13. července 2015
|

Tereza Kněžourková: Vysvědčení pro Lady Opencard

Pondělní glosa

Prázdniny jsou v plném proudu, sluníčko svítí, jahody voní. A hodiny tikají. Krátí se čas pro vyšetřování Opencard, které se táhne už 6 let, aniž by padlo obvinění na hlavní aktéry této kauzy. Před soud se dostali řadoví úředníci, s trestem odešel ten, který policii poskytl klíčové důkazy. Kdo ale rozhodl o zakázce za 1,7 miliardy? To je hlavolam.

Při vyšetřování byla změněna kvalifikace trestných činů tak, aby nebylo možné nasadit například odposlechy. Jeden skutek se rozdělil na víc částí, které mohou být promlčeny dřív. Prohlídka magistrátu byla odsouvána tak dlouho, že policie už našla jen vymazané počítače.

Na případu pracuje státní zástupkyně Dagmar Máchová, která svou vynalézavostí zaujala nejen novináře a neziskové organizace, ale i parlamentní vyšetřovací komisi.

Jak na dopis se zprávou o pochybných metodách ve vyšetřování a následné trestní oznámení reagovalo Městské státní zastupitelství v Praze? Nijak. Všechno je na jedničku.

A jak si vede naše žákyně v dalších kauzách?

Máme tu třeba hojně diskutovanou nemocnici Homolka a deníčkové zápisky ředitele Dbalého. Z nemocnice se ztrácely stovky milionů, trestní oznámení poslance Hovorky ukazovalo na předražené nákupy i zakázky pro dceřiné společnosti, ve kterých figurovali právníci Ivo Rittiga. Stanovisko Dagmar Máchové? Trestný čin se nestal, vyšetřování bylo odloženo. Případ se přesto znovu otevřel - dozorují ho ovšem lidé pod Lenkou Bradáčovou. Městské státní zastupitelství dělá mrtvého brouka.

Porušení zákona konstatovala Bradáčová také v aféře kolem tisku jízdenek pro DPP, z nichž polovina šla firmě z Panenských ostrovů a odtud plula dál k Ivu Rittigovi. Před soud byl ovšem povolán Vladimír Sitta, který korupční jednání oznámil. Státní zástupkyně následně znemožní jeho otci účast na valné hromadě, kde moc nad firmou přeberou lidé z Rittigovy právní kanceláře. Městské státní zastupitelství se přesto domnívá, že je situace v pořádku. Dagmar Máchová má případ stále pevně ve svých rukou.

Sečteno a podtrženo: od Městského státního zastupitelství dostává Dagmar Máchová na vysvědčení celkovou známku 1 mínus. Jen toho Sittu bude potřeba do dalšího pololetí opravit! Kauza, která jí vysloužila přezdívku Lady Opencard, se už asi nic vyšetřit nestihne: případ bude promlčen v září 2016. Přejeme žákyni hezké prázdniny.

Tereza Kněžourková - předsedkyně sdružení Pražské forum, spolupracuje na projektu Rekonstrukce státu

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.