Tiskové zprávy

Poláková, Taclík, moderátor Černý a další známé osobnosti začínají sledovat „Odtemnění“

15. 6. 2015
Videa a happeningy tento týden upozorní, že zákon o zveřejňování smluv se nenápadně odsouvá na příští vládu. Sněmovna má poslední možnost schválit zákon ve třetím čtení v červenci, aby jeho plná účinnost nebyla až po příštích parlamentních volbách.

Zatím podmínečný trest pro exprezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

29. 5. 2015
Téměř přesně před dvěma lety podal Nadační fond proti korupci trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem devadesátistránkového oznámení bylo podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

Šest měsíců poté

27. 5. 2015
Nové komunální koalice mají za sebou prvních šest měsíců fungování. Sdružení Naši Politici o.s. za podpory Nadačního fondu proti korupci monitorovalo proměny na klíčových radnicích v České republice a první kroky jejich nových představitelů.

Biopaliva v Česku a střet zájmů

5. 5. 2015
Nadační fond proti korupci otevřeně reaguje na vlnu zájmu, jež se v uplynulých dnech objevila v souvislosti s vládním návrhem zákona týkajícího se podpory biopaliv v České republice pro dopravní účely. Důvodem našeho rozhodnutí je skutečnost, že se vládní návrh zákona dotýká příjmů prostředků do státního rozpočtu. Následně se objevilo nebývalé množství nepřesných a zavádějících komentářů nejen ze stran politických činovníků, ale i komentátorů.

Zákon o zveřejňování smluv dostane na cestu sněmovnou vlastní encyklopedii

28. 4. 2015
První publikace svého druhu má za cíl před projednáváním ve sněmovně vyvrátit nejčastější pověry a fámy, které se kolem zákona objevují.

Jiří Chytil podává dovolání

26. 3. 2015
Ing. Jiří Chytil se rozhodl využít mimořádného opravného prostředku a obrátit se s dovoláním na Nejvyšší soud ČR, neboť je přesvědčen, že se žádného nezákonného jednání v kauze „Opencard“ nedopustil a že skutek, pro který byl shledán vinným, není trestným činem.

Koalice zítra rozhodne o změnách v zákoně o zveřejňování smluv

24. 3. 2015
Ve středu 25. března bude koaliční rada jednat o nové verzi zákona o registru smluv s několika zásadními úpravami, kterými pověřila Ministerstvo vnitra 9. března. V první řadě jde o návrh, aby sankce neplatnosti nezveřejněné smlouvy byla v prvních dvou letech platnosti zákona nahrazena pokutou. Podle stanoviska pracovní skupiny Rekonstrukce státu jde návrh zcela proti smyslu celého zákona s řadou zásadních praktických komplikací. Existuje přitom jednoduché řešení, aby sankce neplatnosti začala platit až po zkušebních 6 měsících. Koalice bude také jednat o požadavku ANO na zveřejnění živých smluv, který by mohl přijetí zákona zkomplikovat, pokud se na něm koalice neshodne.

Z registru smluv má vypadnout podmínka neplatnosti smlouvy; vyzýváme koaliční strany, aby se k oslabení zákona přihlásily

19. 3. 2015
Ve středu 25. března bude koaliční rada jednat o nové verzi zákona o registru smluv s několika zásadními úpravami, kterými pověřila Ministerstvo vnitra 9. března. Nejproblematičtější z těchto úprav by znamenala opuštění základního principu, kterému poslanci před volbami veřejně vyjádřili podporu: sankce neplatnosti nezveřejněné smlouvy. Zaslali jsme koaličním stranám přehled navrhovaných omezení zákona, aby se k různým „vylepšením“ zákona veřejně přihlásily nebo je vyvrátily a nesvalovaly vinu jedna na druhou. Níže naleznete přehled změn, o který jsme se dozvěděli, a stanovisko Rekonstrukce státu k závěrům minulé koaliční rady.

Aféra „Statusgate“, výzva koaličním stranám a oprava omylů

13. 3. 2015
Výzva koaličním stranám: Místo fám a statusů zveřejněte, kdo požaduje výjimky pro ČEZ a další komplikace nejodkládanějšího zákona.

Vedení Rekonstrukce státu se mění; Transparency International mezi garanty nahradí tři členské organizace

12. 3. 2015
Vedení Rekonstrukce státu dozná změn. David Ondráčka, ředitel Transparency International Česká republika, přestává být jedním ze tří garantů projektu. Transparency International ČR se dále nebude podílet na projektu Rekonstrukce státu. „TI se plánuje soustředit na nové projekty a témata. Rekonstrukci státu považujeme za úspěšnou kampaň, která vnesla na agendu důležitá protikorupční témata a její cíl prosadit 9 protikorupčních zákonů pochopitelně stále podporujeme,“ říká David Ondráčka. TI se bude mimo jiné nadále intenzivně věnovat svým tradičním legislativním tématům, zejména zákonům o státním zastupitelství a financování politických stran.