31. srpna 2015
|

Janusz Konieczny: Přiznání ke lži může posílit

Pondělní glosa

V poslední době jsme byli svědky, jak politici Libereckého kraje pronášeli vzájemně se vylučující vyjádření ohledně přijetí či nepřijetí pozvánky do Amsterdamu na fotbalový zápas Jablonce s místním Ajaxem. Údajně je pozval majitel FK Jablonec Miroslav Pelta. Tatáž osoba ovšem žádala o navýšení dotace kraje na sport o 20 milionů Kč. Politici toto navýšení prostředků skutečně po příjezdu z Amsterdamu schválili.

Někteří účastníci zájezdu tvrdí, že letenku, ubytování a vstupenky na zápas jim hradil klub Miroslava Pelty, další tuto skutečnost popírají, jiní odmítají na tuto otázku odpovědět a najde se i případ politika, který přiznání vzal zpět s odůvodněním, že si vše vymyslel.

Chybu občas udělá každý a důležité je si vzít z ní ponaučení. Lež může dokonce člověka obohatit a dodat mu sílu, pokud ovšem se k ní tato osoba upřímně přizná a nese případně s tím spjaté následky. Dokonce z křesťanského hlediska se předpokládá, že každý člověk se dopustí lži, ovšem rozdíl je pak v tom, jak se s touto lží vyrovná. V zásadě nejpodstatnější je, aby toto přiznání ke lži učinila osoba sama před sebou, jelikož pouze tato osoba si je vědoma, zda tak učinila upřímně. Neupřímná omluva je totiž krokem do ještě větší propasti. Určitá chyba je rovněž na straně veřejnosti, která dostatečně neocení upřímné přiznání chyby, ačkoliv mnozí z nás by možná také ve vysoce exponované politické funkci selhali.

Nezbytnost čelit svým chybám a lžím je zvlášť vysoká u politiků, kteří získávají svůj vliv na základě důvěry voličů. Míru upřímnosti přiznání jejich chyby těžko může kdokoliv z nás posoudit, nicméně automaticky je problematická v případě, kdy je vynucena okolnostmi. Vzpomeňme si na lánskou schůzku po parlamentních volbách 2013, kdy ambiciózní Michal Hašek do poslední chvíle popíral svoji účast na konspiračním setkání s prezidentem Zemanem. Nakonec ovšem pod tíhou nových svědectví se k této věci přiznal.

Účastníci zájezdu do Amsterdamu by měli bojovat o zachování své důstojnosti a pojmenovat vše tak, jak proběhlo. Náměstek Libereckého kraje Marek Pieter, který nejdříve přiznal přijetí pozvánky do Amsterdamu (viz[1]) a následně odvolal, co řekl, pokusil se doložit zaplacení onoho zájezdu ve výši 24 200 Kč z vlastních peněz. Uvedl ovšem, že „platil v hotovosti“[2], kvůli čemuž ve své podstatě nelze prokázat, že platbu učinil skutečně Marek Pieter. Osobně jsem již několikrát kupoval letenku a ještě nikdy jsem za ní neplatil v hotovosti... Postupně se objevovala nová svědectví politiků o tom, že zájezd uhradil Miroslav Pelta, který ovšem situaci ještě více zamotal prohlášením, že politici si neuvědomili, že zájezd budou muset klubu FK Jablonec pak zaplatit. Toto tvrzení totiž pro změnu odporuje tomu, že by někteří politici si napřímo již zájezd uhradili.

Ať je to jakkoliv, měli by všichni ti, co v této věci lhali, přiznat se k chybě, upřímně se omluvit a pokusit se věc napravit. Já jim za to upřímně poděkuji a budu si jich vážit.

[1] http://video.aktualne.cz/audio-namestek-pieter-o-ceste-do-amsterdamu-s-bossem-peltou/r~4e9bd8fe4cce11e5974b0025900fea04/r~0d8e91164cc511e5bd0a002590604f2e/

[2] http://www.cninp.cz/?p=1295

Janusz Konieczny - projektový manažer a analytik NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.