Tiskové zprávy

V Chomutově opět probíhá kupčení s hlasy

26. 1. 2015
Opakované volby v Chomutově proběhnou dne 31.1.2014 a již teď dochází ke kupčení s hlasy. Nadační fond proti korupci při spolupráci s iniciativou „Nechceme žít v Palermu“ zajistil důkazy o aktivitách osoby, která nabízela politikům hlasy pro blížící se volby. Za jeden hlas požadovala 100 Kč. Čtyři nevládní organizace (Nadační fond proti korupci, Oživení, Transparency Internatonal a Naši politici) i nadále monitoruji manipulaci voleb, kdy je narušen základní stavební kámen demokracie, který garantuje Ústava – svobodná volba.

Rekonstrukce státu k roku vlády: Žádný termín nebyl dodržen, ANO ale začíná být aktivní.

26. 1. 2015
Před rokem se vláda v programovém prohlášení zavázala k „věcnému a časovému naplnění svých priorit“, mezi které patřila většina z 9 zákonů Rekonstrukce státu: například průhledné financování politických stran, rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu nebo posílení nezávislosti státního zastupitelství. Ačkoli v legislativním plánu byly u všech návrhů termíny předložení vládě v roce 2014, termíny byly změněny a (s výjimkou služebního zákona) vláda dodnes jediný zákon neprojednala.

Opravdu nikdo nic neporušil?

11. 12. 2014
Karel Randák, člen správní rady Nadačního fondu proti korupci, opětovně vyzývá Ministerstvo spravedlnosti k vymáhání náhrady škody po policii a jejích konkrétních úřednících. Škodu, která vznikla Karlu Randákovi neoprávněným trestním stíháním, nahradilo Ministerstvo spravedlnosti, resp. daňoví poplatníci.

Přibývá statečných

9. 12. 2014
Stejně jako v letech minulých, i letos udělil Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu. Nositeli se opět stali lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.

Hazard se zdravím i veřejnými penězi

1. 12. 2014
Nadační fond proti korupci obdržel informace, které dokládají vazby některých členů výboru České onkologické společnosti na spolumajitele výhradního distributora testu, pomocí něhož lze stanovit prognózu recidivy zhoubného nádoru prsu.

Náhrady pro Karla Randáka

13. 11. 2014
V květnu tohoto roku vyzval člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák Ministerstvo spravedlnosti k náhradě škody, která mu vznikla neoprávněným trestním stíháním. Dle obžaloby měl zveřejnit informace o výši platu Jany Nagyové (dnes Nečasové). Soud ho obžaloby zcela zprostil.

Podivnosti kolem pronájmu obecní polikliniky v Praze 6

4. 11. 2014
Nadační fond proti korupci obdržel informace o 30letém pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Pochybnosti vzbuzuje jednak délka pronájmu, jednak roční nájemné za celý areál. To činí pouhých půl milionů korun, což představuje sedm korun za metr čtvereční nebytových prostor za měsíc. Nájemní smlouvu se společností Comitia Medical uzavřel v roce 2010 za Městskou část Praha 6 tehdejší starosta Mgr. Tomáš Chalupa.

Fond podává tři trestní oznámení v souvislosti s volbami

24. 10. 2014
Nadační fond proti korupci společně s dalšími nevládními organizacemi shromáždil důkazy, svědectví a záznamy o masivním nakupování hlasů v komunálních volbách. Nyní Fond podává tři trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb v Brně, Ostravě a Českém Těšíně.

Senátoři a protikorupční iniciativy varují: jmenování JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze ohrozí důvěryhodno

23. 10. 2014
Senátoři Libor Michálek, Alena Dernerová, Jan Horník a protikorupční iniciativy Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci vyzývají ministryni spravedlnosti, aby nejmenovala JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze. JUDr. Sváček je podle nich příliš nedůvěryhodnou osobou na to, aby mohl zastávat tak vysokou funkci v rámci justice. Případné jmenování Jana Sváčka na tento post by vážně podlomilo důvěryhodnost a nezávislost tohoto soudu a české justice.

Senát schválil další zákon Rekonstrukce státu: průhlednější přípravu zákonů

23. 10. 2014
Senát právě schválil novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů. Novela jednak pomůže odhalit pokoutné legislativní přílepky a posoudit jejich dopady, a to prodloužením lhůty pro seznámení se s návrhy, jednak ruší anonymní hlasování na výborech. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl z iniciativy Rekonstrukce státu předložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny. Novela splňuje parametry definované v Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu, ke kterému se připojilo 158 poslanců. Předchozí pokusy o zprůhlednění legislativního procesu přitom od roku 2009 selhaly ve Sněmovně celkem čtyřikrát.