Tiskové zprávy

Z registru smluv má vypadnout podmínka neplatnosti smlouvy; vyzýváme koaliční strany, aby se k oslabení zákona přihlásily

19. 3. 2015
Ve středu 25. března bude koaliční rada jednat o nové verzi zákona o registru smluv s několika zásadními úpravami, kterými pověřila Ministerstvo vnitra 9. března. Nejproblematičtější z těchto úprav by znamenala opuštění základního principu, kterému poslanci před volbami veřejně vyjádřili podporu: sankce neplatnosti nezveřejněné smlouvy. Zaslali jsme koaličním stranám přehled navrhovaných omezení zákona, aby se k různým „vylepšením“ zákona veřejně přihlásily nebo je vyvrátily a nesvalovaly vinu jedna na druhou. Níže naleznete přehled změn, o který jsme se dozvěděli, a stanovisko Rekonstrukce státu k závěrům minulé koaliční rady.

Aféra „Statusgate“, výzva koaličním stranám a oprava omylů

13. 3. 2015
Výzva koaličním stranám: Místo fám a statusů zveřejněte, kdo požaduje výjimky pro ČEZ a další komplikace nejodkládanějšího zákona.

Vedení Rekonstrukce státu se mění; Transparency International mezi garanty nahradí tři členské organizace

12. 3. 2015
Vedení Rekonstrukce státu dozná změn. David Ondráčka, ředitel Transparency International Česká republika, přestává být jedním ze tří garantů projektu. Transparency International ČR se dále nebude podílet na projektu Rekonstrukce státu. „TI se plánuje soustředit na nové projekty a témata. Rekonstrukci státu považujeme za úspěšnou kampaň, která vnesla na agendu důležitá protikorupční témata a její cíl prosadit 9 protikorupčních zákonů pochopitelně stále podporujeme,“ říká David Ondráčka. TI se bude mimo jiné nadále intenzivně věnovat svým tradičním legislativním tématům, zejména zákonům o státním zastupitelství a financování politických stran.

ANO chce dnes schválit registr smluv na koaliční radě. Zákonu podle Rekonstrukce státu nestojí nic v cestě

9. 3. 2015
Vicepremiér Andrej Babiš dnes odpoledne na ČT24 (čas 12:48) veřejně oznámil, že chce odpoledne na koaliční radě odsouhlasit aktuální verzi zákona o registru smluv, aby o něm už v dubnu mohla sněmovna jednat na druhém čtení. Jedná se o první jednoznačné veřejné vyjádření podpory konkrétní verzi návrhu zákona. Rekonstrukce státu tento krok vítá. Pokud návrh nezablokují koaliční partneři, může být schválen do poloviny roku. Předtím přijetí zákona do 6 měsíců veřejně podpořil Bohuslav Sobotka.

Analýza dopadů zákona o zveřejňování smluv je hotova, přijatelné „minimalistické verzi“ zákona nestojí zásadní překážka v cestě

4. 3. 2015
Zákonu o zveřejňování smluv státu a obcí odpadla poslední překážka, kterou mohla být dopadová studie vypracovaná Ministerstvem vnitra. V současnosti tak existuje návrh normy, který by měl být přijatelný pro koaliční strany a vyřeší výhrady obcí a státních firem. Podle expertní skupiny Rekonstrukce státu se jedná o přijatelnou minimalistickou variantu, která je dobrým základem a má reálnou šanci na schválení ve Sněmovně tento rok. Zákonem by se měla zabývat koaliční rada v tomto nebo příštím týdnu.

Další kritika ČR od Rady Evropy pro absenci kontroly financování stran

5. 2. 2015
Skupina států proti korupci Rady Evropy dnes vydala další negativní hodnocení České republiky v oblasti financování politických stran. Stejně jako Rekonstrukce státu kritizuje průtahy a nulový progres v přijímání změn a podporuje zřízení nezávislé kontroly.

Pokračuje snad Drábkova éra?

3. 2. 2015
Nadační fond proti korupci požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím Ministerstvo práce a sociálních věcí o několik dokumentů k veřejné zakázce s komplikovaným a nic neříkajícím názvem „Analýza vlivu nové typologie sociálních služeb na systém fungování sociálních služeb v ČR“. Ministerstvo se ovšem rozhodlo, že fond a zákon bude ignorovat a žádné dokumenty ve stanovených lhůtách fondu neposkytlo.

V Chomutově opět probíhá kupčení s hlasy

26. 1. 2015
Opakované volby v Chomutově proběhnou dne 31.1.2014 a již teď dochází ke kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci při spolupráci s iniciativou „Nechceme žít v Palermu“ zajistil důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům hlasy pro blížící se volby. Za jeden hlas požadovala 100 Kč. Čtyři nevládní organizace (Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency Internatonal a Naši politici) i nadále monitoruji manipulaci voleb, kdy je narušen základní stavební kámen demokracie, který garantuje Ústava – svobodná volba.

Rekonstrukce státu k roku vlády: Žádný termín nebyl dodržen, ANO ale začíná být aktivní.

26. 1. 2015
Před rokem se vláda v programovém prohlášení zavázala k „věcnému a časovému naplnění svých priorit“, mezi které patřila většina z 9 zákonů Rekonstrukce státu: například průhledné financování politických stran, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo posílení nezávislosti státního zastupitelství. Ačkoli v legislativním plánu byly u všech návrhů termíny předložení vládě v roce 2014, termíny byly změněny a (s výjimkou služebního zákona) vláda dodnes jediný zákon neprojednala.

Opravdu nikdo nic neporušil?

11. 12. 2014
Karel Randák, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, opětovně vyzývá Ministerstvo spravedlnosti k vymáhání náhrady škody po policii a jejích konkrétních úřednících. Škodu, která vznikla Karlu Randákovi neoprávněným trestním stíháním, nahradilo Ministerstvo spravedlnosti, resp. daňoví poplatníci.