21. března 2017
|

Janusz Konieczny: Absurdní hra o stamiliony

Mimořádná glosa

Dnes proběhl soud v kauze „karlovarské losovačky“. Celý příběh spatřil světlo světa v prosinci 2006, kdy Jiří Kotek, držitel Ceny za odvahu NFPK za rok 2016, zveřejnil na jednání zastupitelstva videonahrávku z losování dodavatele KV Arény. Z videozáznamu losování vznikl krátký klip, který se následně stal hitem internetu. Losování totiž proběhlo zvlášť neprůhledným a podezřelým způsobem. Vítězného dodavatele losující hledal v osudí více než půl minuty za smíchu přihlížejících včetně notářky. Jiří Kotek následně doručil podklady policii či Antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) a především o několik let později z pozice náměstka podal žalobu. Dostal tak stavební firmy, které postavily KV Arénu za více jak miliardu Kč, do úzkých. Dnes po mnoha letech soudních tahanic byl vynesen pravomocný rozsudek – město nedostane stamiliony a naopak bude muset stavebním firmám za právní výlohy zaplatit 21 milionů Kč. Karlovy Vary se ovšem pravděpodobně dovolají už podruhé k Nejvyššímu soudu a proces tak se může ještě potáhnout několik let.

Do případu již jednou zasáhl Nejvyšší soud, který zrušil přecházející rozsudky. Celý proces se táhne již více jak 6 let. Jde přitom o hodně. Karlovy Vary se snaží získat z podezřelé zakázky zpět dokonce půl miliardy Kč. Město již dříve muselo zaplatit pokutu 69 milionů Kč, a to na základě rozhodnutí Generálního finančního ředitelství. Následně ještě zaplatilo další pokuty po půl milionu Kč z nařízení Antimonopolního úřadu.

Tento případ má několik klíčových okamžiků. První se odehrál 20. prosince 2006. Tehdy zastupitelé uzavřeli s dodavateli smlouvu na stavbu KV Arény, ačkoliv byli podrobně seznámeni s podezřelými okolnostmi zakázky. Rozhodovali tehdy o více než miliardě korun z veřejných prostředků, což je i pro velké krajské město Karlovy Vary obrovská zátěž. Lze si jen obtížně představit, že se tohoto pochybení dopustili z nedbalosti. Další důležitý okamžik nastal v červnu 2011. Tehdejší náměstek primátora Jiří Kotek podal klíčovou žalobu o vlastnictví KV Arény. Podání žaloby překvapilo nejen tehdejší opozici, která stála za touto podezřelou kauzou, ale rovněž i koaliční partnery. Výsledkem pak bylo odvolání Jiřího Kotka z funkce o necelé dva týdny později.

Kauza karlovarské losovačky je důkazem toho, že v takto citlivých kauzách je třeba počítat s dosti dramatickými momenty, neustálými zvraty a je nezbytné najít v sobě potřebnou dávku trpělivosti. Klíčové je tuto misi dotáhnout do konce a získat veřejně prostředky zpět do karlovarské poklady. 

Janusz Konieczny - analytik NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.