6. ledna 2014
|

Karel Janeček: Tříkrálová glosa o trojkoaliční šanci

Pondělní glosa

Před koncem minulého roku se politici vznikající trojkoalice nechali slyšet, že jsou pro výraznou změnu volebního systému, a to směrem k posílení většinových prvků. Pokud svůj záměr naplní, budeme příště volit do Sněmovny po novu. K urnám poneseme volební lístky, na kterých bude za každou stranu místo dlouhé kandidátky možná jen dvojice jmen. Větší roli by tak hrály nominované osobnosti, menší stranická příslušnost.

Při debatách o parametrech nového volebního systému nebudou politici odkázáni jen na teorii, případně praktické zkušenosti ze zahraničí. Při loňských sněmovních volbách v ČR totiž provedla agentura Market Vision na reprezentativním vzorku 2500 respondentů volební experiment, který ukázal, jak by lidé volili podle pravidel nového volebního systému Demokracie 2.1 (www.demokracie21.cz). To je systém, který nejen posiluje většinové prvky, ale navíc dává větší váhu informovaným voličům při zachování rovnosti voličských hlasů. Výsledky experimentu byly velmi nadějné: KSČM nezískala ani jeden mandát. Propadly i jiné extrémistické nebo populistické strany jako Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti nebo Okamurův Úsvit přímé demokracie. Díky minusovým hlasům, kterými volič říká, koho mít ve Sněmovně nechce, nastalo užitečné tříbení mezi nominovanými osobnostmi. Například za TOP 09 by se do Sněmovny nedostal Miroslav Kalousek, za to Karel Schwarzenberg s přehledem ano.

Věřím, že výsledky nedávného volebního experimentu pomohou politikům k nalezení volebního systému, který v příštích volbách umožní sestavit silnou vládu z respektovaných osobností a voličům navrátí důvěru ve fungování demokracie. To by byl skvělý vklad nově vzniklé trojkoalice pro rozvoj naší země v 21. století. Nechť ubývá zlojedů a přibývá vědomých lidí, kterým záleží na prosperitě a kvalitě života celé společnosti.

Karel Janeček - zakladatel a předseda správní rady NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.