Tiskové zprávy

Miliarda z veřejných peněz prosazená nestandardním lobbingem

31. 10. 2016
Těsně před volbami, 5. 10. 2016, vláda schválila zákonné navýšení minimální mzdy pro řidiče veřejných linkových autobusů. Celkově více jak jednu miliardu korun musí najít ve svém rozpočtu kraje, s možným přispěním státu. Jedná se ovšem o peníze především pro soukromé dopravce. Soukromí dopravci se na navýšení mezd až o 40 % podílet nebudou. Prosazení tohoto těžko vysvětlitelného kroku je navíc postaveno na nestandardním lobbingu. Centrum nezávislé investigace (CNI) a Krajské Protikorupční pracoviště v Liberci (KPKP) proto podrobně zmapovali celý příběh, který ilustruje současnou nerovnost ve vztahu mezi soukromými dopravci a veřejnou správou.

Amnestie Václava Klause – čtvrtá část

27. 10. 2016
Nadační fond proti korupci zveřejňuje čtvrtou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Plzni a v Ústí nad Labem.

Kdy odstoupí policejní prezident Tomáš Tuhý?

26. 10. 2016
Nadační fond proti korupci zveřejnuje trvající mimořádně závažné pochybností kolem policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Fond tím reaguje na prodloužení termínu předložení zprávy parlamentní vyšetřovací komise k reorganizaci policie a na snahy nejen předsedy komise odvádět pozornost jiným směrem.

Amnestie Václava Klause – část třetí

20. 10. 2016
Nadační fond proti korupci zveřejňuje třetí část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Brně a v Hradci Králové.

Amnestie Václava Klause – část druhá

13. 10. 2016
Nadační fond proti korupci zveřejňuje druhou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení krajského státního zastupitelství a soudu v Ostravě.

Zásah ve Zlíně i díky NFPK

12. 10. 2016
Nadační fond proti korupci podal v červenci 2014 trestní oznámení v souvislosti s hospodařením Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Oznámení se týkalo zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušování pravomoci při správě cizího majetku či pletich při veřejných zakázkách. Včerejší policejní razie se týkala zkreslování údajů v účetnictví, kdy mohla vzniknout škoda minimálně v řádech desítek milionů Kč.

Amnestie v hodnotě 18 600 000 000 korun

6. 10. 2016
Nadační fond proti korupci získal od krajských a vrchních soudů a státních zastupitelství usnesení týkající se aboliční části amnestie Václava Klause. Z nich plyne, že osoby, jejichž stíhání bylo na základě této amnestie zastaveno, měly způsobit celkovou škodu ve výši nejméně 18,6 miliard korun. K další škodě ve výši nejméně 3,4 miliardy korun již nedošlo. Poškodit měly přes 90 tisíc fyzických a stovky právnických osob.

Šest let pro Vladimíra Šišku u kauzy MPSV

30. 9. 2016
Městský soud v Praze dnes odsoudil bývalého náměstka na Ministerstvu práce a sociálních věcí Vladimíra Šišku na šest let v kauze zmanipulování zakázky na výplatu sociálních dávek ve prospěch firmy Fujitsu Technology Solutions z roku 2011. Podle obžaloby způsobil Šiška škodu 282 milionů, kterou mu soud rovněž nařídil zaplatit. Druhý obžalovaný, bývalý ředitel odboru Ministerstva vnitra Miroslav Duda, dostal tříletý podmíněný trest na tři roky a po dobu pětileté zkušební doby má splácet Ministerstvu vnitra částku 1,1 milionu. Jedná se o částku, kterou ministerstvo zaplatilo na pokutách. Rozsudek není pravomocný.

Zavřeno pro Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra

29. 9. 2016
Letošní ročník soutěže Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí otevřenost veřejně činných osob, úřadů a institucí, již zná své vítěze i poražené! Právě dnes proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže, kterou každoročně pořádá nevládní organizace Otevřená společnost. V kategorii Zavřeno obdrželo hlavní cenu Policejní prezidium a Ministerstvo vnitra za to, jak zatajovalo a nadále zatajuje informace o reorganizaci policie.

Pochybnosti kolem policejního prezidenta trvají

27. 9. 2016
Nadační fond proti korupci odmítá pokusy o znevěrohodnění mimořádně závažných informací uvedených v usnesení GIBS týkajících se policejního prezidenta Tomáš Tuhého. K těmto pokusům došlo v souvislosti se „sporem“ ohledně charakteru v usnesení uvedené SMS zprávy.