13. listopadu 2017
|

Linda Majerová: Nakupovat či obdarovat?

Pondělní glosa

Ať chceme nebo ne, blíží se čas Vánoc. Jsme masírováni v obchodech koledami a na ulicích se začínají ve větší míře objevovat „pokladničky“ s žádostí o zakoupení lecčehos na podporu ledasčeho. Člověk je před Vánocemi trochu naměkko a v nějakých případech určitě přispěje každý z nás.

V posledních letech se ale začala objevovat podpora, která necílí jen na období před Vánocemi. Jsou lidé, kteří různé bohulibé aktivity podporují pravidelně a dlouhodobě. Současné filantropii se podařilo navázat na tradici českého mecenášství, jehož asi nejznámější postavou byl český podnikatel Josef Hlávka. Mnoho dnešních podnikatelů jde v jeho stopách.

Nejspíš i díky naší mnohaleté komunistické minulosti je spousta z nich podezřívána, že jejich podpora je pouze „platba“ za nějaké případné „protislužby“. Nebuďme naivní, určitě mezi nimi tací jsou, forma odpustků není žádnou novinkou. Existuje ale spousta známých i neznámých osobností, a já věřím, že jich je naprostá většina, které za svou podporu nic neočekávají. Možná snad jen ten příjemný pocit tam někde uvnitř…

Poslední dva roky se v Čechách postupně zabydluje nový trend. Již jsme si zvykli na výprodejové akce Black Friday či Cyber Monday. Nově ale na tyto komerční nákupní horečky navazuje filantropické #GivingTuesdayCZ, které je úplným opakem. Nabízí lidem naopak zamyšlení se nad faktem, že není potřeba jen nakupovat a konzumovat, ale že je dobré se i podělit o své „statky“. A to jak finanční, tak i třeba konkrétní spoluprací s potřebnými.

V loňském roce mělo u nás #GivingTuesdayCZ premiéru a letos se do projektu zapojilo více organizací. Mezi nimi i náš Nadační fond proti korupci s projektem Protikorupční akademie.

A jelikož mám ve Fondu na starost fundraising, asi Vás ani nepřekvapí, když Vás požádám, abyste si v rámci počínajícího nákupního šílenství udělali chvilku a podpořili v rámci #GivingTuesdayCZ některý z projektů.

Není třeba se rozhodnout, zda nakupovat či obdarovat. Stačí jen změnit spojku a je možné nakupovat i obdarovat J. Budeme velmi rádi, pokud si vyberete třeba zrovna naší Protikorupční akademii - http://www.nfpk.cz/protikorupcni-akademie-nfpk. Děkujeme!

Linda Majerová - projektová manažerka NFPK 

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.