6. prosince 2011
|

Z kauzy Předražené jízdenky profitoval Ivo Rittig

Za kauzou Předražené jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy stojí lobbista Ivo Rittig. Právě on je pravděpodobně konečným příjemcem částky sedmnáct haléřů za jízdenku, což činilo bezmála sedm miliónů korun ročně. Plyne to z dokumentů, které má Nadační fond proti korupci k dispozici.

Aby společnost Neograph, a.s. získala zakázku na dodání jízdenek Dopravnímu podniku hl. m. Prahy, musela roku 2007 přistoupit na podmínku, že vztah mezi ní a dopravním podnikem bude zajišťovat zprostředkovatelská firma Cokeville Assets Inc. z Britských Panenských ostrovů. Té se společnost Neograph zavázala platit 17 haléřů za jeden lístek. Nic za to přitom nedostávala. V praxi to probíhalo tak, že dopravní podnik zaplatil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, a.s., a ta z této částky předala 17 haléřů firmě Cokeville Assets Inc. Mezi ní a lobbistou Ivem Rittigem přitom existuje konzultační a poradenská smlouva. Je tedy pravděpodobné, že konečným příjemcem 17 haléřů za jízdenku byl právě on. Celou akci připravila skupina lidí z prostředí advokátní kanceláře Šachta & Partners, v.o.s., která zajišťuje právní služby Ivu Rittigovi.

„Věřím, že rozkrytí této kauzy znejistí podvodníky v naší zemi a především povzbudí všechny, kteří se snaží bojovat s korupcí,“ říká předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a dodává: „Další povzbuzení slušným lidem jsme připravili už na pátek 9. prosince, tedy na Mezinárodní den boje proti korupci, kdy náš fond předá Cenu za odvahu v řádu stovek tisíc korun v pořadí třetímu whistleblowerovi.“ Prvními dvěma oceněnými byli na jaře tohoto roku Libor Michálek a Ondřej Závodský.

Kontakty: Bob Fliedr, manažer komunikace NFPK, tel.: 734 315 354, e-mail: bob.fliedr@nfpk.cz, www.nfpk.cz

Fotografie z tiskové konference jsou k dispozici zde. V případě zájmu o fotografie v tiskové kvalitě, kontaktujte prosím manažera komunikace NFPK.

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.