Tiskové zprávy

NFPK je znepokojen děním v pražském Dopravním podniku, proto píše primátorovi

30. 4. 2012
Nadační fond proti korupci odeslal otevřený dopis pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi, ve kterém vyjádřil silné znepokojení nad dosavadním průběhem příprav veřejné zakázky na tisk jízdních dokladů pro Dopravní podnik hl. m. Prahy.

NFPK si vyžádal od ministra Drábka důležité dokumenty

30. 4. 2012
Nadační fond proti korupci odeslal dopis ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi, který je odpovědí na jeho list ze 4. dubna 2012. V něm ministr mj. nabídl zástupcům fondu setkání. NFPK ve své reakci sděluje ministru Drábkovi, že je ochoten nabídku k pracovní schůzce zvážit, a žádá ministra o poskytnutí dokumentů, s nimiž by se zástupci fondu před případnou schůzkou rádi seznámili.

Čtyři lidé z deseti v ČR očekávají nový „listopad 1989“

19. 4. 2012
Čtyřicet šest procent Čechů, Moravanů a Slezanů si myslí, že proti korupčníkům se dá něco dělat a tři lidé z deseti jsou ochotni vystoupit proti korupci veřejně. 41% občanů pak má za to, že naše země spěje k radikálním změnám. To jsou čísla z dnes zveřejněného výzkumu společnosti Factum Invenio, který se uskutečnil z iniciativy Nadačního fondu proti korupci.

Satisfakce pro statečného právníka Ondřeje Závodského

6. 4. 2012
Když NFPK udělil před rokem Cenu za odvahu spojenou s šekem na 100 tisíc korun Ondřeji Závodskému, vedoucímu právníkovi Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV), byla to snaha o kompenzaci jeho útrap spojených s odhalením možné korupce. Nyní se dočkal další satisfakce. Jeho bývalí nadřízení, na jejichž korupční jednání pan Závodský upozorňoval, míří konečně k trestní odpovědnosti.

Vyjádření NFPK k tvrzením Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV)

5. 4. 2012
NFPK na tiskové konferenci 3. 4. 2012 zveřejnil závažné informace o možné korupci na MPSV při realizaci zakázky na nové informační systémy. Na základě toho NFPK rovněž inicioval podání návrhu k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže na zrušení celé zakázky. Ministerstvo se předložená fakta pokusilo vyvrátit (http://www.mpsv.cz/cs/12726). NFPK dokládá, že se mu to nepodařilo.

NFPK chce státu ušetřit stamiliony: žádá zrušení Drábkovy podezřelé zakázky

3. 4. 2012
Nadační fond proti korupci chce zastavit velmi problematické zavádění nových informačních systémů Ministerstvem práce a sociálních věcí. Inicioval proto návrh k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na zrušení smlouvy a jejích dodatků se společností Fujitsu Technology Solutions s.r.o. Pokud by ÚOHS návrhu vyhověl, stát by ušetřil stamiliony.

Ivo Rittig a David Michal lžou

16. 3. 2012
Letos v únoru Nadační fond proti korupci (NFPK) získal a zveřejnil dokumenty, dokazující, že se v Dopravním podniku hl. m. Prahy chystala podezřelá obchodní transakce. Jejím cílem bylo „odklonit“ 70 milionů korun do firem kontrolovaných zástupci advokátní kanceláře Šachta & Partners, pracujícími pro podnikatele Iva Rittiga. Zejména advokát David Michal v reakci na zveřejněná fakta opakovaně v médiích lhal, když tvrdil, že se žádná transakce nechystala.

První svíčka na dortu NFPK

15. 3. 2012
Právě dnes je to rok, co byl Nadační fond proti korupci zaregistrován. Co se fondu za tu dobu podařilo vykonat? Jaké má fond plány? To se dočtete v newsletteru, který jsme nazvali Protikorupčník a jehož první číslo vám dnes nabízíme.

Miliardy z veřejných peněz mizí při likvidaci elektroodpadu. A může být ještě hůř

15. 3. 2012
Na trhu s elektroodpadem vznikl s požehnáním státu monopol, který se Ministerstvo životního prostředí chystá ještě utužit. Připravuje totiž nový zákon o zpětném odběru výrobků s ukončenou životností, v němž má být ustanovení, že elektroodpad musí procházet pouze přes vybrané firmy. Hrozí tak, že tunel na miliardy z veřejných prostředků bude pokračovat, a to s ještě větší intenzitou než doposud.

NFPK podal trestní oznámení na ministra Drábka

27. 2. 2012
Nadační fond proti korupci podal minulý týden trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem je podezření ze spáchání trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku, zneužití informace a postavení v obchodním styku, přijetí úplatku a dalších.