1. ledna 1970
|

Karel Škácha: Piráti už nekradou?

Pondělní glosa

Týdenní maraton máme za sebou, na světě je analýza stranických programů pro Parlamentní volby 2017 z pohledu korupce. Nové strany útočí, staří pardálové raději téma korupce shrnují v obecných floskulích. Je třeba říct, že když má někdo program plný protikorupčních opatření, neznamená to automaticky, že není zlojed. I tak věříme, že si zodpovědný volič může díky analýze udělat obrázek o tom, o co komu jde, no a ten nezodpovědný bude opět okraden.

Tak to vezměme od nejhorších. Nejvíc pobaví odkmotrůočištěná ODS a vládnoucí ČSSD, které jako jediné získaly krásných nula bodů. ČSSD dokonce ve svém programu slovo korupce nemá vůbec, snad už se jim to zdálo minule trapné, takhle je alespoň nebudeme otravovat na Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí, které ČSSD absurdně šéfuje. ODS zřejmě už programově cílí na voliče, kterým korupce nevadí, tak se divme jen jejímu Slušnému lídrovi.

Soudem uznaný intelektuál Okamura přišel na podobné věci jako kdysi Věci veřejné. Víme tedy už, že za zločin má přijít trest, zbytek je o imigrantech. Takže země, kde byli v mlze spatřeni tři celí uprchlíci, řeší jako hlavní bezpečnostní problém migraci, i když bychom si za zachráněné peníze mohli koupit možná kus Ukrajiny (moře ještě je!). KSČM historicky umí povýšit korupci na ctnost, dva body jako SPD, osmé místo.

Celkem rozumný kompromis slibují středopravé strany, pan Kalousek už nechce, aby dotace čerpali neznámí majitelé firem, lidovci chtějí opravdu
veřejnoprávně veřejnoprávní media. STAN překvapil precizností protikorupčních opatření, je tu cítit inkoust protikorupčního matadora Kužílka. ANO vzniklo jako protikorupční hnutí, vlastní podnikatelské zkušenosti s korupcí zřejmě přeneslo do konkrétních kroků k ochraně veřejných prostředků, tak snad brzy uvidíme, kdo vlastně křičí na koho.

Co do obsahu, hodnotíme nejlépe Piráty a Zelené. Jejich propracované programy obsahují protikorupční ideál, který by nás zřejmě připravil o práci, tak doufejme, že to zase nedopadne. Jestli jsou ale piráti poslední protizlodějská naděje, možné je už úplně všechno. Takže za nás, bijte je a nikoho neživte!  

Karel Škácha - ředitel NFPK

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.