20. října 2021
|

Seriál o státní správě: Deník N

Téma státní správa se možná na první pohled jeví jako nudné a nedůležité. Deník N se však rozhodl tento mýtus vyvrátit a ve speciální sérii článků přesvědčit, ve spolupráci s insidery a odborníky na fungování státní správy, čtenáře o opaku. Podle právního experta Nadačního fondu proti korupci Ondřeje Závodského “nahradil korupci 90.let mnohem sofistikovanější model, který ohýbá celou zemi”. Není tedy naopak státní správa a způsob, jakým ji změnil manažerský způsob vládnutí Andreje Babiše, jeden z největších problémů České republiky? 

Podle expremiéra Vladimíra Špidly by měla být ideální státní správa “stabilní, ale inovativní, schopná diskutovat strategické otázky a dojít ke společenské shodě. “ Jinými slovy, určitá forma byrokracie je také ukazatelem kvality života v daném státu. Není tedy na čase začít o pojmu byrokracie uvažovat i jinak, než jako o nadávce? A chrání státní úředníky služební zákon nebo se jej politici naučili využívat tak, aby státní správa nepracovala pro stát, ale pro jejich zájmy?

Seriál článků o státní správě Deníku N ukazuje že téma státní správy je nejen důležité a zajímavé, ale také klíčové, pokud chceme poznat, kdy politici zemi řídí a kdy už ji ovládají.

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.