16. února 2017
|

Nelegální hazard na ústupu

               

Nelegální hazard způsobuje značné úniky veřejných peněz a další negativní jevy jako například zvýšenou kriminalitu. Nadační fond proti korupci zaznamenal v Praze v rámci svého průzkumu v loňském roce 22 nelegálních heren. Letos provedl, společně se sdružením Naši politici, důkladnou kontrolu těchto heren a došel k závěru, že většina těchto provozovatelů se již definitivně vzdala, což je důkaz toho, že nad nelegálním hazardem lze zvítězit. Bohužel necelá polovina z nich ve své kriminální činnosti stále pokračuje, a to nezřídka navzdory dřívějšímu policejnímu zásahu. Nadační fond byl rovněž v těchto dnech svědkem tajné dodávky nelegálních hracích přístrojů, a proto veškeré své poznatky včetně foto a video dokumentace předal Generálnímu ředitelství cel. 

Za zmínku stojí několik případů, které Fond během posledního roku monitoroval. Na adrese „Budějovická 13“ působila dříve herna spojená s restaurací, nicméně následně v části restaurace byla postavěna zeď, která ukrývala tajnou nelegální hernu. Figurantovi byla nejdříve zapřena existence této herny, později si personál hospody opsal osobní údaje tohoto figuranta s tím, že si jméno musí ověřit a rozhodnout, zdali získá k herně přístup. Personál očividně disponoval databázi jmen, kde kontroloval, zdali na něm nefiguruje jméno figuranta. Po několika dnech se figurant Fondu stal členem „tajného klubu“ a získal tak přístup k herně. Provozovateli se ovšem tuto hernu nepodařilo utajit před policií a během poslední kontroly bylo možné být svědkem už jen zbourané zdi a definitivního konce tajné nelegální herny. Paradoxem další nelegální herny na adrese Makovského 1392 byl fakt, že zdejší tajná herna sídlila ve stejné budově co pobočka policie. Figurant se opět musel zapsat do klubu, který byl registrován ve formě svěřenského fondu a následně získal přístup do tajné herny. Rovněž tato herna nevydržela vzdorovat věčně a již byla uzamčena. Zcela jinak byla ukryta herna na adrese Libušská 85, kde každý návštěvník byl před uzavřeným vchodem nejprve důkladně prozkoumán venkovními kamerami a následně dle důvěryhodnosti návštěvníka padlo rozhodnutí, zdali se dveře otevřely či nikoliv. Rovněž tato herna by měla po razii Celní správy dne 7. února 2017 tuto svou nelegální činnost konečně ukončit.  

„Hazardní lobbisté ostře kritizují regulaci hazardu s vysvětlením, že k omezení hazardu prakticky nedojde, neboť se hazard akorát přesune do šedé nelegální zóny. Tento průzkum nelegálního hazardu prokazuje zřetelnou nepravdivost tohoto tvrzení. Množství hazardu lze úspěšně regulovat, a to i na úrovni nulové tolerance. Musí být ovšem splněny dva základní předpoklady – důrazný přístup města či obce a stejně tak důsledné počínání policie či Celní správy. Zvlášť přístup policie měl značné rezervy, což ilustruje nelegální hazard na Libuši, proti kterému policie nezasáhla, ačkoliv již před 2 lety na tuto trestnou činnost upozornila tamější opoziční zastupitelka Pavla Tůmová. Razii tak podnikla až minulý týden Celní správa, která má v potírání nelegálního hazardu od počátku roku nové kompetence,“ uvedl Janusz Konieczny, analytik Fondu.  

Šárka Trunkátová ze sdružení Naši politici dodává: „Nelegální herny není možné ukrýt a figurant ztvárňující patologického hráče najde jakoukoliv nelegální hernu. Pro vymýcení těchto jevů stačí pouze důsledný a nekompromisní přístup. Města, obce a stejně tak policie či celní správa má dostatek informací o lokalizacích těchto nelegálních heren.“

NFPK zde neuvádí podrobnosti o přesných adresách aktuálně zjištěných nelegálních heren či místě, kde dorazily dodávky s nelegálními automaty. Tyto podklady NFPK předává právě dnes Celní správě, od které očekává rázný a nekompromisní přístup. NFPK zároveň vyzývá veřejnost, aby veškeré své poznatky o nelegálním hazardu doručila Celní správě, konkrétní zjištění mohou aktivní občané konzultovat rovněž s NFPK.

Nadační fond proti korupci vznikl jako zcela nezávislá iniciativa lidí, kteří zásadně nesouhlasí s tím, do jaké míry korupční jednání infiltrovalo celou státní správu. Jeho cílem je podpora a přispívání k budování etických hodnot v demokratické společnosti, podpora odhalování korupční činnosti ve veřejné správě a podpora projektů odhalujících korupci.

Kontakt: Janusz Konieczny, analytik NFPK, e-mail: janusz.konieczny@nfpk.cz, tel.: 604 270 132, Šárka Trunkátová, analytička z.s. Naši politici, sarka.trunkatova@cninp.cz, tel.: 604 722 168

Podobné články

25. února 2011

Korupce a její dopad na ekonomiku této země

Velmi diskutovaným tématem poslední doby u nás je korupce státní správy. Pozice České republiky ve světovém měřítku je objektivně špatná a poslední roky se spíše zhoršuje.

18. února 2011

Rejstříkový soud odmítl registraci

Rejstříkový soud v Praze překvapivě odmítl zaregistrovat nově vznikající Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Rozhodnutí rejstříkového soudu je naprosto neuvěřitelné.

1. března 2011

Protestujeme proti rozhodnutí soudu!

Zakladatelé Nadačního fondu se rozhodli bojovat s rozhodnutím soudu v Praze, který jim zamítl návrh na zápis fondu do rejstříku.

23. března 2011

Tisková konference NFPK

Za účasti velvyslance USA v ČR pana Normana Eisena se uskutečnila tisková konference, na které byl detailně představen program NFPK.

8. března 2011

Rádio Česko: Rozhovor o korupci

Musíme se zbavit mindráku z totality. Ten, kdo oznámí korupci, je hrdina.

15. března 2011

Nadace konečně založena! Den zápisu je 15.3. 2011.

Překonali jsme první překážku soudu.