné veřejnosti často pouze teoreticky, se budou automaticky zveřejňovat. Je to největší změna v otevřenosti státu od přijetí zákona o přístupu k veřejným informacím z roku 1999.

Rekonstrukce státu: O zveřejňování smluv rozhodují poslanecké výbory

2. 9. 2015
Klíčový poslanecký výbor dnes dopoledne rozhoduje o tom, jakou podobu zákona o registru smluv doporučí poslancům ke schvalování. Může podpořit nebo odmítnout vládní kompromisní návrh a také doporučit některé zásadní změny, které by zákon ohrozily. Zda se vůbec stihne zákon schválit včas, ovlivní ve čtvrtek odpoledne organizační výbor Sněmovny, který může zařadit normu do třetích čtení.