Jak si Trautenberk pozval neziskovky
Do pošty nám došla pozvánka na setkání s náměstkem ministra spravedlnosti Mgr. Antonínem Stanislavem. Člověk ihned zpozorní, co by tak asi úředník, popotahovaný kvůli podezření z manipulací se zkouškami insolvenčních správců a absolvent kindlových plzeňských práv, mohl chtít od protikorupční organizace?
Na místě jsme se dozvěděli, že Ministerstvo spravedlnosti hodlá při prosazování nové legislativy postupovat transparentně, a proto si nás poprvé pozvali. Pan náměstek začal s tématem přeplněných věznic a řeč se pomalu stočila k novému návrhu trestního zákoníku. Řeč převzal zástupce advokátní komory Lukáš Trojan a chvílemi nebylo jasné, zda hovoří za komoru či ministerstvo.
Po zkušenostech s “bohulibou” zlodějinou se solární energií vždy zbystřím, když ti největší šíbři argumentují dobrem. A pak to přišlo. Vedle korekcí trestů za neplacení výživného a dekriminalizace drobných drogových trestných činů, se do návrhu dostal i “přílepek” ke snížení trestních sazeb u nejzávažnějších podob trestných činů majetkového a hospodářského charakteru.
A tak se znovu otevírá otázka, komu dnes Ministerstvo spravedlnosti pod vlajkou staré ODS slouží? Odpověď můžeme najít v zatím poslední kauze sběratele žlutých karet dona Blažka. Z pozice šéfa insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti byl samotnou vládou odvolán Jan Benýšek. Ten podal podnět v rámci nového zákona o ochraně oznamovatelů, ve kterém varuje, že se vedení ministerstva pokouší ovládnout miliardový byznys s insolvencemi.
Zákon o ochraně oznamovatelů tak čeká první zatěžkávací zkouška. Mimochodem proti tomuto zákonu nejvíce bojoval hlavní expert spravedlnosti ODS a bývalý doktor rovněž plzeňských práv, Marek Benda. Ze zákona zbylo pouze nutné torzo, a to proto, abychom účelově splnili požadavky vycházející s unijní legislativy. Potvrdí se opět všechny naše obavy?
Kruh se tedy uzavírá a my se máme, pane premiére, po volbách na co těšit...