Tiskové zprávy

Kauza DPP opět na scéně

24. 6. 2013
Ve čtvrtek 27. června 2013 bude již počtvrté projednávána žaloba, kterou u Městského soudu v Praze podal Ivo Rittig proti Nadačnímu fondu proti korupci (NFPK). Ivo Rittig se v žalobě domáhá, aby z webových stránek NFPK byly odstraněny informace týkajících se tunelování Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Spravedlnost se snad konečně dočkala – na řadě je Ivo Rittig

13. 6. 2013
Dlouhou dobu se zdálo, že je Ivo Rittig zcela nedotknutelná osoba. Také se mohlo zdát, že důkazní materiál, předkládaný NFPK, končí v koši. Není tomu tak! Události dnešního dne jasně dokazují, že existují státní zástupci a policisté, kteří se nebojí jít proti moci „mocných“ a finančním možnostem rádoby podnikatelů.

Nejkrásnější zákon: Počítadlo před sněmovnou to poslancům sečte

10. 6. 2013
Rekonstrukce státu dnes nainstalovala naproti sněmovně velké počitadlo, kde každá kulička představuje jednoho poslance. Počítadlo počítá, kolik je průběžně hlasů k zákonu o registru smluv. Počítadlo bude před sněmovnou až do září, kdy se o zákonu bude ve sněmovně hlasovat. Každý týden bude aktualizováno. Počítadlo bude během pár dnů spuštěno i na internetových stránkách www.nejkrasnejsizakon.cz.

Návrh zákona o státních úřednících je děravý jako cedník, ČR může stát až 99 miliard

28. 5. 2013
Ministři se nemusí řídit výsledky výběrových řízení. Odměňování úředníků je ponecháno libovůli nadřízeného. Nárůst finančních prostředků na platy úředníků může být až 99 mld. Taková „pozitiva“ přináší návrh zákona o státních úřednících, který jde tuto středu na vládu. Rekonstrukce státu již před několika týdny zaslala všem ministrům výzvu, ať zákon odmítnou. Řešením je uvést v účinnost deset let odkládaný služební zákon.

Trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

22. 5. 2013
Nadační fond proti korupci (dále jen „NFPK“) podal dne 21. 5. 2013 trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky (dále jen „HK ČR“) Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem devadesátistránkového trestního oznámení je podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

CRAB za čtvrt miliardy v hledáčku protikorupčních organizací

15. 5. 2013
Obecně prospěšná společnost Acta non verba se v rámci projektu Komplot s kompy, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci, a v souladu se zákonem 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím dotázala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kolik v minulých letech utratila za počítače a počítačové programy. ÚZSVM požaduje za dohledání těchto informací 60 tisíc korun. Tuto částku společnost Acta Non Verba zaplatila. Obě organizaci považují uvedenou částku za přemrštěnou a vidí v ní snahu ÚZSVM zakrýt nákup předraženého programu s názvem Centrální registr administrativních budov (CRAB).

Parlament schválil první z 9 bodů Rekonstrukce státu

7. 5. 2013
Sněmovna právě odhlasovala konec anonymních akcií – jeden z devíti cílů Rekonstrukce státu. Dnešní hlasování ukázalo, že politici jsou i přes vnější rozbroje schopni protikorupční zákony přijímat.

Dopravní podnik je nepoučitelný

3. 5. 2013
Existují signály o tom, že slibovaný očistný proces v pražském Dopravním podniku (DPP) je pouhé divadlo. Režisér pravděpodobně zůstává, jen jména a zápletka jsou jiné. Řeč je především o forenzním auditu, který má za cíl důkladně prověřit 100 veřejných zakázek DPP.

Úspěch Jakuba Klouzala ve sporu s ministerstvem

26. 4. 2013
Jakub Klouzal, oceněný Nadačním fondem proti korupci za protikorupční jednání a občanskou statečnost Cenou za odvahu, slaví úspěch u Obvodního soudu pro Prahu 1 ve sporu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR (dále jen „ministerstvo“).

Spravedlnost jde o žebrácké holi

16. 4. 2013
Signál, který vyslal soud lidem této země tím, že zprostil obžaloby Martina Knetiga, je devastující. Údajná důkazní nouze musí být jen těžko pochopitelný důvod pro každého, kdo slyšel nahrávky pořízené Liborem Michálkem. A tyto nahrávky slyšel téměř každý. Pouhý selský rozum stačí na to, aby bylo zřejmé, že konání pana Knetiga bylo v rozporu se spravedlností. Nutně se tak na mysl dere otázka, jak se to má s českou spravedlností, když tak zřejmý důkaz, jako nahrávka korupčního jednání, není validní pro odsouzení takového činu (zde případně Pekárek).