Tiskové zprávy

Potřebujeme státní hmotné rezervy komplexní?

14. 10. 2015
Česká republika jako jedna z mála zemí Evropy disponuje komplexními státními hmotnými rezervami strategických surovin, potravinových komodit, potravin a dalších věcí. Zatímco udržování zásob ropy a některých ropných produktů je vyžadováno evropskou legislativou, udržování zásob potravinových komodit a potravin je zcela dobrovolné, plně v kompetenci jednotlivých evropských států. V podmínkách České republiky má nakládání se státními hmotnými rezervami tradičně značný korupční potenciál, a to především s ohledem na mnohamiliardové finanční objemy, jež jsou s tím každoročně spojeny.

Stíhanému znalci pozastaveno znalecké oprávnění

8. 10. 2015
V souvislosti s trestním stíháním prof. Ing. Vladimíra Smejkala, CSc., známého také z Drábkovy a Šiškovy kauzy informačních systémů na úřadech práce, bylo znalci Smejkalovi pozastaveno právo výkonu činnosti znalce.

Založil anonymní firmu, která se zapojila do podivných restitučních obchodů. Pak pomohl expremiérovi k bytu

25. 9. 2015
Expremiér Mirek Topolánek letos v březnu koupil byt v Praze Dejvicích o rozloze přesahující 400 metrů čtverečních. Prodávajícím byl vlivný advokát Jan Šťovíček, který má spolu se svým bratrem Petrem Šťovíčkem blízko ke konečným majitelům některých nestandardně zrestituovaných pozemků vydávaných Státním pozemkovým úřadem. Tomu přitom Petr Šťovíček do začátku roku 2014 šéfoval, zatímco Jan Šťovíček dělal poradce na ministerstvu zemědělství, které SPÚ zřizuje. Advokát Šťovíček prodal byt Mirku Topolánkovi neobvyklým způsobem umožňujícím utajit cenu prodeje. Bývalý premiér odmítá okolnosti koupě luxusního bytu komentovat.

Navrácení polikliniky v Praze 6 zpět pod městskou část

15. 9. 2015
V listopadu minulého roku upozornil Nadační fond proti korupci na podivnosti kolem 30letého pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Skandálně nevýhodnou nájemní smlouvu se společností Comitia Medical (letos přejmenované na Poliklinika Marjánka) uzavřel v roce 2010 za Městskou část Praha 6 její tehdejší starosta Mgr. Tomáš Chalupa. Fond odvodil, že na základě uzavřené smlouvy se Městská část připravila o 185 až 300 milionů korun ve prospěch soukromé společnosti. Nové vedení Městské části nyní hodlá smlouvu vypovědět a umožnit tak Městské části polikliniku dále svépomocí provozovat a rozvíjet.

Sněmovna rozhodne o největším zprůhlednění státu

15. 9. 2015
Poslanecká sněmovna může již ve středu schvalovat ve třetím čtení zákon o registru smluv. Jeho cílem je zveřejňování smluv státu a obcí o nakládání s veřejným majetkem. Tyto smlouvy, které v současnosti jsou přístupné veřejnosti často pouze teoreticky, se budou automaticky zveřejňovat. Je to největší změna v otevřenosti státu od přijetí zákona o přístupu k veřejným informacím z roku 1999.

Rekonstrukce státu: O zveřejňování smluv rozhodují poslanecké výbory

2. 9. 2015
Klíčový poslanecký výbor dnes dopoledne rozhoduje o tom, jakou podobu zákona o registru smluv doporučí poslancům ke schvalování. Může podpořit nebo odmítnout vládní kompromisní návrh a také doporučit některé zásadní změny, které by zákon ohrozily. Zda se vůbec stihne zákon schválit včas, ovlivní ve čtvrtek odpoledne organizační výbor Sněmovny, který může zařadit normu do třetích čtení.

Pražští kmotři v hledáčku policie

2. 9. 2015
Centrum nezávislé investigace dnes publikovalo výstupy svého projektu, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se podle zjištění CNI zaměřil na roli Janouška, Hrdličky a Rittiga v podezřelých transakcích s restitučními nároky. CNI některé případy zanalyzovalo.

Úplatek 3 miliony Kč - NFPK podává trestní oznámení

13. 8. 2015
Lukáš Čadek, který vede spor s Českou poštou o 24 milionů Kč, byl osloven údajným prostředníkem z řad ČSSD, aby poskytl úplatek 3 miliony Kč. Milion korun mělo přitom podle slov prostředníka směřovat k ministru vnitra Milanu Chovancovi, dva miliony pak ČSSD. Lukáš Čadek před několika dny poskytl všechny dokumenty, komunikaci a nahrávky NFPK, který v této věci podává trestní oznámení.

Vláda projedná dva „rekonstrukční“ zákony: Transparentní financování politických stran a majetková přiznání politiků

27. 7. 2015
První ze zákonů zavádí potřebný nezávislý dohled nad stranickými financemi, ale kvůli nízkým sankcím a „dírám“ v zákoně umožňuje obcházení řady pravidel. Zákon o střetu zájmů by měl přehledně zpřístupnit na internetu údaje o majetku veřejných činitelů od nástupu do veřejné funkce. Zlepšuje se kontrola a metodické vedení. Beze změny ale zůstává systém sankcí, který se ukázal jako nefunkční. Celkově tak koalice navrhuje řadu zlepšení, která ale trpí významnými nedostatky.

Chapadla justiční chobotnice v České republice a jejich dosah

16. 7. 2015
Nadační fond proti korupci dnes zveřejnil v pořadí druhé prázdninové čtení „k vodě“, jež se tentokrát týká klientelismu a nepravostí v české justici. Na případech, pokrývajících období posledních patnácti let, jsou ilustrovány snahy nejen politiků a lobbistů ovlivňovat chod české justice a současně ochota některých vysoce postavených soudních funkcionářů, soudců či státních zástupců takovým snahám vyhovět. Stručně jsou zmíněny i současné problémy v insolvenčních řízeních.