9. listopadu 2015
|

Martin Soukenka: O nepoměru v trestech aneb kolik „stojí“ člověk

Pondělní glosa

Minulý týden média informovala o trestu 15 a půl roku vězení pro agresivního řidiče za vytlačení vozidla se šesti lidmi do svodidel, při kterém byli zraněni dva lidé. Soud jednání vyhodnotil jako pokus o vraždu. Agresivitu a ohrožování životů jiných je třeba trestat. Rozsudek současně dokresluje nepoměr mezi tresty za násilnou a za korupční trestnou činnost. Ta druhá jakoby nebyla tak nebezpečná a životy druhých ohrožující… Není to zdaleka pravda.     

Rozsudek soudu si lze představit tak, že za každého pasažéra řidič „vyfasoval“ zhruba dva a půl roku. To už není tak ohromující číslo. Podle trestního zákoníku se tresty za dokonanou vraždu pohybují mezi 10 a 20 lety (lze udělit i výjimečný trest). A pokus trestného činu je trestný podle stejné sazby jako dokonaný trestný čin.

Nedávno soudci Nejvyššího soudu a lékařští odborníci stanovili cenu zdravého člověka na přibližně deset milionů korun. Předseda senátu Nejvyššího soudu Petr Vojtek k tomu řekl (zde): „Jde o částku, která představuje naprosté znehodnocení lidského života. Tedy že se ze zdravého člověka stane invalida, který se nemůže pohnout.“ Vezměme na chvíli tuto částku za relevantní a představme si, že zdravý člověk má „cenu“ deset milionů. A že stejná částka představuje zdravého člověka.     

Jestliže lze za vraždu člověka, který má „cenu“ 10 milionů, poslat pachatele na 10 až 20 let do vězení, pak jsou tresty za korupční trestnou činnost nicotné. Tak např. bývalý senátor za ODS Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši přibližně 40 milionů korun pouhé čtyři roky „natvrdo“ a pokutu pět milionů. Odseděl si dva roky a přibližně měsíc k tomu. Ale 40 milionů představuje čtyři zdravé osoby, což by – v souladu s měřítkem – mělo znamenat výjimečný trest. Kolik důležité léčby by se za takové peníze dalo pořídit!           

Média však minulý týden informovala také o tom, že soud zprostil obžaloby bývalého nuceného správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonína Pečenku, který kdysi podepsal smlouvu, která soukromému protonovému centru zaručovala úhradu za ozařování pacientů na dobu 15 let. Byl to pokus, jak od VZP inkasovat přibližně 16 miliard korun. Onkologických pacientů, u kterých je třeba použít ozařování svazkem protonů, jsou „pouze“ desítky ročně, nikoli však tisíce, jak předpokládala smlouva. Miliardy na skutečně potřebnou léčbu by chyběly jinde. Pečenka, který byl v té době současně náměstkem ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), smlouvu uzavřel za podivných okolností. A o dva roky později podepsal s protonovým centrem ještě jednu smlouvu – svoji vlastní pracovní smlouvu. I kdyby VZP uhradila jen 10 miliard navíc, představovalo by to „cenu“ jednoho tisíce zdravých osob. V USA, kde se tresty sčítají, by za tolik osob mohlo být třeba deset tisíc let kriminálu. To je mimo jakékoli evropské měřítko. Asi proto také soud Pečenku – zatím – osvobodil…   

Martin Soukenka - analytik NFPK          

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.