Tiskové zprávy

Přibývá statečných

9. 12. 2014
Stejně jako v letech minulých, i letos udělil Nadační fond proti korupci Ceny za odvahu. Nositeli se opět stali lidé, kteří se nebáli upozornit na korupci bez ohledu na osobní následky. Leo Steiner, který upozornil na machinace v Regionálním operačním programu Severozápad, a František Mráček, který poukázal na nestandardní praktiky při hospodaření s prostředky Středočeského kraje.

Hazard se zdravím i veřejnými penězi

1. 12. 2014
Nadační fond proti korupci obdržel informace, které dokládají vazby některých členů výboru České onkologické společnosti na spolumajitele výhradního distributora testu, pomocí něhož lze stanovit prognózu recidivy zhoubného nádoru prsu.

Náhrady pro Karla Randáka

13. 11. 2014
V květnu tohoto roku vyzval člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Randák Ministerstvo spravedlnosti k náhradě škody, která mu vznikla neoprávněným trestním stíháním. Dle obžaloby měl zveřejnit informace o výši platu Jany Nagyové (dnes Nečasové). Soud ho obžaloby zcela zprostil.

Podivnosti kolem pronájmu obecní polikliniky v Praze 6

4. 11. 2014
Nadační fond proti korupci obdržel informace o 30letém pronájmu areálu Polikliniky Pod Marjánkou, jehož vlastníkem je hlavní město Praha. Pochybnosti vzbuzuje jednak délka pronájmu, jednak roční nájemné za celý areál. To činí pouhých půl milionů korun, což představuje sedm korun za metr čtvereční nebytových prostor za měsíc. Nájemní smlouvu se společností Comitia Medical uzavřel v roce 2010 za Městskou část Praha 6 tehdejší starosta Mgr. Tomáš Chalupa.

Fond podává tři trestní oznámení v souvislosti s volbami

24. 10. 2014
Nadační fond proti korupci společně s dalšími nevládními organizacemi shromáždil důkazy, svědectví a záznamy o masivním nakupování hlasů v komunálních volbách. Nyní Fond podává tři trestní oznámení pro podezření z maření přípravy a průběhu voleb v Brně, Ostravě a Českém Těšíně.

Senátoři a protikorupční iniciativy varují: jmenování JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze ohrozí důvěryhodno

23. 10. 2014
Senátoři Libor Michálek, Alena Dernerová, Jan Horník a protikorupční iniciativy Vraťte nám stát!, Nadační fond proti korupci a Veřejnost proti korupci vyzývají ministryni spravedlnosti, aby nejmenovala JUDr. Jana Sváčka místopředsedou Vrchního soudu v Praze. JUDr. Sváček je podle nich příliš nedůvěryhodnou osobou na to, aby mohl zastávat tak vysokou funkci v rámci justice. Případné jmenování Jana Sváčka na tento post by vážně podlomilo důvěryhodnost a nezávislost tohoto soudu a české justice.

Senát schválil další zákon Rekonstrukce státu: průhlednější přípravu zákonů

23. 10. 2014
Senát právě schválil novelu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, která pomůže ke zprůhlednění schvalování zákonů. Novela jednak pomůže odhalit pokoutné legislativní přílepky a posoudit jejich dopady, a to prodloužením lhůty pro seznámení se s návrhy, jednak ruší anonymní hlasování na výborech. Jde o pozměněnou verzi návrhu, který byl z iniciativy Rekonstrukce státu předložen skupinou poslanců ANO, TOP 09 a KDU-ČSL hned na prvním zasedání Sněmovny. Novela splňuje parametry definované v Prohlášení o podpoře Rekonstrukce státu, ke kterému se připojilo 158 poslanců. Předchozí pokusy o zprůhlednění legislativního procesu přitom od roku 2009 selhaly ve Sněmovně celkem čtyřikrát.

Do Senátu zvoleno 19 „rekonstrukčních“ senátorů

18. 10. 2014
Dnešní volby přivedly do Senátu celkem 19 podporovatelů zákonů Rekonstrukce státu. 17 z nich usedne v Senátu poprvé. Svůj dosavadní mandát také obhájili dva senátoři, kteří se k projektu připojili již v minulosti. Celkem 30 senátorů tak nyní oficiálně podporuje alespoň některá opatření proti korupci a klientelismu doporučovaná platformou Rekonstrukce státu.

Čachry na SÚKL?

15. 10. 2014
Nadační fond proti korupci získal informace o podezřeních týkajících se pravděpodobného obcházení limitů pro vypsání výběrových řízení, nabídek uchazečů, které nesly známky vzájemných dohod nebo neplnění kritérií dle zadávací dokumentace na Státním úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Druhé kolo senátních voleb: protikorupční zákony podpoří polovina kandidátů

14. 10. 2014
Desítky občanů se v uplynulých týdnech sešly s kandidáty do Senátu, aby zjistily, zda podpoří normy proti korupci a klientelismu, doporučované platformou Rekonstrukce státu. Před prvním kolem senátních voleb se připojilo napříč stranami i volebními obvody 120 z celkového počtu 253 kandidátů. 29 z těchto podporovatelů se probojovalo mezi 54 kandidátů, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb. V 1/5 obvodů je přitom již teď jisté, že volby přivedou do Senátu dalšího podporovatele projektu.