Tiskové zprávy

Policie obvinila dvě firmy v souvislosti s hradeckou černou stavbou

2. 11. 2017
Nadační fond proti korupci podal v září 2016 trestní oznámení v souvislosti s jednáním společnosti CTP Invest a společnosti PSG a jejich snahou získat dodatečné stavební povolení k rozestavěné rozsáhlé černé stavbě v Hradci Králové. Policie nyní společnosti obvinila z trestného činu podplácení.

Podivné zastavení policejního prověřování Pavla Severy

30. 10. 2017
Nadační fond proti korupci disponuje usnesením Policie ČR z června 2017 o odložení trestního oznámení na bývalého dlouholetého vysokého politika a v současnosti generálního sekretáře TOP 09 Pavla Severu. Severa byl policií dva roky prověřován mj. pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu podvodu, týkajícího se směnek v hodnotě necelých jedenácti milionů korun. Policie na šestnácti stranách odůvodnění detailně popsala závažné pochybnosti, rozpory i listinné důkazy svědčící proti Severovi. S odkazem na presumpci neviny, zásady „při pochybnostech ve prospěch pachatele“ a absenci přímých důkazů nakonec případ odložila.

Počet kontrol ÚOHS po zavedení poplatku dramaticky klesl

18. 10. 2017
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (Úřad nebo ÚOHS) je státní orgán, který má za úkol hlídat dodržování pravidel při zadávání veřejných zakázek. Úřad zahajuje kontrolu zadavatelů, kromě jiného také na základě odůvodněných podnětů od různých zainteresovaných osob. V roce 2016 došlo k zavedení poplatku za podání podnětu. Dle zjištění Nadačního fondu proti korupci vedlo zavedení poplatku k dramatickému poklesu úrovně veřejné kontroly dodržování pravidel zadávacího řízení oproti předcházejícím letem.

Hodnocení volebních programů z pohledu boje proti korupci

17. 10. 2017
Nadační fond proti korupci podrobně zhodnotil volební programy 10 politických stran a hnutí s nejvyššími preferencemi. Stanovil 16 klíčových protikorupčních opatření. Politické strany tak mohly v této analýze získat 16 bodů. Některé strany ve svých programech zcela rezignovaly na boj proti korupci. Jiné strany mají protikorupční program již relativně přehledný a konkrétní. Z volebních programů je patrné, že se nejčastěji věnují více imigrační krizi než krokům, které by omezily rozkrádání veřejných peněz.

Malý krok pro ŘSD…

16. 10. 2017
Koncem loňského roku podal Nadační fond proti korupci podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve věci přezkoumání postupu zadavatele při zadávání veřejných zakázek při opravách komunikací. Dotyčným zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), které rozdělovalo jednotlivé zakázky na opravy svodidel na více podlimitních a tím porušila zákon. Rozhodnutí ÚOHS z dubna tohoto roku donutilo ŘSD nejen zaplatit pokutu ve výši 50 000,- Kč, ale hlavně změnit dosavadní praxi v obcházení zákona. To značně pomůže transparentnosti zadávacích řízení a omezí se prostor pro případné korupční praktiky.

Protikorupční akademie NFPK

3. 10. 2017
Nadační fond proti korupci připravil v rámci své vzdělávací činnosti nový dlouhodobý projekt Protikorupční akademie, který je určen zejména studentům středních a vysokých škol a občansky aktivní veřejnosti v regionech.

Nadační fond proti korupci podpořil bývalého policistu Jiřího Komárka

2. 10. 2017
Nadační fond proti korupci na dnešní tiskové konferenci podpořil bývalého ředitele ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiřího Komárka. Plukovník Komárek byl jedním z nejvýraznějších a nejhlasitějších kritiků překotné a problematické policejní reorganizace, jejímž cílem bylo dle jeho názoru paralyzovat činnost úspěšného protikorupčního útvaru a odstranit jeho ředitele Roberta Šlachtu.

Bezbřehý klientelismus na České správě sociálního zabezpečení

26. 9. 2017
Nadační fond proti korupci podal trestní oznámení v souvislosti s průběhem několika veřejných zakázek na České správě sociálního zabezpečení, týkajících se IT systémů, a v souvislosti s dalšími okolnostmi. Předpokládaná hodnota zakázek přesahuje 350 milionů korun. Skandální průběh zakázek, spočívající mj. v opakovaném rušení a jmenování nových hodnotících komisí, ostře kritizoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které ČSSZ spadá, problémy ignoruje.

Stát obchoduje s firmami, které nedodržují zákony

25. 9. 2017
Každým rokem se v oblasti veřejných zakázek utratí více jak 650 miliard Kč veřejných peněz. Povinnosti zadavatelů zakázek je ovšem uzavírat smlouvy pouze s transparentními společnostmi. Praxe je ovšem přesně opačná. Většina firem registrovaných v registru smluv totiž nezveřejňuje své finanční výkazy, ačkoliv jim to ukládá zákon. Navíc celá řada firem vznikla těsně před získáním zakázky. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode ve spolupráci s Nadačním fondem proti korupci.

„Výpalné“ a výsměch na krajské úrovni

20. 9. 2017
Nadační fond proti korupci (Fond) se téměř rok pokoušel získat informace o smlouvách a platbách mezi společností Centrální zdravotnická zadavatelská Královéhradeckého kraje (CZZ) a soukromou společností NemLog, které se týkají dodávek zdravotnického materiálu do nemocnic kraje. CZZ po mnoho let úředně zajišťuje centrální správu a logistiku dodávek zdravotnického materiálu do nemocnic kraje v objemu kolem 150 milionů korun ročně. Přitom využívá logistických služeb soukromé společnosti NemLog. Jediný majitel této společnosti je současně jedním ze tří jednatelů CZZ.