Tiskové zprávy

Minuty s registrem – 4. díl – VZP a zapomenutá smlouva

19. 7. 2018
Další díl investigativního cyklu Minuty s registrem ukazuje, jak postupovat, když v registru smluv narazíme na chybějící smlouvu. Dan Urbánek si všiml, že v registru není zanesena smlouva mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a PR agenturou MEDEA KULTUR, s.r.o. (dále jen MEDEA KULTUR). Firma přitom podle údajů z registru nejméně 16 let poskytuje pojišťovně služby – každý rok za víc než 12 milionů korun. Analytici proto udělali i malý exkurz do historie, kdy byl spolumajitelem firmy MEDEA KULTUR známý podnikatel a ´lobbista´ Roman Janoušek.

Mocenské sítě v letech 2010–2017

28. 6. 2018
Nadační fond proti korupci vydává další díl prázdninového čtení „k vodě“. Letošní publikace nese název Jánabráchismus v České republice aneb mocenské sítě v letech 2010–2017. Titul obsahuje výčet několika desítek osob, které v uvedeném období měly různý díl moci a vlivu. Vyjma stručné charakteristiky jsou u každé osoby uvedeny vazby na další vlivné postavy. Z celkové propojenosti lze následně získat možný náhled mocenských a klientelistických sítí v uvedeném období a jejich změnu.

NFPK stále vítězí

26. 6. 2018
Vrchní soud v Praze dnes potvrdil výrok Městského soud v Praze z listopadu 2016 a zamítl žalobu Ivo Rittiga proti Nadačnímu fondu proti korupci na ochranu osobnosti o odstranění následků neoprávněných zásahů. Spor se týkal kauzy předražených jízdenek Dopravního podniku hlavního města Prahy.

Informační ne-povinnost

18. 6. 2018
Termín pro zveřejnění finančních výkazů firem za rok 2017 uplyne zhruba za měsíc, přesto výsledky svého hospodaření doposud nezveřejnilo téměř 90 procent společností. Za rok 2016 účetní dokumenty do sbírky listin neuložilo dokonce 65 procent firem. Ani jednou za posledních šest let informační povinnost nesplnilo 25 procent, tedy více než 124 000 subjektů. Statistiku dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode, která má v České republice nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o firmách.

Minuty s registrem – 3. díl – Podezřelé finanční podpory v zemědělství

12. 6. 2018
V dalším díle Minut s registrem jsme se zaměřili na oblast českého zemědělství. Jako příklad jsme zvolili největší českou zemědělskou společnost a největšího příjemce evropských dotací – holding Agrofert. Nástrojem pro brouzdání mezi smlouvami byl Hlídač státu. Tato aplikace kombinuje registr smluv s dalšími veřejnými rejstříky. Nezávislý analytik Dan Urbánek spolu s autorem hlídače Michalem Bláhou narazil na nesrovnalost, kdy dvě firmy z holdingu čerpaly dotace určené malým a středním firmám.

Veřejný zájem nade vše

2. 5. 2018
Jiří Komárek, bývalý ředitel ostravské expozitury Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu, byl pravomocně zproštěn obžaloby za údajný trestný čin, kterého se měl dopustit v roce 2016 v reakci na nestandardní a utajovanou policejní reorganizaci. Tehdy v médiích označil policejního prezidenta Tomáše Tuhého za „osobu podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamilionových částkách“. Krajský odvolací soud zrušil rozsudek Okresního soudu Praha – západ, který Jiřího Komárka potrestal roční podmínku za zneužití pravomoci úřední osoby. Nadační fond proti korupci považuje Jiřího Komárka za statečnou osobu a z tohoto důvodu jeho případ od počátku sleduje a rozhodl se mu pomoci.

Obžaloba ve zlínské nemocniční kauze

19. 4. 2018
Nadační fond proti korupci podal v roce 2014 trestní oznámení o vysoce podezřelých zakázkách a zkreslování účetnictví v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. V říjnu 2016 následovala policejní razie a tento týden podala státní zástupkyně k soudu obžalobu na tehdejší předsedkyni představenstva nemocnice – Danu Barnášovou, které tak hrozí až 8 let odnětí svobody za škodu velkého rozsahu.

NFPK objevil nový druh nelegálních přístrojů

6. 4. 2018
Ještě v roce 2014 byla Česká republika evropským Las Vegas a měla nejvíce heren v celé Evropě v propočtu na obyvatele. Následně se podařilo zkrotit provozovatele hazardu a počet „hracích přístrojů“ v celé České republice klesl na aktuálních více jak 29 tisíc. Včera navíc proběhla obří celní razie v nelegálních hernách, na které NFPK intenzivně dlouhodobě upozorňuje a Celní správě předává o nelegálních provozovatelích podklady. NFPK objevil rovněž nový typ nelegálních přístrojů, podrobně je otestoval a veškeré podklady včetně dokumentace doručil právě dnes Celní správě.

Libeňský most? Studie, projekty a diagnostiky za 90 milionů!

9. 2. 2018
Nadační fond proti korupci zveřejňuje rozepsaný seznam oficiálních výdajů Technické správy komunikací hl. m. Prahy (dále jen „TSK“) na údržbu a opravy Libeňského mostu v letech 2000 až 2015 včetně, jež celkově činily 8 milionů korun (viz Příloha 1). Vedle toho na průzkumné a diagnostické práce byly dle TSK vynaloženy skoro 4 miliony korun (polovina nákladů na údržbu). Dalších skoro 53 milionů TSK vydala v letech 2003 až 2015 v souvislosti s vypracováním projektové dokumentace a dokumentace k získání stavebního povolení na rekonstrukci (zbourání) mostu a výstavby nového (zde). A na jaře 2016 radní hl. města Prahy schválili přidělení dalších 40 milionů korun na studie a diagnostiky týkající se stavu Libeňského mostu (zde). Libeňský most i přes rostoucí množství papírů při tom „překvapivě“ dochátral až do havarijního stavu…

Bazén, jaký svět neviděl

5. 2. 2018
Nadační fond proti korupci obdržel podnět, který se týká probíhající soutěže na zhotovitele nového bazénu v Opavě s předpokládanou hodnotou 350.000.000,- Kč bez DPH, a upozorňuje na diskriminační podmínky, které nedůvodně zvýhodňují konkrétní stavební společnost. Jiným stavebním společnostem, které bazény v minulosti úspěšně postavili, ale v podání nabídky město Opava brání.