15. ledna 2024
|

Pomáháme pomáhat : Recept na demokracii

Nadační fond proti korupci s radostí podporuje projekty Nadace Via, které zdůrazňují důležitost aktivní společnosti a propojují lidi při společných aktivitách. Naše podpora přispívá k vytváření pevných vztahů a posiluje demokratický duch ve společnosti.

Nadace Via : Váš recept na demokracii

Co nás spojuje? Kdy zapomeneme, že máme různé názory, zkušenosti, věk i kořeny? Rádi se potkáváme mimo jiné u společného vaření a jídla. Příjemné společné zážitky nám pomáhají překonat rozdíly. A někdy nás dovedou dál: příště se třeba potkáme při sázení aleje nebo opravě kaple… Tak přirozeně vzniká pletivo dobrých sousedských vztahů. V nich se daří lepší náladě, ochotě si navzájem pomáhat, řešení nenadálých potíží a koneckonců taky výběru demokratičtějších zástupců ve volbách. 

Demokracie se rodí zespoda a začíná při povídání u jednoho stolu. Hlavními přísadami receptu na demokracii jsou lidé: ti, kteří jsou ochotní ostatní k pomyslnému stolu pozvat a udělat něco pro druhé. Lidé, kteří ostrůvky demokracie podporují finančně, svým časem i nápady. Máme radost z toho, že můžeme v Nadaci Via aktivní lidi a jejich podporovatele propojovat. 

Děkuji všem, kdo umožňují, že se lidé po celém Česku potkávají a společně pomáhají ve svém okolí. Tady jsou tři příklady ze stovek různých receptů na demokracii, které díky nim vznikají.  Chtěli byste jeden takový recept na demokracii také podpořit? Můžete tak udělat zde.
...

RECEPT PRVNÍ – PIZZA ZE SOUSEDSKÉHO DOMU LIBUŠE:
Spolek MY Litvínov s lidmi ze sousedství ze sídliště Janov vylepšil díky podpoře Nadace Via komunitní zahradu Sousedského domu Libuše a rozšiřují možnosti jejího využívání. Na zahradě postavili pec a společně zde pečou pizzu podle Frankieho Gallucciho: 

Rozmíchejte 15 g cukru a 3 g čerstvého droždí ve 3/4 l vody. Postupně ručně zapracujte 1200 g mouky na pizzu, 15 ml olivového oleje a 30 g soli. Těsto chvíli překládejte na válu, pak nechte 10 min. odpočívat, ještě několikrát přeložte, v míse zakryjte fólií a dejte na den do ledničky. Tři hodiny před pečením rozdělte těsto na 9 bochánků a dejte kynout do misek vytřených olivovým olejem. Vytvarujte ručně placky, obložte drcenými rajčaty, parmezánem a pokapejte olivovým olejem. Pečte 3 min. v co nejvíce vyhřáté troubě s rozpáleným pizza kamenem (stačí i obrácený plech). Přidejte nakrájenou mozzarellu, vraťte na minutu do trouby těsně pod gril. Před podáváním pokapejte olejem a přidejte bazalku.
...

RECEPT DRUHÝ – KNEDLÍKY Z ČESKÉHO RÁJE:
Ochránci přírody z ČSOP Bukovina také díky grantu od Nadace Via obnovují velmi cennou lokalitu Sedmihorských mokřadů. Díky jejich péči a citlivým zásahům se stav krajiny výrazně zlepšil. Přibyly nové tůně a v nich ohrožené druhy, jako je jeřáb popelavý. Se svými příznivci se sešli v polní kuchyni. Uvařte si jejich švestkové knedlíky:

Nastrouhejte najemno 350 g vařených brambor, přidejte 200 g tvarohu, 50 g másla, 1 vejce, 350 g hrubé mouky se špetkou soli. Vypracujte hladké těsto. Vyválejte váleček, odkrajujte kousky a balte do nich ovoce. Vařte 10 min. v osolené vodě. Podávejte se strouhankou praženou s cukrem na másle a se zakysanou smetanou.
...

RECEPT TŘETÍ – KALYTA ZE ŠKOLY UKRAJINSKÉ KULTURY:
Sobotní Škola ukrajinské kultury v Olomouci vznikla pro děti, které se učí ukrajinský jazyk, dějepis a kulturní reálie. Pořádají tu ukrajinské kulturní akce, na kterých se potkávají Ukrajinci s Čechy a vzájemně se poznávají. Ochutnejte tradiční vánoční věnec od nových sousedek z Ukrajiny:

Do 150 ml vlažné vody přidejte 45 g medu, 30 g cukru a 3 g soli. Vmíchejte 1 vejce, 50 ml oleje, 15 g máku, 25 g nasekaných ořechů, 35 g rozinek, 5 g jedlé sody a 335 g mouky. Ruce si potřete olejem, vypracujte z těsta kulatou placku s otvorem uprostřed. Nůžkami nastřihněte paprsky, aby kalyta připomínala slunce. Posypejte ji mákem a sezamem. Pečte na 180 °С cca 20 min. dozlatova. Horkou kalytu potřete 2 lžícemi medu.

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.