9. října 2023

Občan v roli Dona Quijota

Za plotem jedné zahrady v tichém městě stojí podnikatel - říkejme mu třeba Petr. Usmyslí si, že právě tady je to správné místo postavit palác. A jak si usmyslel, tak i udělal. Bez ohledu na zákony a zájmy těch, kdo žijí v jeho okolí, vyrůstá za plotem stavba nezákonně povolená. Na druhé straně plotu stojí občan. S hrůzou v očích sleduje, jak stavba roste a rozhodne se bojovat, naplněn nadějí ve spravedlnost. Ovšem úředníci mu nejsou nakloněni.

Pro pana Petra, který nelegální stavbu staví, se tak otevírá brána do "Země Zázraků," kde se vše zdá být možné. Má totiž v zádech mocného spojence, který mu poskytuje pomocnou ruku. Je to vedoucí stavebního úřadu – říkejme mu třeba Ing. Jan.  Ten panu Petrovi umetá cestičku mezi paragrafy a v tichosti pomáhá stavbu legalizovat.

To není námět na filmový scénář. Je to jen stručná sumarizace reálného příběhu, který začal v roce 2018, kdy vydal Magistrát města Prostějova (MMP) nezákonný souhlas pro stavbu přístavby skladu k hale 560 v areálu firmy Kentaur saddlery s.r.o. podnikatele Ing. Petra Kuby.  Kauzu jsme v minulosti popsali ZDE. Ačkoli byla tato nezákonnost poměrně rychle odhalena, což potvrdil i verdikt brněnského krajského soudu, do dnešního dne stavba nebyla odstraněna. Ani nadřízený Krajský úřad Olomouckého kraje svými postupy nepřispěl k efektivnímu vyřízení dané záležitosti, která se táhne více jak 4 roky.

Příběh je zatím bez konce. A může být vůbec konec dobrý? Spor mezi legalitou, zásadou rovnosti a nestrannosti a bezohledností vlastně nikdy nekončí, a my se mu určitě budeme dál věnovat. Na jaké otázky hledáme odpovědi?

1) Co je skryto za spojením jednoho podnikatele a několika úředníků státní správy?
2) Co motivuje ty, kteří porušují pravidla a ty, kteří jim pomáhají?
3) Je to touha po zisku, nebo něco hlubšího, co nám uniká?
4) Proč je často občanský hlas a názor opomíjen?
5) Jak zajistit, aby veřejné instituce sloužily veřejnosti a dodržovaly právo a spravedlnost?
6) Kdo je odpovědný za to, když je nezákonné povolení vydáno? A nese za to důsledky?
7) Je občan v boji proti „novým větrným mlýnům“ odkázán na to být v roli Dona Quijota?

 

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.