18. června 2020
|

Nová kniha NFPK: Výstup na vrchol korupce: Od obálek k národní prostituci

Již za týden vyjde další díl našeho letního čtení. Tentokrát se díky němu podíváme na vztahy českých mocných s velmocemi. Jak je propojena Česká republika s Ruskem a Čínou skrze své prostitující politiky a vládnoucí oligarchy? Čtěte Výstup na vrchol korupce: Od obálek k národní prostituci od právního experta NFPK Ondřeje Závodského.

Elektronickou verzi knihy nabízíme ke stažení ve formátu PDF ePUB

 “Jestliže se vyšvihne z demokracie vzešlý jedinec nahoru, je to posila pro celý demokratický systém. Jestliže se ovšem nahoru dostane vekslák, korupčník a podrazák, nemůže tvořit opěrný prvek dosavadního systému, ale pouze přemýšlí, jak ho zneužít ve svůj prospěch.”

 Ondřej Závodský, právní expert Nadačního fondu proti korupci, je známý český právník a dlouholetý státní zaměstnanec, který proslul jako nezkorumpovatelný vrcholový úředník. Ve své nové knize Výstup na vrchol korupce: Od obálek k národní prostituci čtivou formou vysvětluje rozdělení moci v České republice.

 Vrcholy mocenského trojúhelníku podle něj tvoří oligarchové, velmoci (Čína a Rusko) a prostituující politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Autor se ovšem neomezuje pouze na popis současného stavu, ale přidává i genezi postrevolučních korupčních mechanismů a dodává řadu úvah, jak ze současné mizerné situace vybřednout.

„Osobně se domnívám, že obyvatelé naší země jsou žábami v ohřívané vodě, před očima se nám deformuje systém demokracie a právního státu. Jenom velmi malá skupina lidí je ochotná s tím něco dělat. Doufám, že nová kniha má potenciál toho, aby část spoluobčanů prozřela a začala dané hodnoty bránit.“

 Unikátnost publikace spočívá v kombinaci obrovského množství faktů i Závodského zážitků z veřejného dění a srozumitelných příkladů, na nichž autorovi úvahy stojí.

Kniha vyjde ve vydavatelství Euromedia 25. června 2020.

 

 

Citace z knihy:

“Jestliže se „vyšvihne“ z demokracie vzešlý jedinec nahoru, je to posila pro celý demokratický systém. Na podnikatelích jako byl Baťa koneckonců stála síla a stabilita první republiky. Jestliže se ovšem nahoru dostane vexlák, korupčník a podrazák, nemůže tvořit opěrný prvek dosavadního systému, ale pouze přemýšlí, jak ho zneužít ve svůj prospěch a ohnout směrem k oligarchii nebo dalším špatným způsobům vládnutí.”

 

“Prakticky každý den mi někdo píše maily, že nevidí světlo na konci tunelu, že tato země je už se všemi Babiši, Zemany a Okamury úplně vyřízená a co s tím jako mají dělat. Vždycky odpovídám podobně, nekoukejte se nahoru, ale pod nohy. Jinými slovy, řešte, co můžete změnit vy osobně. Najděme si každý úkol, na který sami nebo se sousedy, kamarády, kolegy stačíme. Stát se neskládá jen z premiéra a prezidenta, stát má tvořit občanská společnost. Když přibudou další desítky tisíc těch malých iniciativ (společný kompostér pro činžák, hasičská zábava nebo divadlo na chalupě), společnost to semkne.”

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.