Tiskové zprávy

Pražští kmotři v hledáčku policie

2. 9. 2015
Centrum nezávislé investigace dnes publikovalo výstupy svého projektu, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu se podle zjištění CNI zaměřil na roli Janouška, Hrdličky a Rittiga v podezřelých transakcích s restitučními nároky. CNI některé případy zanalyzovalo.

Úplatek 3 miliony Kč - NFPK podává trestní oznámení

13. 8. 2015
Lukáš Čadek, který vede spor s Českou poštou o 24 milionů Kč, byl osloven údajným prostředníkem z řad ČSSD, aby poskytl úplatek 3 miliony Kč. Milion korun mělo přitom podle slov prostředníka směřovat k ministru vnitra Milanu Chovancovi, dva miliony pak ČSSD. Lukáš Čadek před několika dny poskytl všechny dokumenty, komunikaci a nahrávky NFPK, který v této věci podává trestní oznámení.

Vláda projedná dva „rekonstrukční“ zákony: Transparentní financování politických stran a majetková přiznání politiků

27. 7. 2015
První ze zákonů zavádí potřebný nezávislý dohled nad stranickými financemi, ale kvůli nízkým sankcím a „dírám“ v zákoně umožňuje obcházení řady pravidel. Zákon o střetu zájmů by měl přehledně zpřístupnit na internetu údaje o majetku veřejných činitelů od nástupu do veřejné funkce. Zlepšuje se kontrola a metodické vedení. Beze změny ale zůstává systém sankcí, který se ukázal jako nefunkční. Celkově tak koalice navrhuje řadu zlepšení, která ale trpí významnými nedostatky.

Chapadla justiční chobotnice v České republice a jejich dosah

16. 7. 2015
Nadační fond proti korupci dnes zveřejnil v pořadí druhé prázdninové čtení „k vodě“, jež se tentokrát týká klientelismu a nepravostí v české justici. Na případech, pokrývajících období posledních patnácti let, jsou ilustrovány snahy nejen politiků a lobbistů ovlivňovat chod české justice a současně ochota některých vysoce postavených soudních funkcionářů, soudců či státních zástupců takovým snahám vyhovět. Stručně jsou zmíněny i současné problémy v insolvenčních řízeních.

Svlékání firem do naha musí být veřejné

14. 7. 2015
Nově schválená evropská směrnice konečně přinutila české úřady řešit neprůhlednost příjemců veřejných prostředků. Ministerstvo financí připravilo návrh zákona, na základě kterého bude zaveden „rejstřík konečných vlastníků“. Každá společnost zapsaná v obchodním rejstříku se bude muset svléknout do naha, čili doložit svého konečného vlastníka, ať už bude v Nizozemsku, Panamě či například v Hongkongu. Nevládní organizace varují, že návrh nesplňuje zásadní kritéria pro dosažení kýženého protikorupčního efektu a bez níže uvedených jednoduchých zásad zůstane zákon pouze na papíře. Zde jsou základní teze, kterých by mělo být docíleno:

„Odtemnění“ nenastalo; zveřejňování smluv se podle plánu vlády do voleb nestíhá

7. 7. 2015
Podle vládního plánu měla Sněmovna v červenci poslední možnost schválit zákon o registru smluv tak, aby jeho plná účinnost nedopadla až na další vládu. Poslanci sice prosadili před měsícem začátek 2. čtení zákona, ale ke schválení zákona v červenci už dojít nemůže.

Ministr Mládek pořídil luxusní byt od neprůhledné offshorové společnosti

29. 6. 2015
Ministr Jan Mládek si podle zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) pořídil svůj současný byt od firmy Leonardo Investment ovládané anonymní společností z Panenských ostrovů. Za jejím vznikem stála kontroverzní panamská společnost Mossack Fonseca sledovaná zahraničními novináři kvůli své nestandardní klientele.

Národní elektronický nástroj za stamilióny

22. 6. 2015
Nadační fond proti korupci podal v březnu tohoto roku trestní oznámení ve věci podezření na spáchání několika trestných činů, kterých se měl dopustit neznámý pachatel nebo pachatelé v souvislosti s vývojem aplikace s názvem „Národní elektronický nástroj (dále jen „NEN“).

Informace o druhém čtení zákona o registru smluv

18. 6. 2015
Zákon o registru smluv dnes míří po více než roce do druhého čtení. Koalice v něm předloží komplexní pozměňovací návrh k původnímu návrhu poslance Jana Farského. S řadou pozměňovacích návrhů přišlo individuálně i několik poslanců. Nejzávažnější změny v zákoně navrhují poslanci Milan Urban (ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD) a Zbyněk Stanjura (ODS).

Jihlava denně ztrácí statisíce korun

16. 6. 2015
Statutární město Jihlava denně přichází o statisíce korun na ušlém příjmu z provozování vodovodů a kanalizací. Mimoto hrozí městské vodárenské firmě stamilionové ztráty a existenční starosti.