Tiskové zprávy

Trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela

22. 5. 2013
Nadační fond proti korupci (dále jen „NFPK“) podal dne 21. 5. 2013 trestní oznámení na prezidenta Hospodářské komory České republiky (dále jen „HK ČR“) Petra Kužela a na další neznámé pachatele. Předmětem devadesátistránkového trestního oznámení je podezření ze spáchání trestných činů zpronevěry, porušení povinností při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, pletichy při zadávání veřejné zakázky a jiných trestných činů.

CRAB za čtvrt miliardy v hledáčku protikorupčních organizací

15. 5. 2013
Obecně prospěšná společnost Acta non verba se v rámci projektu Komplot s kompy, který byl podpořen Nadačním fondem proti korupci, a v souladu se zákonem 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím dotázala Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), kolik v minulých letech utratila za počítače a počítačové programy. ÚZSVM požaduje za dohledání těchto informací 60 tisíc korun. Tuto částku společnost Acta Non Verba zaplatila. Obě organizaci považují uvedenou částku za přemrštěnou a vidí v ní snahu ÚZSVM zakrýt nákup předraženého programu s názvem Centrální registr administrativních budov (CRAB).

Parlament schválil první z 9 bodů Rekonstrukce státu

7. 5. 2013
Sněmovna právě odhlasovala konec anonymních akcií – jeden z devíti cílů Rekonstrukce státu. Dnešní hlasování ukázalo, že politici jsou i přes vnější rozbroje schopni protikorupční zákony přijímat.

Dopravní podnik je nepoučitelný

3. 5. 2013
Existují signály o tom, že slibovaný očistný proces v pražském Dopravním podniku (DPP) je pouhé divadlo. Režisér pravděpodobně zůstává, jen jména a zápletka jsou jiné. Řeč je především o forenzním auditu, který má za cíl důkladně prověřit 100 veřejných zakázek DPP.

Úspěch Jakuba Klouzala ve sporu s ministerstvem

26. 4. 2013
Jakub Klouzal, oceněný Nadačním fondem proti korupci za protikorupční jednání a občanskou statečnost Cenou za odvahu, slaví úspěch u Obvodního soudu pro Prahu 1 ve sporu s Ministerstvem zahraničních věcí ČR (dále jen „ministerstvo“).

Spravedlnost jde o žebrácké holi

16. 4. 2013
Signál, který vyslal soud lidem této země tím, že zprostil obžaloby Martina Knetiga, je devastující. Údajná důkazní nouze musí být jen těžko pochopitelný důvod pro každého, kdo slyšel nahrávky pořízené Liborem Michálkem. A tyto nahrávky slyšel téměř každý. Pouhý selský rozum stačí na to, aby bylo zřejmé, že konání pana Knetiga bylo v rozporu se spravedlností. Nutně se tak na mysl dere otázka, jak se to má s českou spravedlností, když tak zřejmý důkaz, jako nahrávka korupčního jednání, není validní pro odsouzení takového činu (zde případně Pekárek).

Vládní návrh financování politických stran je potěmkinovský

11. 4. 2013
Vláda se po dlouhých jednáních rozhodla, že pošle do parlamentu Potěmkinovu vesničku. Návrh zákona o financování politických stran, jinak poměrně kvalitní norma, nebude obsahovat jednu podstatnou náležitost: dodržování zákona nebude nikdo kontrolovat.

Boj o kontrolu nad utrácením veřejných prostředků je ve finále

3. 4. 2013
Kontroverzní novela zákona o finanční kontrole míří zpět do Poslanecké sněmovny.

NFPK pokračuje v kauze MPSV

28. 3. 2013
Nadační fond proti korupci po dohodě se společností STUDENT AGENCY, s.r.o. podal trestní oznámení na JUDr. Evu Kubišovou jednající z pozice místopředsedkyně Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Ing. Petra Rafaje jednajícího z pozice předsedy ÚOHS, popř. dalších v tuto chvíli oznamovateli neznámých osob.

Fondyeu.eu – unikátní aplikace pro dohledání projektů a příjemců evropských dotací

20. 3. 2013
Sdružení Naši politici o.s. ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci na dnešní tiskové konferenci představili nový analytický server http://fondyeu.eu.