12. května 2014
|

Opencard: hra o právní stát

Občanské iniciativy zahájily kampaň Opencard: hra o právní stát. Jejím cílem je dosáhnout spravedlivého vyšetření této korupční kauzy, odsouzení jejích skutečných viníků a lepší ochrany oznamovatelů korupce. Veřejnou výzvu poslancům a ministrům podpořila řada významných umělců i akademiků, ode dneška se k ní může připojit i širší veřejnost. Kampaň odstartovala série happeningů před poslaneckou sněmovnou.

Iniciativy vyjadřují své znepokojení nad dosavadním průběhem vyšetřování kauzy Opencard: Zatímco její hlavní strůjci nebyli ani obviněni, na lavici obžalovaných dosedl úředník Jiří Chytil, který od počátku spolupracoval s policií na rozkrytí nitek kolem kauzy. „Jiří Chytil je hrdinou, který začal spolupracovat s protikorupční policií, aby tak zabránil rozkrádání veřejných prostředků. Policie porušila příslib utajeného svědectví a místo skutečných hybatelů kauzy odsoudila právě úředníka Chytila. Je nezbytné, aby orgány činné v trestním řízení dopadly skutečné viníky tohoto gigantického tunelu a nedopustily promlčení trestných činů, které byly zcela nepochybně spáchány,“ říká ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka.

Iniciátoři kampaně považují případ Opencard za ukázkový příklad selhávání právního státu u nás: “Kauza Opencard je smutným symbolem bezradnosti policie a justice vůči zločineckým strukturám, které se rozbujely na pražském magistrátu a po léta zde vysávaly veřejné rozpočty. Zdá se, že jen naše slepá spravedlnost nevidí to, co jinak vidí všichni kolem. V tomto případě se ovšem podobá spíše slepé bábě, která chytá kdekoho, včetně korunních svědků, jen ne hlavní strůjce a viníky," komentuje hořce filosof Václav Němec, předseda platformy Vraťte nám stát!.

Zmíněné iniciativy proto požadují nápravu pochybení, k nimž došlo při vyšetřování tohoto případu, a potrestání skutečných viníků. Do promlčení případu přitom zbývají jen dva roky. Zároveň požadují vznik zákona na ochranu oznamovatelů korupce, který by je do budoucna ochránil před smutným osudem pana Chytila. „Do promlčení případu zbývají dva roky. Máme poslední šanci dokázat, že právo není jen privilegiem vyvolených. Odsouzení úředníka, který zapískal na pomyslnou píšťalku a oznámil korupci, je odstrašující příklad pro každého z nás. Můžeme korupci ignorovat - nebo zatlačit na politiky, aby ochránili whistleblowery zákonem,” upozorňuje předsedkyně Pražského fóra Tereza Kněžourková.

Dnes byla spuštěna zvláštní webová stránka www.openkarta.cz, na níž se občané mohou svým podpisem k petici připojit. Zde jsou též zveřejňovány základní informace ke kauze Opencard.

Petici mimo jiné podepsali: Martin Hilský, profesor literatury na FF UK, Jan Svěrák, režisér a scénárista, Jiřina Šiklová, socioložka, Karel Janeček, matematik a mecenáš, Martin Kameník, předseda Oživení, Hana Třeštíková, dokumentaristka, Táňa Fischerová, herečka, Jan Čapek, designer, držitel ceny designer roku, Pavla Beretová, členka Činohry Národního divadla, Tomáš Svoboda, dramatik a divadelní a filmový režisér, Olga Sommerová, režisérka, Břetislav Rychlík, režisér, vysokoškolský pedagog JAMU v Brně, Ivo Bystřičan, dokumentarista (dokument o Jiřím Chytilovi a Opencard ke shlédnutí na ČT).

Kontakty:

Tereza Kněžourková - 608 101 802, tereza.knezourkova@prazskeforum.cz

Václav Němec - 776 133 785, vaclavnemecfil@gmail.com

Janusz Konieczny - 604 270 132, janusz.konieczny@nfpk.cz

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.