Malá plagiátorka
Jak je v politice důležité vzdělání? Ministryně spravedlnosti ukázala, že asi minimální, a to dokonce i u práva, které povinnou materii, jako jeden z mála humanitních oborů, obsahuje. Podvody se vzděláním mezi politiky ale frčí dlouho, ono to na té kandidátce vždy vypadá tak nějak líp.
Nejznámější je příklad tehdejšího ministra spravedlnosti Kalvody, který školu alespoň poctivě udělal a je odborník, známe ale i rychlostudenty Západočeské univerzity, legendární jsou tajné práce a nesplněné podmínky profesury a docentury Ing. Klause, který později jiným expertům odmítl profesuru udělit, ačkoli prý sám znal jen účetnictví, Gaussovu křivku a neviditelnou ruku trhu.
Je tedy vzdělání předpokladem ke správné správě země? Vysoká škola technokratická zatím založena nebyla, ekonomové to dotáhli tam, kam to dotáhli, právnické školy mají s rychlostudenty největší problémy… A je některé vzdělání vůbec pro tuto práci nejvhodnější?
Když jsme místo Janusze hledali nového kolegu, ze čtyřicítky lidí, co byli na pohovorech, bylo 22 politologů. Ročně jich tato země vygeneruje cca 100 kusů, což je, za to čtvrtstoletí, co jsem to ne moc slavně vystudoval já, teoreticky dva a půl tisíce politoložek a politologů.
Bohužel jsem za tu dobu neslyšel, že by politologové, kromě těch v Demokracie 21, přišli s nějakým systémovým návrhem na zlepšení. No, vybrali jsme Martina Huňadyho, politologa. Ten důvod ale nebyl ten, že je politolog, ale to, že chce a má na to dělat někde, kde se humanita prosazuje, nikoli popisuje.