Tiskové zprávy

ANO chce dnes schválit registr smluv na koaliční radě. Zákonu podle Rekonstrukce státu nestojí nic v cestě

9. 3. 2015
Vicepremiér Andrej Babiš dnes odpoledne na ČT24 (čas 12:48) veřejně oznámil, že chce odpoledne na koaliční radě odsouhlasit aktuální verzi zákona o registru smluv, aby o něm už v dubnu mohla sněmovna jednat na druhém čtení. Jedná se o první jednoznačné veřejné vyjádření podpory konkrétní verzi návrhu zákona. Rekonstrukce státu tento krok vítá. Pokud návrh nezablokují koaliční partneři, může být schválen do poloviny roku. Předtím přijetí zákona do 6 měsíců veřejně podpořil Bohuslav Sobotka.

Analýza dopadů zákona o zveřejňování smluv je hotova, přijatelné „minimalistické verzi“ zákona nestojí zásadní překážka v cestě

4. 3. 2015
Zákonu o zveřejňování smluv státu a obcí odpadla poslední překážka, kterou mohla být dopadová studie vypracovaná Ministerstvem vnitra. V současnosti tak existuje návrh normy, který by měl být přijatelný pro koaliční strany a vyřeší výhrady obcí a státních firem. Podle expertní skupiny Rekonstrukce státu se jedná o přijatelnou minimalistickou variantu, která je dobrým základem a má reálnou šanci na schválení ve Sněmovně tento rok. Zákonem by se měla zabývat koaliční rada v tomto nebo příštím týdnu.

Další kritika ČR od Rady Evropy pro absenci kontroly financování stran

5. 2. 2015
Skupina států proti korupci Rady Evropy dnes vydala další negativní hodnocení České republiky v oblasti financování politických stran. Stejně jako Rekonstrukce státu kritizuje průtahy a nulový progres v přijímání změn a podporuje zřízení nezávislé kontroly.

Pokračuje snad Drábkova éra?

3. 2. 2015
Nadační fond proti korupci požádal podle zákona o svobodném přístupu k informacím Ministerstvo práce a sociálních věcí o několik dokumentů k veřejné zakázce s komplikovaným a nic neříkajícím názvem „Analýza vlivu nové typologie sociálních služeb na systém fungování sociálních služeb v ČR“. Ministerstvo se ovšem rozhodlo, že fond a zákon bude ignorovat a žádné dokumenty ve stanovených lhůtách fondu neposkytlo.

V Chomutově opět probíhá kupčení s hlasy

26. 1. 2015
Opakované volby v Chomutově proběhnou dne 31.1.2014 a již teď dochází ke kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci při spolupráci s iniciativou „Nechceme žít v Palermu“ zajistil důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům hlasy pro blížící se volby. Za jeden hlas požadovala 100 Kč. Čtyři nevládní organizace (Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency Internatonal a Naši politici) i nadále monitoruji manipulaci voleb, kdy je narušen základní stavební kámen demokracie, který garantuje Ústava – svobodná volba.

Rekonstrukce státu k roku vlády: Žádný termín nebyl dodržen, ANO ale začíná být aktivní.

26. 1. 2015
Před rokem se vláda v programovém prohlášení zavázala k „věcnému a časovému naplnění svých priorit“, mezi které patřila většina z 9 zákonů Rekonstrukce státu: například průhledné financování politických stran, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo posílení nezávislosti státního zastupitelství. Ačkoli v legislativním plánu byly u všech návrhů termíny předložení vládě v roce 2014, termíny byly změněny a (s výjimkou služebního zákona) vláda dodnes jediný zákon neprojednala.

Opravdu nikdo nic neporušil?

11. 12. 2014
Karel Randák, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, opětovně vyzývá Ministerstvo spravedlnosti k vymáhání náhrady škody po policii a jejích konkrétních úřednících. Škodu, která vznikla Karlu Randákovi neoprávněným trestním stíháním, nahradilo Ministerstvo spravedlnosti, resp. daňoví poplatníci.

Přibývá statečných

9. 12. 2014
Stejně jako v letech minulých, i letos udělil Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu. Nositeli se opět stali lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.

Hazard se zdravím i veřejnými penězi

1. 12. 2014
Nadační fond proti korupci obdržel informace, které dokládají vazby některých členů výboru České onkologické společnosti na spolumajitele výhradního distributora testu, pomocí něhož lze stanovit prognózu recidivy zhoubného nádoru prsu.

Náhrady pro Karla Randáka

13. 11. 2014
V květnu tohoto roku vyzval člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák Ministerstvo spravedlnosti k náhradě škody, která mu vznikla neoprávněným trestním stíháním. Dle obžaloby měl zveřejnit informace o výši platu Jany Nagyové (dnes Nečasové). Soud ho obžaloby zcela zprostil.