Tiskové zprávy

Svlékání firem do naha musí být veřejné

14. 7. 2015
Nově schválená evropská směrnice konečně přinutila české úřady řešit neprůhlednost příjemců veřejných prostředků. Ministerstvo financí připravilo návrh zákona, na základě kterého bude zaveden „rejstřík konečných vlastníků“. Každá společnost zapsaná v obchodním rejstříku se bude muset svléknout do naha, čili doložit svého konečného vlastníka, ať už bude v Nizozemsku, Panamě či například v Hongkongu. Nevládní organizace varují, že návrh nesplňuje zásadní kritéria pro dosažení kýženého protikorupčního efektu a bez níže uvedených jednoduchých zásad zůstane zákon pouze na papíře. Zde jsou základní teze, kterých by mělo být docíleno:

„Odtemnění“ nenastalo; zveřejňování smluv se podle plánu vlády do voleb nestíhá

7. 7. 2015
Podle vládního plánu měla Sněmovna v červenci poslední možnost schválit zákon o registru smluv tak, aby jeho plná účinnost nedopadla až na další vládu. Poslanci sice prosadili před měsícem začátek 2. čtení zákona, ale ke schválení zákona v červenci už dojít nemůže.

Ministr Mládek pořídil luxusní byt od neprůhledné offshorové společnosti

29. 6. 2015
Ministr Jan Mládek si podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) pořídil svůj současný byt od firmy Leonardo Investment ovládané anonymní společností z Panenských ostrovů. Za jejím vznikem stála kontroverzní panamská společnost Mossack Fonseca sledovaná zahraničními novináři kvůli své nestandardní klientele.

Národní elektronický nástroj za stamilióny

22. 6. 2015
Nadační fond proti korupci podal v březnu tohoto roku trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“).

Informace o druhém čtení zákona o registru smluv

18. 6. 2015
Zákon o registru smluv dnes míří po více než roce do druhého čtení. Koalice v něm předloží komplexní pozměňovací návrh k původnímu návrhu poslance Jana Farského. S řadou pozměňovacích návrhů přišlo individuálně i několik poslanců. Nejzávažnější změny v zákoně navrhují poslanci Milan Urban (ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Zbyněk Stanjura (ODS).

Jihlava denně ztrácí statisíce korun

16. 6. 2015
Statutární město Jihlava denně přichází o statisíce korun na ušlém příjmu z provozování vodovodů a kanalizací. Mimoto hrozí městské vodárenské firmě stamilionové ztráty a existenční starosti.

Poláková, Taclík, moderátor Černý a další známé osobnosti začínají sledovat „Odtemnění“

15. 6. 2015
Videa a happeningy tento týden upozorní, že zákon o zveřejňování smluv se nenápadně odsouvá na příští vládu. Sněmovna má poslední možnost schválit zákon ve třetím čtení v červenci, aby jeho plná účinnost nebyla až po příštích parlamentních volbách.

Zatím podmínečný trest pro exprezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

29. 5. 2015
Téměř přesně před dvěma lety podal Nadační fond proti korupci trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem devadesátistránkového oznámení bylo podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Šest měsíců poté

27. 5. 2015
Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů.

Biopaliva v Česku a střet zájmů

5. 5. 2015
Nadační fond proti korupci otevřeně reaguje na vlnu zájmu, jež se v uplynulých dnech objevila v souvislosti s vládním návrhem zákona týkajícího se podpory biopaliv v České republice pro dopravní účely. Důvodem našeho rozhodnutí je skutečnost, že se vládní návrh zákona dotýká příjmů prostředků do státního rozpočtu. Následně se objevilo nebývalé množství nepřesných a zavádějících komentářů nejen ze stran politických činovníků, ale i komentátorů.